Atatürk Orman Çiftliği’ndeki lojmanlar TOBB’a devredilmiş

Atatürk’ün halka armağanı Atatürk Orman Çiftliği arazisinde yer alan Başbakanlık Söğütözü Lojmanları’nın 2018’de TOBB’ye devredildiği ortaya çıktı.

featured

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinde olan Başbakanlık Söğütözü Lojmanları’nın, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçişten kısa bir süre önce, 27 Haziran 2018’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) devredildiğini açıkladı.

‘AOÇ ARAZİLERİ UMARSIZCA TALAN EDİLİYOR’

Cumhuriyet’in haberine göre, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “AOÇ’deki bu hukuksuzluğu yargıya taşıyacağız. Atatürk’ün şartlı bağışı ve vasiyetine ihanet edenleri yargı önüne çıkartmak boynumuzun borcu. AOÇ arazileri umarsızca talan ediliyor, Atatürk’ün vasiyeti ve şartlı bağışına aykırı kullanımlarla ranta açılıyor. AOÇ arazileri, toprak bütünlüğünün yarısını, devirlerle, tahsislerle ve kiralamalarla kaybetti” dedi.

Lojmanların bulunduğu arazinin daha önce tarla vasfında olduğu ancak arsaya çevrilerek Hazine’ye devrildiğini, böylece TOBB adına tapu tesciline uygun hale getirildiğini aktaran Candan, TOBB’un 53 milyon 314 bin lira ödeme yaptığını belirtti.

Atatürk Orman Çiftliği’ndeki lojmanlar TOBB’a devredilmiş

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!