Atina Belediye Başkanı, İmamoğlu’nun da yer aldığı törende konuştu: Alaycı milliyetçiliğe hayır

Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun da katıldığı Balkan Şehirleri Parkı’nın açılış töreninde "Bugün hepimiz buradayız. Sesimizi birleştirip net bir mesaj veriyoruz: Alaycı milliyetçiliğe hayır. Kavgaya hayır." ifadelerini kullandı.

featured

İBB, Zeytinburnu Kazlıçeşme Mahallesi’ni yeni çehresine kavuşturan Balkan Şehirleri Parkı’nı bugün yapılan törenle vatandaşların kullanımına açtı.

Anka’nın haberine göre parkla birlikte açılan Tomak’ın eseri Balkan Şehirleri Anıtı için düzenlenen törene, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Kesimoğlu, Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis, Pula Belediye Başkanı Filip Zoricic, Saraybosna Belediye Başkanı Benjamina Karic, Laktaşi Belediye Başkanı Miroslav Bojić, Sofya Belediye Başkanı Yordanka Fandakova, Stara Zagora Belediye Başkanı Zhivko Todorov, Svilengrad Belediye Başkanı Anastas Karchev ve Filibe Belediye Başkanı Zdravko Dimitrov katıldı.

İMAMOĞLU’NDAN ‘BARIŞ’ MESAJI

İmamoğlu, park açılışında, B40 Balkan Şehirleri Ağı Kurucusu ve Dönem Başkanı sıfatıyla konuşma yaptı.

Ege’nin iki kıyısında dostluğa, kardeşliğe, iş birliğine ihtiyaç var. Ege’de barışa ihtiyaç var. Birbirleriyle savaşmış iki ülkenin yöneticilerinin, Atatürk ve Venizelos’un, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkileri savaştan sonra nasıl düzeltip geliştirdiği herkese örnek olmalıdır. Bu gibi sorunların dostane ve barışçıl çözümünde kent diplomasisinin ve kentler arasındaki dayanışmanın önemli bir alternatif olacağını, B40 gibi pratiklerimizden de biliyoruz. İstanbul olarak, bu yolda öncü rol üstlenmeye devam edeceğiz. Balkan Şehirleri Parkı’nda yer alan Balkan Anıtı, Balkan şehirlerinin barış ve iş birliği arzusunun çok değerli bir ifadesidir.

İstanbul’u bütün ilçeleriyle, bütün mahalleleri ve sokaklarıyla tek bir bütün olarak görüyoruz. Hiçbirini ötekinden ayırmadan hepsinin derdine koşmaya, sorunlarına çözüm üretmeye çalışıyoruz. İstanbul’da birlik ve bütünlük duygusunu, kardeşlik ve dayanışmayı güçlendiriyoruz. Bu etkiyi yakın bölgemize ve bütün dünyaya yaymak için çalışıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta barış, dünyada barış’ ilkesi üzerinde yükselen Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılına doğru gün sayıyoruz. Çok önemli ve anlamlı bir dönemden geçiyoruz. Güzel günlerin eşiğinde olduğumuzu bilerek hepimiz daha çok çalışmalı, birbirimize daha sıkı sarılmalıyız. Balkan Şehirleri Parkı’nın hemşerilerimizin içlerindeki umudu büyüteceğine, hayatlarını güzelleştireceğine inanıyorum. Güzel günlerin eşiğinde olduğumuzu hepimiz biliyoruz. Hepimiz daha çok çalışmalıyız. Birbirimize daha sıkı sarılmalıyız. 86 milyon insanımızın birlik ve beraberlik içerisinde, doğru kararların alınmasında, büyük mücadeleyi ortaya koyacağımız kararlılığın sadece ülkemize değil, yakın coğrafyamıza, komşularımıza, özellikle Balkanlar’a da çok iyi geleceğinin altını çizmek istiyorum.”

