Avrupa’da ilk fire! Rusya’ya uygulanan yaptırımları geri çektiler

24 Şubat'ta başlayan Ukrayna operasyonu sonrası 27 Avrupa ülkesi Rusya'ya karşı yaptırım kararı aldı. ABD'nin peşine takılarak Rusya'yı ekonomik olarak zor durumda bırakacağını düşünen Avrupa ülkelerinin gazı kesilince Avrupa'da enerji krizi baş gösterdi. Avrupa'da doğal gaz fiyatları yüzde 500'e yakın zamlanırken, kara kış öncesi Hollanda, Rusya'ya karşı uygulanan yaptırımlardan çekildi.

featured

24 Şubat’ta başlayan Rusya’nın Ukrayna operasyonu sonrası 27 Avrupa Birliği ülkesi dahil birçok ABD müttefiki ülke, Rusya’ya karşı ekonomik yaptırım ve ambargo kararı aldı. Rusya ise bu yaptırımlara karşılık olarak doğal gaz vanasını kapattı. Çin’in de Avrupa’ya sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatını durdurması sonucunda Avrupa’ya giden toplam doğal gaz miktarı yüzde 45 azaldı.

FİYATLAR YÜZDE 500 ZAMLANDI

Savaşın uzaması ile birlikte Avrupa genelinde doğal gaz ve elektrik fiyatları yüzde 500’den fazla zamlandı. Avrupa Birliği’nin enflasyon ortalaması yüzde 10’u geçti.

HOLLANDA YAPTIRIMLARI KALDIRDI

Avrupa’da ekonomik durgunluk yaşanırken, Hollanda dikkat çeken bir karara imza attı. Yetkililer tarafından yapılan son açıklamalarda, Hollanda’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlardan çekildiği aktarıldı.

Hollanda’nın kaldırdığı yaptırımlar şöyle:

Rusya’ya uygulanan 91 yaptırımdan çekildi.
Rus bayraklı 34 gemiye uygulanan yaptırım kaldırıldı ve Hollanda limanlarına yanaşmalarına izin verildi.
Dondurulan 13 Rus malvarlığı sahiplerine geri iade edildi.
25 Hollanda şirketine, Rus gaz devi Gazprom’dan doğal gaz ve enerji anlaşması yapması için izin verildi.
150 Rus vatandaşına, şirketine, belediyesine, kurumuna ve eğitim kuruluşuna uygulanan yaptırımlar kaldırıldı.
13 sivil toplum kuruluşu üzerindeki yaptırımlar kaldırılarak, “Rusya ve AB arasında diyalog kurulmasına yardımcı olma” amacıyla yasal izinler verildi.
Bir Hollanda şirketine, Rus şirketlerinden ve devletinden ödeme alabilmesi için izin verildi, söz konusu yaptırımlar kaldırıldı.

Avrupa’da ilk fire! Rusya’ya uygulanan yaptırımları geri çektiler

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 ay önce

    Amerika ile Rusya arasındaki maçın Rusya tarafından kazanılacağı baştan belli idi.Amerikan istihbaratçıları yine yanlış yaptılar.Tek anlamdıkları şey Rusya’nın kapalı bir ekonomik sisteme sahip olduğu idi.Emperyalistler kapalı sistemi sömüremezler,Rusya kendi ihtiyaçlarını kendi kaynaklarından sağlayan ve döndüren bir ekonomidir.Dışa bağımlılığı yoktur.Varsada ekonomisini krize sokacak ölçüde değildir.Olan Ukrayna’nın temiz halkına olmuştur.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!