Asgari ücret toplantısı sona erdi: İşte taraflardan ilk açıklama

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamını belirleme çalışmaları kapsamında ikinci toplantısı bitti. Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, "Üçüncü toplantı için tarih belirlemedik. Herhangi bir rakam konuşulmadı." dedi.

featured

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde, Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl başkanlığında toplanan komisyonda, işveren heyetine TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetine TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak başkanlık yaptı.

Basına kapalı yapılan toplantı yaklaşık 2,5 saat sürdü.

KAVLAK: RAKAM KONUŞULMADI

Yaklaşık 2,5 saat süren toplantının ardından açıklamada bulunan Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, “Gerek maliyeden, Ticaret Bakanlığı’ndan, gerekse TÜİK’ten arkadaşlarımız sunumlarını yaptılar, biz de gerekli notları aldık. Bazı ekstra bilgiler talep ettik kendilerinden. Bu sunumlarla ilgili değerlendirmeyi Türk-İş yönetimi ile yarın sabah yapıp kamuoyuna bir açıklama yapacağız. 3’üncü toplantı için tarih belirleyemedik. Sunumların gelmesini bekleyeceğiz. Muhtemelen önümüzdeki haftaya sarkar diye düşünüyorum. Erken gelirse yine sizin bilginiz dahilinde 4’üncü toplantıyı gerçekleştireceğiz. Yeni asgari ücret için herhangi bir rakam konuşulmadı. Artık muhtemelen son toplantıda konuşulur. Bundan sonraki toplantı son mu olur onu bilemiyorum; ama yavaş yavaş rakam da konuşulmaya başlanacak. TÜİK’ten bizim istediğimiz verilerin bir kısmı geldi, bir kısmını da alacağız” diye konuştu.

Kavlak, TÜİK’ten bir işçinin aylık geçim maliyetine ilişkin bir rakamın gelip gelmediğine ilişkin soruya ise “O daha gelmedi. Zaten o geldikten sonra rakamlar konuşulur” dedi.

TİSK’TEN AÇIKLAMA

TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç ise, “Bugün gelen raporları değerlendirdik, birkaç ek bilgi istedik. Onlar da geldiğinde kamuoyu ile paylaşıp nihai karar için tekrar bir araya geleceğiz. Daha önceki yıllarda olduğu gibi asgari ücret işveren desteği de bu yıl yine masada. Talebimizi yineledik” ifadelerini kullandı.

BAKAN BİLGİN TOPLANTI ÖNCESİ AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, toplantı öncesinde asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulundu. Bilgin, “Asgari ücret, fevkalade önemli bir kurumdur. Sık sık yapılan eleştirileri izliyorum. ‘Asgari ücret, temel ücret haline geldi’ falan gibi ezberlenmiş bir söylem var. Bu doğru değil. Asgari ücretlilerin toplam ücretliler içindeki oranı yüzde 38 civarında” dedi.

Bilgin açıklamasının devamında şunları kaydetti:

“Şunu görmemiz lazım, asgari ücret aynı zamanda diğer ücretli çalışanların, ücretlerinin de yukarı tırmanmasını sağlar. Geçtiğimiz yıl yüzde 50 ve arkasından yüzde 30’un üzerinde yaptığımız artışlar, ücretler arasındaki farklılaşmanın yukarıya doğru gittiğini ortaya koymaktadır. İnanıyorum ki, bugünkü toplantıda veya bu ay gerçekleştireceğimiz toplantıda işçi ve işveren taraflarıyla birlikte asgari ücreti, diğer ücretleri de rahatlatacak düzeyde bir uzlaşmayla belirleyeceğiz.”

ASGARİ ÜCRET NET 5 BİN 500 TL

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirası brüt asgari ücret, 1003 lira 1 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu işveren işsizlik sigorta primi oluşturuyor.

thumbnail
İlişkili Haber

Bakan Bilgin’den ‘asgari ücret’ açıklaması

Asgari ücret toplantısı sona erdi: İşte taraflardan ilk açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!