Ocak 2023 ayı itibarıyla B40 Dönem Başkanlığı’nı İmamoğlu’ndan teslim alacak olan Atina Belediye Başkanı Bakoyannis de ev sahipliğinden dolayı İBB Başkanı’na teşekkür etti. Bakoyannis, şöyle konuştu:

“Zengin ve görkemli tarihi, özellikle biz Yunanlar başta olmak üzere dünyanın her yerindeki birçoğumuzun kalbinin daha hızlı çarpmasını sağlayan harika ve eşsiz şehir İstanbul’da olmaktan mutluluk duyuyorum. Sıcak misafirperverliği için sevgili dostum ve meslektaşım Sayın Ekrem İmamoğlu’na ve ekibine teşekkür ediyorum. Biz belediye başkanları için İstanbul’da, Atina’da, Sofya’da veya Sarayova’da, her şehirde her kazanılan boş alan, şehir için bir nefes, insan için bir haktır. Daha yeşil, daha rahat, daha dostane, daha adil, daha insancıl şehirler için uğraşıyoruz. Hele de Boğaz’ın kıyısında, gerçek bir mücevher olan güzel İstanbul söz konusu olunca. Balkan ülkelerinin kardeşlik ağacının; dostluğun, dayanışma ağacının etrafında toplandık. Şehirlerimizin her biri, ağacın dallarında büyüyen bir yaprak gibidir. Kökleri de derindir. Diyalog, iş birliği ve karşılıklı yardımdan beslenir. Bu ağaç, büyük ve güçlüdür. Kötü şartlara da dayanıklıdır. Kara, rüzgara karşı da dayanıklıdır. Üzerinde de çocuklarımız oynuyor. Başka bir dil konuştuğu veya başka bir Tanrı’ya inandığı için önyargılarla, nefretle doğmayan, büyümeyen çocuklarımız. Onlar için uğraştığımız, onlar için çalıştığımız çocuklarımız.

‘ALAYCI MİLLİYETÇİLİĞE HAYIR’

Temel inancımızın görünen ve somut kanıtı şudur. Toplumlar, siyasetin önündedir. Şehirler de halka ve topluma en yakın demokratik kurumlardır. Bizler, halkımızın samimi duygularını, katkısız ve etkili bir şekilde yorumlamalıyız. O duygular ki siyasi istismara dayanmayan duygular. Karşılıklı güven ve karşılıklı saygıya dayanan duygular. Dostluk köprüleri için yapı malzemeleri olan duygular. Unutmayın ki yıkmak, kolay olandır. Zor olan ise inşa etmektir. Bir sene önce önerdiğimiz Balkan Şehirleri Ağı; barışı, güvenliği, özgürlüğü, demokrasiyi teşvik etmek için önemlidir. Bu anıt, milli duygularımızla oynayanlara karşı da bir cevaptır. Bizi buradan duysunlar, İstanbul’dan, kültürün kavşağından duysunlar. Yunan, Türk, Bulgar, Boşnak, Hırvat ve burada bulunmayan diğerleri. Bugün hepimiz buradayız. Sesimizi birleştirip net bir mesaj veriyoruz: Alaycı milliyetçiliğe hayır. Kavgaya hayır. Bizi birleştirenler, bizi ayıran şeylerden daha fazla. Bugün, farklı bir yol izlemeyi tercih ediyoruz. Aşırılığın ve anlaşmazlığın yolunu değil; umudun, ölçülülüğün ve birliğin yolunu seçiyoruz. Eleftherios Venizelos ve Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan ilerliyoruz. 1934’te, yıllarca süren şiddet ve kan dökülmesinden sonra, Nobel Ödülü’nün Atatürk’e verilmesini öneren Venizelos’un yolu. Barışı ve dostluğu seçiyoruz.”

Atina Belediye Başkanı, İmamoğlu’nun da yer aldığı törende konuştu: Alaycı milliyetçiliğe hayır

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 ay önce

    ekrem beyın yunan hayranlıgı nereden gelıyor cozemedım.pek sıkı fıkı.patrıkhane ıle fılan devamlı temasta. secım oncesı secım sonrası vs

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!