Yeni Şafak yazarı: Artık ev almak üst sınıf eğlencesi

“Bu taksitlerle ancak üst sınıflar ev alabilir artık. İstanbul ya da Ankara gibi şehirlerde “ev almak” bir üst sınıf eğlencesine dönüşmüş gibi geldi bana bu fiyatlarla...”

featured

Yeni Şafak yazarı İsmail Kılıçarslan, artan ev fiyatlarını yorumladığı yazısında “Orta sınıfın artık ev alma şansı yok” dedi.

Kılıçarslan’ın yazısının satır başları şöyle:

“Ev kredilerinin faiz oranı 0,99’a düştü” diye yazdı gazeteler. Tabii ki bu beni alakadar etmedi zira faizli kredi ile ev almanın haram olduğunu biliyorum.

Yine de “belki faizsiz bankalar da aynı orandan konut kredisi veriyorlardır” diyerek, standart bir vatandaş yaklaşımıyla “ne öderim acaba aylık?” sorusunu sordum.

abadan değil ama “okuldan” Üsküdarlıyım ben. 25 yıldır Üsküdar’ın tozunu yutuyorum. Dolayısıyla o malum siteye girip Üsküdar’da 3+1 daire fiyatlarına baktım. Üsküdar’ın epey kenarında, oturulabilir bir daire de buldum. Bir milyon yedi yüz bin liraya…

Bunun yedi yüz binini peşin verip bir milyon lirasına 0,99 ile kredi kullanarak 10 yılda ödeyeceğim planda aylık taksitlerim kaç para biliyor musunuz? 14.700 TL. Hadi diyelim peşinatın bir milyon lirasını denkleştirip 700 bin lirasına borçlansam bu sefer de taksit 10.000 TL.

Yanlış anlaşılmasın. Ev alacağımdan, daha doğrusu alabileceğimden değil. Meraktan baktım. Sonra dedim ki kendi kendime, bu taksitlerle ancak üst sınıflar ev alabilir artık. İstanbul ya da Ankara gibi şehirlerde “ev almak” bir üst sınıf eğlencesine dönüşmüş gibi geldi bana bu fiyatlarla…

Ben yanlış görmediysem TOKİ’nin sadece 3 projesi aktif durumda İstanbul’da. Emlakkonut’un İstanbul’da yürüttüğü projeler de orta sınıfın yanına yaklaşabileceği projeler değil çoğunlukla.

Hem Cumhurbaşkanımızın hem Çevre Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’un, hem de belediyelerimizin “orta sınıfın alabileceği evler” konusunda inisiyatifler almalarını gerektiren bir yere geldiğimizi düşünüyorum.”

Yeni Şafak yazarı: Artık ev almak üst sınıf eğlencesi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 1 ay önce

  Türk toplumunun kendini imha edişini dehşetle izliyorum.

  Cevapla
 2. 1 ay önce

  Osmanlı dönemine geri döndük, akp’nin istediği gibi

  Cevapla
 3. 1 ay önce

  Ust sinif ta her koyde villa yaptiriyor para bollugundan…

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!