Aslı Aydıntaşbaş’ın ‘yemek’ açıklamasına Henri Barkey’den yanıt

Gezi davasında ağırlaştırmış müebbet hapis cezası alan iş insanı Osman Kavala'ya "casusluk" suçlaması yöneltilmesine gerekçe olarak gösterilen akşam yemeğini gazeteci Aslı Aydıntaşbaş’la yediğini duyuran Henri Barkey’den yeni açıklama geldi. Barkey, Aydıntaşbaş'ın kötü niyetli bir operasyonla karşı karşıya olduğunu iddiasına ilişkin konuştu.

featured

Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilen Osman Kavala hakkında eski CIA Danışmanı Henri Barkey ile yemek yediği iddiasıyla “casusluk” suçlamasını da içeren bir iddianame hazırlanmıştı.

Barkey, geçen günlerde yaptığı açıklama ile, “Ben o gece Kavala ile değil tanınmış bir Türk gazeteciyle yemekteydim” demiş ve gazetecinin isminin iddianamede yer almadığına dikkat çekmişti. Barkey, o akşam yemeğine ilişkin yaptığı açıklamada “Türk medyasında son günlerde çıkan haberler ile alakalı bir açıklama yapmak istedim. 18 Temmuz 2016 akşamı Karaköy Lokantası’nda arkadaşım, gazeteci Aslı Aydıntaşbaş ile başbaşa yemek yemek için gittim.” dedi.

Barkey’in açıklamasına ilişkin olarak Aslı Aydıntaşbaş da “Yıllardır tüm ısrarlara rağmen bir açıklama yapmayan, kendisiyle ilgili şayiaları gidermek için talep edilen bilgi paylaşımına yanaşmayan bir şahıs, esrarengiz bir zamanlamayla yeni bir polemik başlatmıştır. Bu zamana kadar Osman’la ilgili bir dizi mesnetsiz iddiayı çürütmek için avukatlardan gelen her türlü bilgi paylaşımı talebini reddeden bu şahsın, şimdi konuşması manidardır…” açıklamasını yaptı.

AYDINTAŞBAŞ’A YANIT GELDİ

Aydıntaşbaş’ın açıklamaları üzerine Barkey’den yanıt geldi. Halk TV’ye konuşan Barkey, şunları söyledi:

“Aslı Hanım onun hakkında kötü niyetli bir operasyonla karşı karşıya olduğunu iddia ediyor. Ben o gece Aslı Hanım’la yemek yedim, doğru olan da bu. Ertesi gün de Amerika’ya döndüğümde bunu kimseden saklamadım, saklamak için sebep de yoktu. Washington’daki tanıdıklarımın hepsi bundan haberdardı. AKP medyası 2018’de daha sonra 2020 Ekim iddianamesinde var olacak ayrıntıları yaymaya başladılar. Türkiye’den kimse beni arayıp sormadı, ne o akşamın ayrıntılarını ne de Osman Bey ve benim hakkımda uydurulan masalları. O iddianame çıktığında da Aslı Hanım’ın adını görmeyince onun başına bela gelmesin diye onun ismini Atlantic mecmuası için yazdığım makalede kullanmadım. Şimdi benim onu ifşa ettiğimi ima ediyor. Halbuki onun ismi internette başkaları tarafından ortaya atıldı. Bana da ilk sorulduğunda, ben o kişilerin kendilerini deklare etmelerini önerdim, kendim de yapmamak istediğimi söyledim. Aslı Hanım’ın o geceyle hiçbir ilişkisinin olmadığını söylemeye başlamasıyla, benim her yerden, her köşeden açıklama yapmam istendi. Onun için bugün bu açıklamayı yaptım.”

thumbnail
İlişkili Haber

Barkey’in yemek açıklamasına Aydıntaşbaş’tan yanıt

thumbnail
İlgili haber

İmamoğlu’nun ‘akili’ Aydıntaşbaş çıktı

Aslı Aydıntaşbaş’ın ‘yemek’ açıklamasına Henri Barkey’den yanıt

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!