Avrupa, Rusya’nın 300 milyar dolarını çaldı!

featured
service

GÖNÜL KENTER yazdı…

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov 1 Mayıs’ta İtalyan televizyon kanalına verdiği özel röportajda Avrupa’nın Rusya’nın 300 milyar dolarını “çaldığını” söyledi.

İtalyan gazetecinin “Önce Polonya daha sonra Bulgaristan’a doğal gaz arzını durdurdunuz, İtalya şimdi başına aynı şey gelecek diye endişe ediyor. Orada neler oluyor?” sorusu üzerine Lavrov :

“Çok basit bir şey oldu, bizi bir sebepten dolayı kınayan, bir sebepten dolayı eylemlerimizi eleştirenler bu konu hakkında zinhar konuşmak istemiyor; Rusya’nın 300 milyar dolardan fazla parası çalındı. Bu paralar teslim ettiğimiz gaz ve petrol karşılığı olan paraların büyük bir kısmıydı. Hırsızlık, Avrupalıların koydukları kendi kurallarına göre Gazprom’un bu meblağları Batı bankalarındaki hesaplarda tutmak zorunda kalması nedeniyle mümkün oldu.

Rusya’yı cezalandırmak istediler ve Rusya’nın paralarını çaldılar! Şimdi Rusya’ya eskisi gibi devam etmesi teklif ediliyor, yani biz gaz vereceğiz para onların bankalarında olacak, bu şu demek, istedikleri an yine aynısını yapacaklar, paralarımıza çökecekler. Nedense kimse bu “hırsızlıktan” bahsetmiyor.

Dürüst gazetecilik nerede? Kimse bunu yazmıyor.”

Röportajı youtube’dan Almancaya çevrilmiş haliyle ilk izlediğimde kulaklarıma inanamadım, yanlış mı duydum diye başa sardım yeniden izledim. Lavrov, Rusya’nın paralarına “el konulmasından” bahsetmiyor, resmen “çaldılar” diyor.

Rus oligarklarının mallarına çöküldüğünü okumuştuk ancak Gazpromun paralarının gasp edildiğini Batı basını zinhar yazmamıştı.

İtalyan gazeteci her nedense burayı geçiştiriyor,  hangi Avrupalı ülkeler diye sormuyor. Lavrov yirmi yılın verdiği meslek tecrübesi ve soğukkanlılığıyla devam ediyor: “Aynı şeyleri yaşamamak için şimdi tedbir aldık; Gazprombank’a euro veya dolar yatırıldığında doğalgaz veya petrol teslimatlarının karşılığı ödenmiş olarak kabul edilmiyor, ancak Ruble’ye dünüştürüldüğü anda ödenmiş kabul ediliyor, böylelikle paralarımızın bir daha çalınması önlenmiş oluyor. Bütün hikaye bu. Ortaklarımız her şeyi biliyor.  Alıcı için aslında değişen bir şey yok, sözleşmede kararlaştırılan tutarları euro veya dolar olarak ödemeye devam ederler, ardından bir sonraki adımda dönüşüm gerçekleşir. ”

Kurt diplomat Lavrov tam bu noktada kendini her zaman sütten çıkmış ak kaşık gibi gösteren Avrupalılara tokatı indiriyor: “Halkımızı bize Batının hırsızlık alışkanlıklarını sürdürmesine izin vermek için bir hak tanımadı. Böyle bir hakkımız yok.”

Rusya, 31 Mart kararnamesiyle bundan böyle doğalgaz satışlarının sadece ruble karşılığında yapılacağı; Gasprombank’ta açılacak yeni avro veya dolar döviz hesapları üzerinden, bu meblağların  ancak Ruble’ye çevirildikten ve havale Gasprom’a çıktıktan sonra ödemenin yapılmış sayılacağı açıklamasının arka perdesinde, işlerine gelmediğinde her ülkeye keyfi yaptırımlar uygulayan Batı’nın hırsızlıklarına karşı tedbir olduğu anlaşılıyor.

Rusya’nın bu kararına en çok da Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Alman Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock gibi “savaş kışkırtıcılığı” yapmakla eleştirilen  Almanya’nın kadın siyasetçilerinden itiraz gelmişti. Rusya ile zıtlaşmanın bedeli sadece Almanya için pahalı olmayacak.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in bu hafta Rusya’ya petrol ambargosu önerisi  petrol fiyatını daha da yukarı çekti.  Ursula von der Leyen tarafından sunulan ambargo planında, Rusya’dan petrol ithalatının yıl sonunda kesin olarak yürürlüğe girecek şekilde  aşamalı olarak  yasaklanması öngörülüyor. Uzmanlar, ambargonun hammaddeyi yalnızca AB içinde değil, dünya çapında daha pahalı hale getireceği konusunda hemfikir; özellikle zaten savaştan mustarip bazı ülkelerin yaptırımlarla enerji maliyetlerinin artacağından daha büyük yoksulluk ve gıda krizi ile karşı karşıya kalacağını öngörüyorlar. Öte yandan mevcut yaptırımların Nisan ayında fiilen yüzde iki oranında artan Rusya’nın petrol ihracatını asgariye indirmeyi başaramadığı da gözlemleniyor. Moskova’nın fosil yakıt ihracatından elde ettiği gelir, savaşın başlamasından bu yana ilk iki ayda neredeyse ikiye katlanmış. Tercümesi, yaptırımlar yine mazlumları vuracak. Yapılan tartışmalardan anlaşıldığı üzere, Batılı olmayan ülkeler de ABD ve tamamiyle güdüme giren AB’nin gazabından payını alacak, Rusya’ya karşı petrol ambargosuna uymazlarsa vay hallerine.

 

Avrupa, Rusya’nın 300 milyar dolarını çaldı!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

  1. 2 hafta önce

    Ohoo Avrupanın Türkiyeye yaptıklarının yanında Rusyaya yapılan az bile. Avrupanın gerçek yüzü nasılda ortaya çıkıyor. Bize yıllarca avrupa birliğinin çok gelişmiş pek güzel insan haklarıyla dolu vandurful bir birlik olduğu yalanını ne de güzel empoze etmişler.

  2. 2 hafta önce

    Hakiki devlet adamı dediğin Lavrov gibi olur. Bizimkiler sözdeler de fetöcülerin kaçırdığı bilinen en az 400 milyar doların nereye gittiği ile ilgili hesap soracağına… yetmiyor bir de madenleri peşkeş çekiyor hey gidi dünya

  3. Ursula Von der Leyen avrupa komisyonu baskanidir yani esasen burokrattir ancak kendisini AB nin sahibi sanacak kadar yetkili gormektedir. Bu kisinin Pfizer CEO’su Albert Burla ile AB adina gen asilarina yonelik yaptigi milyar dolarlik anlasmalarla ilgili ozel yazismalar direk kamuyu ilgilendirmesine ragmen aciklanmadi. Arkasi cok guclu bir burokrat. Son derece ihtirasli ve tehlikeli bir kadin. Alman yesilleri ise CIA baglantilari dolayisiyla sadece sahte yesildirler. Savasin en buyuk cigirtkani da onlardir goruldugu gibi.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!