AVM’ler açıldı, uzun kuyruklar oluştu!

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında 21 Mart’tan bu yana kapalı bulunan AVM’ler bugün açılmasıyla beraber uzun kuyrukların oluştuğu görüntüler ortaya çıktı...

Beylikdüzü’nde bulunan bir AVM’ye girmek isteyenler sabah saat 10.00’da gelerek uzun kuyruklar oluşturdu.

Bazı vatandaşlar AVM önündeki banklarda oturarak açılışı bekledi.

Kuyruktakilerin maske taktıkları görülürken, bazı vatandaşların ise sosyal mesafe kuralına uymaması dikkat çekti.

MERSİN

Türkiye’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle geçici süre kapatılan alışveriş merkezleri (AVM), gerekli önlemleri alarak yeniden kapılarını açtı. Mersin’deki Forum AVM’de vatandaşların fiziksel mesafeye uymadıkları görüldü…

ANKARA’DA İLK GÜN AVM’LERDE YOĞUNLUK

Ankara’da, koronavirüs tedbirleri kapsamında geçici olarak kapatılan alışveriş merkezleri (AVM), berber, kuaför ve güzellik salonları yeniden açıldı. Bazı AVM’lerin girişinde kuyruk oluşması dikkat çekti.

Başkent’te market, eczane ve hijyen ürünleri satan firmalar dışında hizmetlerini durduran AVM’ler, koronoavirüsün yayılmasına karşı alınan önlemler ve hazırlıkların ardından yeniden açıldı. Kent merkezinde bulunan AVM’lerden bazılarının girişlerinde yoğunluk oluştu.

Vatandaşlar, AVM girişlerinde kuyruk oluşturdu. Maske, yüz koruyucu siperliği ve eldiven takan görevliler, vatandaşları sosyal mesafe kuralına uymaları konusunda uyardı. Tek tek ateşleri ölçülerek içeri alınan vatandaşlar için girişlere el dezenfektanı yerleştirildiği de görüldü.

RANDEVULU ÇALIŞMA

Öte yandan, berber, kuaför ve güzellik salonları da bu sabah saat 09.00 itibarıyla açılarak, müşteri kabul etmeye başladı. Kurallara uyarak müşterilerini randevu ile içeri alan berberlerin, maske, yüz koruyucu siperliği ve eldiven taktığı görüldü. Güzellik salonu çalışanlarının ise önlemler kapsamında ayrıca tulum giydikleri görüldü. Güzellik salonu işletmecisi Özge Bilgin Kördemirci, gereken tedbirleri alarak çalışmaya başladıklarını kaydetti. Daha önce randevulu sistemle çalıştıklarını belriten Kördemirci, şöyle konuştu:

“Bu yüzden bizim için çok fazla şey değişmedi. Ancak tedbirlerimizi biraz daha artırdık. Müşteriler geldikleri zaman ilk önce ellerini dezenfekte edecek, ateşleri ölçülecek. Biz de aynı şekilde her gün ateşimizi ölçeceğiz, maskemiz ve siperliklerimiz takılı olacak.

Her müşteriden sonra 15 dakikalık bir ara vereceğiz ve müşterilerimizin ile bizim dokunduğumuz her şey dezenfekte edilecek. Dezenfekte edildikten sonra diğer müşterimizi kabul edebileceğiz. Bu süre boyunca su dahil olmaz üzere herhangi bir ikramda bulunamayacağız. Fiyatlarımızda ufak da olsa değişiklik yapmak durumunda kaldık. Çünkü aldığımız hiçbir ürünü eski fiyatından alamadık. Aldığımız ürünleri 50 gün öncesine göre 2 katı fiyattan aldık.”

ALANYA’DAKİ AVM’LERDE YERLEŞİK YABANCI YOĞUNLUĞU

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 21 Mart’ta kapanan AVM’ler bugün yeniden açıldı. Alanya merkezinde bulunan ve yaklaşık 90 mağazası bulunan AVM de kapılarını açtı. AVM’de market, eczane ve sayılı mağazanın dışında birçok mağazanın kapalı olması dikkati çekti. Sosyal mesafe kuralına uygun olarak içeri alınan müşterilerin ateşleri ölçülürken AVM’ye daha çok ilçedeki yerleşik yabancıların geldiği görüldü.

‘TARİHİ 1 HAZİRAN OLARAK BEKLENİYORDU’

AVM’nin Genel Müdür Yardımcısı Fatma Çelik, “Genelde AVM’lerin açılmasıyla ilgili öngörü 1 Haziran gibi bekleniyordu. Fakat 11 Mayıs’ta açılacağı duyurulunca biz de gerekli hazırlığımızı yaptık. Geçen cumartesi almamız gereken önlemlerle alakalı en son bir genelge yayımlandı. Biz o önlemlerimizi aldık. Bugün 10.00 itibariyle AVM’mizi açtık, akşam 19.00’da kapanacak. Sadece market zorunluluktan dolayı 21.00’da kapanacak” dedi.

‘YERLEŞİK YABANCILAR ALANYA’DA KENDİLERİNİ DAHA GÜVENDE HİSSEDİYOR’

AVM’ye en çok yerleşik yabancıların rağbet etmesiyle ilgili de konuşan Çelik, “Alanya’da oldukça fazla yerleşik yabancı var. Bizim istatistiki bilgi tuttuğumuzda, onlar genelde sabah segmentinde özellikle 11.00 gibi gelip alışverişini yapıp gider. Yine aynı şekilde marketimiz açıktı sadece AVM’ye gelip alışverişini yapıyorlar. Onun dışında yerleşik yabancılarla ilgili bir sıkıntımız olmadı. Basından takip ettikleri kadarıyla bizim de onların basınlarına yansıyandan gördüğümüz kadarıyla kendi ülkelerinde yerleşik yabancılar kendilerini özellikle Antalya, Alanya bölgesinde daha güvende hissediyor. Bu anlamda da sıkıntı yok alışverişlerini önlemlerini alarak gelip yapabiliyorlar” diye konuştu.

‘MARKET VE ECZANENİN AÇIK OLMASI BİZE AVANTAJ SAĞLADI’

AVM’de alınan önlemler hakkında da konuşan Çelik, şunları söyledi:

“Öncelikle market ve eczanenin açık olması bize birazcık avantaj sağladı diyebilirim. Ne yapabiliriz aşamasında geçen cumartesi bir genelde yayımlandı. Aklıma gelen hava perdelerinin kapatılması, temiz hava girişinin oldukça maksimum düzeyde sağlanması, gece temiz hava basan havalandırmaların çalışması, klimaların kapatılması, maskeler, asansörde ATM’lerin yakınlarında sosyal mesafenin korunması anlamında gerekli önlemler, 14 kurala uyulması gerektiği.

Dezenfektan makinelerinin giriş ve çıkışlara konması, mağazaların içerisinde zaten böyle bir şey var. Mağaza kapsamında da maske takılarak, giriş çıkışlarda kişi sayısı kontrol edilerek, 10 metrekareye bir kişi düşecek şekilde bir önlem aldık. Şu an aklıma gelen önlemler bunlar. Yani teknik olarak temizlik anlamında gün içinde sayıların arttırılması gereken temizlik anlamında zaten bütün önlemlerimiz alınıyor. Yiyecek içecek katımız zaten kapalı, bir ve ikinci katımız açık. Burada dediğim gibi bütün önlemlere dikkat ediliyor. Genelgede olan ne varsa uyuyoruz.”