Atatürk’e hakarete tahliye… Adliyede ‘şeriat’ sloganları

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e camide dua edilmesinin ardından hakaretler yağdıran Ahmet Bostancı tahliye edildi. Bostancı’nın tahliyesinin ardından adliyede “Yaşasın şeriat” sloganları atıldı.

featured

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85’inci yılında Gayrettepe’deki Hacı Nimet Özden Camii’nde, Cuma namazı sırasında, hutbede Atatürk’e dua edilmesinden rahatsız olarak camiden çıkan ve sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımla Atatürk’e ve ona dua eden imama hakaret eden Ahmet Bostancı hakkında yeni karar çıktı.

TAHLİYE EDİLDİ

Anadolu 13. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Ahmet Bostancı ve taraf avukatları katıldı. Sanık savunmasında 2 aydır cezaevinde olduğunu belirterek, tahliyesini talep etti.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, sanığın “zincirleme şekilde Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” suçundan cezalandırılmasını istedi. Mütalaada, sanığın tutuklu bulunduğu süre dikkate alınarak tahliyesine karar verilmesi talep edildi.

Esasa ilişkin savunma yapan sanık, “Türk milletinden kamuoyundan ve burada bulunan herkesten özür dilerim. Yaptığım şeyin yanlış olduğunun farkındayım. Herkes hakkını helal etsin.” dedi.

Ara kararını açıklayan mahkeme, sanığın tahliyesine karar verdi. Duruşma, sanık avukatlarının mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamaları için ertelendi.

ADLİYEDE ‘ŞERİAT’ SLOGANLARI

Ahmet Bostancı’nın tahliyesinin ardından duruşmanın görüldüğü İstanbul Anadolu Adliyesi’nde “Yaşasın şeriat” sloganları atıldı. O anlara ilişkin videoyu sosyal medya hesabından paylaşan gazeteci Barış Yarkadaş, “Kartal’daki Anadolu Adliyesi’nde çekilen görüntüler dehşet verici.. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e hakaret eden bir gencin davasını izlemeye gelen grup ‘Yaşasın şeriat’ sloganlarıyla adliye içinde gösteri yapıyor. Anayasa, aleni bir biçimde ayaklar altına alınıyor. Bu cüreti kimden aldıkları belli değil mi? (Görüntüyü bir avukat arkadaşım yolladı. Bugün saat 13.22’de çekmiş.)” dedi.

NE OLMUŞTU?

Gayrettepe’de bulunan Hacı Nimet Özden Camii’nde Cuma namazı sırasında İmam’ın Atatürk’e dua etmesinden rahatsız olan Bostancı camiden ayrılmıştı. Yolda yürürken video çeken Bostancı, Atatürk’e ve ona dua eden imama hakaret etmişti.

Çektiği videoyu sosyal medyada paylaşan Bostancı hakkında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında Ümraniye’de yakalanarak gözaltına alınan Bostancı polis merkezine götürülmüştü.

Bostancı’nın emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Şüpheli, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, sanık Ahmet Bostancı hakkında “Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret” suçundan 1 yıl 6 aydan 4 yıl 6 aya kadar hapis cezası isteniyordu.

İşte o video:

 

Atatürk’e hakarete tahliye… Adliyede ‘şeriat’ sloganları

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. 16 Ocak 2024, 15:41

    Saçmalamış. Disiplin en güzel olanıdır. Bunun gibiler ve Atatürk gibi akıllı insanı şahsi çıkarları adına rozet/ruj gibi şeylere sıkıştırmaya çalışan insanlarla bu ülke fiske ileri gitmez. Atatürk çok sağlam birisi imiş. Allah ondan razı olsun.

  2. Bu ve benzerleri ne hakediyorlarsa, onu bulacaklar.
    Hem bu dünyada, hemide öbür dünyada.

    Cehennemi hep birlikte yaşayacağız.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!