‘Atatürk Stadı’ önerisinde Fenerbahçe’ye kötü haber

Fenerbahçe'de Şükrü Saraçoğlu Stadyumu'nun isminin Atatürk Stadı olması yönünde tartışmalar devam ederken Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün yönetmeliğindeki ilgili madde sarı-lacivertli kulübe engel olabilir.

featured

Fenerbahçe’de, Ülker Stadı Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi’nin isminin “Atatürk Stadı”na çevrilmesi önerisi, büyük heyecan yarattı ve camiadan destek buldu.

Milliyet’in haberine göre sarı-lacivertlilerin önünde bu konuda önemli bir mevzuat engeli bulunuyor. Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün “Tesislere Ad Verme Yönetmeliği”nin 7. Maddesi’nde, “Ad verme ile ilgili yasaklar” bölümü bulunuyor.

Bölümde ise şu ifadeler yer alıyor:

1-) Gerçek ve tüzel kişiler tarafından açılan ve işletilen özel beden eğitimi ve spor tesislerine Atatürk’e ilişkin adlar ve sıfatlar verilemez.

2-) Bir şehirde benzer tesislerden sadece bir tanesine Atatürk’e ilişkin adlar verilebilir. 

ATATÜRK OLİMPİYAT STADI VE SARAÇOĞLU

İstanbul’da, Atatürk Olimpiyat Stadı’nın varlığı, bu yönetmelik nedeniyle Fenerbahçe’nin elini, kolunu bağlıyor. Bu nedenle sarı-lacivertli yönetim ilk olarak bu mevzuatı aşmak için çalışma yapacak. Bunun dışında Fenerbahçe, 2025 yılında sözleşmesi sona erecek Ülker Grubu ve Saracoğlu ailesiyle de bir görüşme yaparak gerekli izni almaya çalışacak.

Stadın adının değişebilmesi için, genel kurul veya yönetim kurulu kararı da yeterli olmayacak. Yine mevcut yönetmeliğe göre, “Genel Müdürlük mülkiyeti ve/veya kullanımında bulunan tesislere verilecek adlar ile Genel Müdürlük mülkiyetinde veya kullanımında olup kulüplere, diğer kurum ve kuruluşlara devredilen, kiralanan, sınırlı ayni hak tesis edilen gençlik ve spor tesislerinin adları Genel Müdürün teklifi ve Bakanın onayı ile verilebilir ve değiştirilebilir” maddesi bulunuyor.

‘Atatürk Stadı’ önerisinde Fenerbahçe’ye kötü haber

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 2 ay önce

  Yapılabilir. Atatürk Olimpiyat stadı tek bir türde faaliyet göstermiyor. Bu kapsama girmez. Şükrü Saraçoğlu sadece futbol üzerine faaliyet gösteren bir tesis. Bu yüzden Atatürk ismini almaya hakkı hukuken var.

 2. 2 ay önce

  Atatürk adı olabilir, olmalıdır. Bir ayrıntı var ki göz ardı edilmemeli. Şükrü Saraçoğlu adı da önemli bir başka yerde yaşatılmalı. Cumhuriyetin Mahmut Esat, Mustafa Necati, Reşit Galip, İsmail Hakkı Tonguç ve Hasan Âli Yücel’le birlikte fedailerinden birisidir. Kulüp başkanlığı yapmasının yanı sıra çocuklarıyla birlikte bilet kuyruğuna girecek denli alçakgönüllü ve namusludur. Adı ve değerleri unutturulmamalıdır.

  • 2 ay önce

   Kurtuluş Savaşı için Anadoluya dönmüştür, bu konuda hakkı var. Fakat ağır bir iş yapmamıştır ve Başbakanlığı felakettir.
   Amerika’da iken yaptıkları da…
   Atatürk ya da fedai kuşağı ile karşılaştıralacak ya da bir tutulacak biri değil.
   Ama elbette herşeyi hodbince ve bayağı yapmaya alışkın bu siyaset kuşağı içerisinde bu tartışmaları aynı hodbinlikte ve bayağılıkta yapmadan bu işin çözülmesi gerek ki, Ali Koç gayet doğru şekilde, ailesi ile de görüşüleceğini söyledi.

   Cevapla
  • 2 ay önce

   Ve evet Saraçoğlu ismi, Antreman ya da başka tesislerde yaşatılabilir. Mesele bu değil, Atatürk’ün son 40 yıldır tahrif edildiği bir dönemde, bu kararı almak, bir meçhul ve derin komplo teorilerine uygun gizli cemiyetlerin operasyonu değil(her şeyi komplo teorilerine bağlamak doğru değil), burjuvazi de dahil olmak üzere(Koç’a sallamak için saçma sapan teoriler üretmenin anlamı yok, adam gayet beyefendi ve halkın kalbindeki tepkiye uygun bir talebin savunuculuğunu yapıyor) halkın içinden doğmuş bir talep ve meşru bir tepkidir. Atatürk ismi gayet uygundur.

   Cevapla
 3. 2 ay önce

  Burada amaç cumhuriyetin kalan son değerlerini de Atatürk adı altında birleştirmek ve tekdüzeleştirmektir. Her yere her tesise Atatürk ismini ve sıfatlarını koyabiliriz ama bu örnekte olduğu gibi özellikle isminin son örneği mekanlarda yapılması teklif edilen değişiklikleri iyi yorumlayamayız. Önce Saraçoğlu akabinde Sabiha gökçen ve nihayetinde Mustafa Kemal Atatürk ismi bilerek ve isteyerek silinmektedir. Lütfen popülist düşünmeyin Atamız bize ismen değil fikren miras bıraktı. 12 Eylül zihniyetiyle Atatürk isminin manasının yitirilmesine el ayak olmayın. Şükrü Saraçoğlu ismen cumhuriyet mirasıdır, bu mirasın yok edilmesinden memnun olamazsınız.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!