Aşısızlara test şartının kaldırılmasına Prof. Mehmet Ceyhan’dan çok sert tepki

featured

Aşısızlara PCR testi şartının kaldırılmasını yorumlayan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, ‘Bugün açıklanan karar hiçbir şekilde bilimsel olarak doğru, kabul edilecek veya tartışılacak bir karar değil. Bu resmen ‘Omicron yayılsın, her gün şu kadar insan ölsün, bu durumu sürdüreceğiz’ anlamına geliyor’ dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği genelgeye göre, seyahat, toplu etkinlik, kamu ve özel işyerleri ile okullarda aşısız ve aşı süreci tamamlanmamış kişiler için getirilen negatif PCR testi zorunluluğu tamamen kaldırıldı.

Aşısızlara PCR testi kararı

Kararı değerlendiren Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Anladığım kadarıyla PCR testi kapasitesinin sonuna gelindi, vaka sayıları da (test) yaptıkça artıyor. ‘PCR testi yapamıyoruz’ denilmek isteniyor. Hızlı tanı testlerini de aylardır söylememize rağmen uygulamaya sokulmadığı için bu noktaya geldik” açıklamasında bulundu.

‘VAKA SAYISI ARTACAK AMA BİZ BUNU TESPİT EDEMEYECEĞİZ’

Habertürk TV’ye konuşan Prof. Dr. Ceyhan, gelişmiş ülkelerin çoğunun da uçağa binerken veya kalabalığa girerken PCR testi istemediğine dikkat çekerek, “Ama şart koyuluyordu; o da aşı şartıydı ve Omicron’un giderek yaygınlaşmasıyla kısıtlayıcı kurallar geldi ama dünyada bu kısıtlayıcı kuralları iyice gevşeterek test sayısını azaltan tek ülkeyiz, bu şekilde uygulama yapan hiçbir ülke duymadım. Bunun sonucunda olacak şey çok açıktır; vaka sayıları artacak ama biz bunu tespit edemeyeceğiz çünkü öyle bir karar açıklandı ki artık temaslı taraması yapılmayacak, temaslılara test yapılmayacak, sadece belli belirtileri olanlara yapılacak” diye konuştu.

‘DOĞRU, KABUL EDİLECEK VEYA TARTIŞILACAK BİR KARAR DEĞİL’

Omicron’un belirtilerinin farklı olduğunu belirten Prof. Dr. Ceyhan, “(Omicron) Daha hafif seyrediyor. Bu şu demek; çok nadir test yapacağız, vakaları tespit etmeyeceğiz. Omicron nedeniyle vaka sayıları ülkelerde hızla artarken, Türkiye de 60-70 binlerde idare ediyor. Anlaşılan bu şekilde de olmaya devam edecek ancak bugün açıklanan karar hiçbir şekilde bilimsel olarak doğru, kabul edilecek veya tartışılacak bir karar değil. Bu resmen ‘Omicron yayılsın, her gün şu kadar insan ölsün, bu durumu sürdüreceğiz’ anlamına geliyor. Hedefi bilemem ama neticede ortaya çıkacak durum budur” dedi.

Aşısızlara test şartının kaldırılmasına Prof. Mehmet Ceyhan’dan çok sert tepki

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

8 Yorum

 1. 9 ay önce

  Hocam artık bu bir endemi.vaka sayisi istedigi kadar artsin.sende kasma artik.

  Cevapla
 2. 9 ay önce

  milletin aklıyla oynuyorlar zaten test sayısı da çok az ve özellikle bir kesim sürekli test oluyor. Sadece yüzeysel verileri göstermek doğru değil. Bu test verilerinin detaylı bir şekilde analiz edilmesi gerekir. PCR testlerinin güvenirliliği malum. Sayıları belli bir seviyede tutup bak biz avrupadan iyiyiz algısı yapacaklar vaka sayılarımız onlar kadar yüksek değil denecek. Eğer böyle bir karar verilmemiş olsaydı vaka sayıları hızla tırmanıp kısıtlama tedbirleri almak zorunda kalacaklardı. Ekonominin durumu malum. Okullarda kreşlerde toplu taşıma ve kapalı alanlarda omicron hızla yayılıyor. Camileri vaka yokken üç ay kapatanlar bu varyant karşısında camide mesafeyi kaldıracak kadar akıl yoksunlarıdır. Hadi bilimsel gerçekleri umursamıyorsunuz. Peki Peygamberimizin salgın hastalıkla ilgili sözleri mi görmezden geliyorsunuz.

  Cevapla
 3. 9 ay önce

  Sizi bir türlü anlayamıyorum. Koca Türkiye’de başka uzman yokmuş gibi bu kişiyi sürekli manşetlere çıkarıyorsunuz. Korku pompalamaktan başka bir işi yok bu adamın. Takip ettiğimiz tek gazete var. Yapmayın..

  Cevapla
 4. 9 ay önce

  Biontec’e calisiyorgibi sanki 😀

  Cevapla
 5. 9 ay önce

  Umarım sayın Erdem Atay yada sn Vodinalı yakın zamanda Mehmet Ceyhan’ın karanlık geçmişini bir araştırır ve PCR testinin yapılmaya devam etmesini istemesinin arka planındaki amacının bir takım karanlık yerlere hizmet etmesi olduğunu herkese gösterirler. Hani şu doğanın kendi gen çeşitliliğinin (tavuk gribi bahanesi) azaltılması ve yapılabiliyorsa tamamıyla yok edilmesi olayı. Herkes hatırlıyordur…

  Cevapla
 6. 9 ay önce

  Büyük ihtimalle bu kararların arkasında tarikat baskıları olabilir. Bizim Perinçek-i Bendi tarikatı da yorunlarıyla büyük tepkilerini göstermişler. Artık dini tarikatları siz düşünün

  Cevapla
 7. 9 ay önce

  Big Farma geliyor aklıma edense, bu şahıs konuşunca 🙂

  Cevapla
 8. 9 ay önce

  bu adam artık sussun miet parasızıktan öecek

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!