ATV dizisindeki ‘BOP’ hatırlatması AKP ve Barzanileri kızdırdı

ATV'de yayınlanan Yalnız Kurt dizisinde Irak'ın kuzeyindeki Kürt Bölgesel Yönetimi'ne yönelik, 'Kerkük ve Musul Türk yurdudur. Siz Büyük Orta Doğu Projesinin uydu oluşumlarından birisiniz' şeklindeki sözlere AKP'den ve Barzani yönetiminden tepki geldi. AKP Milletvekili Orhan Atalay, "Kim nereye varmak istiyor?" derken, AKP MKYK Üyesi Abdurrahman Kurt da, "Dava açılmalı" görüşünü savundu.

featured

VERYANSIN TV

ATV‘deki Osman Sınav imzalı ‘Yalnız Kurt’ dizisinde yer alan bir sahnede, Tekin Giritli isimli karakter, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY) bir mahkemede yargılanırken görülüyor. Giritli karakteri, mahkeme heyetine Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ni tanımadığını belirterek, “Böyle kendinize bölgesel yönetim diyorsunuz ya, aslında siz Büyük Orta Doğu Projesinin uydu oluşumlarından birisiniz. Biz 1200 senedir bu topraklarda yaşıyoruz. Kerkük Türk yurdudur yurttur. Bu toprakların asıl sahibi Türkmenlerdir. Kerkük ve Musul bizimdir” ifadelerini kullanıyor.

‘ÇÖP GİBİ ATILACAKSINIZ’

Aynı sahnede bölgesel yönetimin mahkemesine “Sizler misyonunuz bittiğinde çöp gibi atılacak olan birer piyonsunuz.” diye seslenen Tekin Giritli karakteri, Amerikalıları göstererek, “Bunlar olmazsa siz de olmazsınız. Bunlar günün birinde çekip gidecek. Siz hesap vereceksiniz.” diyor.

Söz konusu sahne AKP’lileri rahatsız etti.

AKP Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Bütünüyle tahkir ve tahrik amaçlı bir kurgudan ibaret ‘Yalnız Kurt’ isimli, iğrenç ırkçı temalar içeren diziyi de onu yayınlayan atv’yi de kınıyorum. Coğrafya ve tarih kadar kadim bir gerçeklik olan onlarca milyonluk bir sosyolojiyi inkâr aptallığı ile kim nereye varmak istiyor?” dedi.

AKP MKYK Üyesi Abdurrahman Kurt ise, “Oldukça provakatif, halkı kin ve düşmanlığa sevk edici müşrik bir zihniyetin yansıması. Dava açmak gerekli” ifadelerini kullandı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi ‘Kültür ve Gençlik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “Olumsuz bir durum. Bahsi geçen Türk dizisini araştırıyoruz ve yakın zamanda yanıt vereceğiz” denildi.

Barzanilerin yayın organı Rûdaw’ın aktardığına göre, yönetimin dizi ile ilgili soruşturmalarını yürüttüğü aktarıldı. Habere göre, bölgesel yönetimin Kültür, Sivil Toplum, Spor ve Gençlik Komisyonu Türkmen Üyesi Azad Ekrem ise “Kürdistan Bölgesi’nin mahkemeleri yasal kurumlardır ve dizi, Kürdistan Bölgesi ile Türkiye arasındaki ilişkileri etkilemeyecektir. Dizi, Türk hükümetinin Kürdistan Bölgesi’ne yönelik tutumuna ters düşüyor” görüşünü dile getirdi.

İşte AKP ve Barzani yönetimini kızdıran o sahne:

 

ATV dizisindeki ‘BOP’ hatırlatması AKP ve Barzanileri kızdırdı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

9 Yorum

 1. 3 hafta önce

  İran ırkçılık ile Pers kültürü ve tarihini yayıyor ve hatta mezhebi bir araç olarak kullanıp ırak ve Suriye’yi işgal ediyor ve hedefi ırkçılık, PKK YPG Kürt ırkçılığa dayanarak yıllarca türk ve Türkmen kanı döküyor, asala marşimon ve Taşnak Ermeni teröristler yıllarca türk kanı döküyor v eee ırkçılığa dayanarak Azerbaycan ve Karabağ ve güney Azerbaycan ve Türkiye topraklarına göz koyuyor ama biz Türkler her zaman kendi milliyetçiliğimizi savunsak ırkçılığa suçlanıyoruz. Türk’ün tarihini ve dilini ve kültürünü ırkçılık ile suçlayan bilsinler ki türk birliği milliyetçiliği ve Turancılığı bir gün gerçekleşecek ve hainlerden kanlı hesap alacaktır

 2. 3 hafta önce

  Türk askeri Irakta neden şehit oluyor, Barzani’yi destekleyin diye mi

 3. Türkiye’de doğmuş ve büyümüş bir insan evladı, şuna nasıl itiraz edebilir? Hiç kanlarına da mı dokunmuyor? Yazıklar olsun. Musul ve Kerkük Türk yurdudur.

 4. 3 hafta önce

  Her şeyi bir kenara bırakın, adı geçen yerler Misakı Milli sınırları içindedir. Ayrıca Selanik ve Batum da bu sınırlar içindedir.
  Bundan neden bu kadar rahatsız oldu beylerimiz? Tarihi inkar mı edeceksiniz? Gerçekleri söyleyince müşrik mi olunuyor? Hep aynı numaraları yapmaktan bıkmadınız. Gerçek budur, unuttuysanız hatırlatalım.

 5. 3 hafta önce

  Kızanlar bellidir. Kendilerine buz öneriyoruz. İyi gelir; serinlerler.

 6. 3 hafta önce

  Yandaş kanallarda ilk defa doğru bir şey söylemiş ona da kudurmuşlar. Kerkük de Musul da Türk yurdudur. BOP oluşumları da iki aşiret üzerinden ceplerini doldurmaktadır. Neresi yalan. “Türk” deyince zorunda gitmiş birilerinin

 7. 3 hafta önce

  bu dizide fetullahın yetişme hikayesini de konu ettilerdi evvel ki bölümlerde.osman sınav doğru yolda.

 8. 3 hafta önce

  Adamlar Kuzey Kürdistan derken neden itiraz etmediniz. 40 yıllık kâni olumrmu yani? Demişler ya bu AKP lilerin vir kısmı bu işte.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!