Asgari ücretten sonra sıra onlarda: İşsizlik maaşı, kıdem tazminatı, 65 yaş aylığı…

Asgari ücret yüzde 54 artışla 8 bin 500 TL oldu. Yeni yılda asgari ücretle birlikte işsizlik maaşı, kıdem tazminatı, 65 yaş aylığı gibi birçok ödeme ve maaş da artacak.

featured

Asgari ücretteki artış sonrasında birçok ödeme ve maaşta da artış yaşanacak.

65 yaş aylığı, engelli aylığı, işsizlik maaşı, staj ücretleri, askerlik ve doğum borçlanması, asgari ücretlilerin rapor ücretleri ve genel sağlık sigortası primleri asgari ücretteki artışla birlikte değişiyor.

İŞSİZLİK MAAŞI

NTV’de yer alan habere göre, sigortalı çalışanlara yasada belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönem için belirli süre ve miktarda işsizlik maaşı ödemesi yapılıyor. 2023 yılında işsizlik maaşı en düşük 3 bin 971, en yüksek 7944 lira olarak uygulanacak.

ASKERLİK VE DOĞUM BORÇLANMASI

Emekli olmak isteyen ancak prim gün sayısı yeterli olmayanlar için tanınan doğum ve askerlik borçlanması tutarı da asgari ücret ile birlikte yeniden yükselecek.

Doğum ve askerlik borçlanması günlük brüt asgari ücretin yüzde 32’sinden az bu tutarın 7,5 katından fazla ise yapılamıyor. Bu tutarlar asgari ücretle birlikte yeniden belirlenecek.

Doğum borçlanmasında bir çocuk için 720 günlük borçlanma tutarı 76 bin 861 TL olacak. 2 çocuk için 153 bin 720 TL olacak.

Asgari ücretten sonra sıra onlarda: İşsizlik maaşı, kıdem tazminatı, 65 yaş aylığı…

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!