Arjantin makamları Serkan Kurtuluş’un Türkiye’ye iadesine karar verdi

Arjantin mahkemesi, İnterpol tarafından Buenos Aires’te yakalanan Ahmet Kurtuluş cinayetinin azmettiricisi olduğu iddia edilen suç örgütü lideri Serkan Kurtuluş ve yardımcısı Lider Camgöz’ün Türkiye’ye iadesine karar verdi.

featured

VERYANSIN TV

‘Mafya-polis-istihbaratçı-siyasetçi’ ortaklığıyla işletilen FETÖ Borsası davasının itirafçısıyken 2019 yılında evinde infaz edilen eski AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı Ahmet Kurtuluş cinayetinin azmettiricisi olduğu iddiasıyla ve birçok farklı suçtan hakkında yakalama kararı bulunan suç örgütü lideri Serkan Kurtuluş ve yardımcısı Lider Camgöz 2020 yılında Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te İnterpol tarafından yakalanmıştı. İki yıldır Arjantin’de cezaevinde tutulan Serkan Kurtuluş ve Lider Camgöz’ün Türkiye’ye iadesi talebi Arjantin makamları tarafından kabul edildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Interpol-Europol Daire Başkanlığından yapılan açıklamada, haklarında kırmızı bülten çıkarılan Kurtuluş ve Camgöz’ün, Arjantin’de sahte pasaportla yakalandıkları hatırlatıldı.

Adalet Bakanlığınca, Kurtuluş ve Camgöz hakkında hazırlanan iade evraklarının hem diplomatik hem de Interpol kanalından Arjantin yetkili makamlarına iletildiği belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Konuyla ilgili olarak gelinen son aşamada adı geçen iki şahsın ülkemize iadeleri Arjantin adli makamlarınca kabul edilmiştir. Interpol-Europol Daire Başkanlığımızca söz konusu şahısların ülkemize iade süreci İçişleri, Dışişleri ve Adalet bakanlıklarımız ile koordineli bir şekilde hassasiyetle takip edilmektedir.”

FETÖ BORSASI DAVASI VE AHMET KURTULUŞ CİNAYETİ

Eski AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı Ahmet Kurtuluş, ‘mafya-polis-istihbaratçı-siyasetçi’ ortaklığıyla işletilen FETÖ Borsası çarkına ilişkin en önemli davalardan biri olan İzmir’deki ‘Serkan Kurtuluş suç örgütü’ davasının sanıkları arasında yer alıyordu. Kamuoyunda ‘Babalar Grubu’ olarak bilinen iş adamlarına yönelik FETÖ operasyonu listesi, dönemin İzmir İstihbarat Şube Müdürü Kudret Dikmen tarafından Ahmet Kurtuluş aracılığıyla çete lideri Serkan Kurtuluş’a sızdırılmış, çete de ‘MİT’e çalışıyoruz, devlet arkamızda’ diyerek listede adı bulunan kişilere ulaşıp tehditle yüksek miktarda paralar elde etmişti.

Ahmet Kurtuluş FETÖ Borsası davasında bildiklerini anlatmak üzereyken, Mayıs 2019’da evine polis kılığında gelen Yener Toga isimli tetikçi tarafından çocuğun gözleri önünde silahla vurularak öldürülmüştü.  Cinayetle ilgili hazırlanan iddianamede Serkan Kurtuluş’un ‘eylemi planlayan ve talimatını veren azmettirici’ olduğu iddia edildi. İki isim Ahmet Kurtuluş cinayeti davası kapsamında firariydi.

Hakkında 25 farklı suçtan kırmızı bülten kararı çıkarılan Serkan Kurtuluş İnterpol tarafından önce Gürcistan’da yakalanmış, bir süre tutuklu kaldıktan sonra Şubat 2019’da tahliye olmuştu. Kurtuluş’un Türkiye’ye iade talebi Gürcistan makamları tarafından reddedilmişti. Bunun üzerine çeşitli ülkeleri dolaşan Serkan Kurtuluş ve yine davanın sanıklarından Lider Camgöz son olarak Haziran 2020’de İnterpol tarafından Arjantin’de yakalanmıştı. Türkiye, Arjantin’de cezaevinde tutuklu tutulan Kurtuluş’un ülkeye iadesini talep etmişti.

thumbnail
İlişkili Haber

Ahmet Kurtuluş’un avukatlarından ‘İkinci Susurluk’ hatırlatması: Büyük ortaklar da yargılanmalı

thumbnail
İlişkili Haber

Ahmet Kurtuluş cinayetinde ek iddianame… O polisin ismi dosyada

Tetikçi anlattı: Barut izi kalmasın diye elime işedim

Arjantin makamları Serkan Kurtuluş’un Türkiye’ye iadesine karar verdi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 1 ay önce

    Bu olay büyük olay bu arada.

  2. 1 ay önce

    Ilginc bir gelisme. Cinali ve agasi icin cember daraliyor belki de. Kimbilir. Alayinizin rezil olmadan ahirete intikal edememenizi temenni ederim.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!