Atakule’nin ruhsatı iptal edildi

featured

Başkentin simge binalarından Atakule’nin kule kısmı hariç yıkılarak yerine yeni alışveriş merkezi yapılmasını yargıya taşıyan Atakule’nin mimarı Ragıp Buluç, açtığı davayı kazandı. Mahkeme, Atakule AVM’nin ruhsatının iptal edilmesine karar verdi.

Ankara 6. İdare Mahkemesi, Atakule’nin alışveriş merkezi (AVM) bölümünün yenilenme sürecinde izninin alınmadığını belirterek dava açan mimar Ragıp Bulaç’ı haklı buldu.

Atakule AVM’nin ruhsatı iptal edildi.

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, mimarların eserlerine izinsiz müdahale edilmesi ile ilgili telif hakları konusunda önemli bir dava kazanıldığını söyledi.

Karakuş-Candan, mimarın izni olmadan, eseri olan yapıya müdahale edilmemesi ve mimarının mutlak onayının aranması gerektiğini belirterek, “Yargının Atakule kararı bu açıdan çok değerlidir, meslektaşımız Ragıp Buluç’un kararlı mücadelesini yanındayız” dedi.

Karakuş-Candan şu değerlendirmelerde bulundu:

“Atakule yarışmayla elde edilmiş, uluslararası birçok ödüle layık görülmüş bir projedir. Ankara deyince Türkiye’de bütün insanların aklına Atakule gelir.

“Hatta Büyükşehir Belediyesi’nin en son açmış olduğu yarışmada Atakule’nin simgesi olduğu bir logo ile Ankara temsil edilmiştir.

“Eser bir bütündür. Atakule’nin yanındaki çarşı yapısının yıkılması ve yerine yeni bir yapı yapılması kabul edilemez bir durumdur.

MİMARLAR İÇİN ÖNEMLİ BİR KARAR

“Eserin sahibi olan mimar yapının özgünlüğünü bozacağı için bunu istemediğini, izin vermeyeceğini defalarca kez ifade etmiş ve yargı yoluna başvurmuştu.

“Yargının iptal kararı ile mimarından izin almadan böyle bir yıkım yapılmasının ve yerine yeni bir yapı yapılmasının yasaya aykırı olduğu bir kez daha yargı tarafından ifade edilmiştir. Bu karar tüm mimarların telif hakkı konusunda önemli ve örnek bir karardır.”

“Mahkeme Atakule çarşı kısmı ile bir bütünlük arz eden bir eser olduğu, dava konusu, işlem nedeniyle eserin yıkılarak yeniden yapılmak suretiyle bütünlüğünün bozulacağı ve estetik görünümünü değişeceği belirtilerek eser sahibi mimardan muvafakat alınmaksızın tesis edilmiş olması nedeniyle hukuka aykırı olduğunu tespit etmiştir.”

“6. İdare Mahkemesi, mimarın izni alınmadığından, projede yapılan değişikliklerde mimarın izninin gerektiğinden bahisle, bir bütün olarak tasarlanmış ve inşa edilmiş farklı yapılı ve açık alan bileşenlerinden oluşan Atakule AVM yapı kompleksinin mekansal ve kentsel kurgu ve ilişkilerini değiştirdiği yapının bütünlüğünü bozduğu gerekçeleriyle yeni tasarlanan çarşı yapısının ruhsatının iptal edilmesine karar verdi.”

Atakule’nin ruhsatı iptal edildi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!