Ay Yıldız Projesi

Beyazıt Karataş yazdı...

Ay Yıldız Projesi

30 Ağustos 2021'de Millî Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ile Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıklarını tek bir yerleşkede toplayacak AyYıldız Projesi'nin temel atma töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Karargâh, gökyüzünden bakıldığında ay ve yıldız şeklinde görülecek. Etimesgut'ta yapılacak yeni karargâh projesinde, ilk etapta Millî Savunma Bakanlığı binası yapımı gerçekleştirilecek.Kuvvet Komutanlıkları, sırasıyla yeni karargâh inşa edildikçe buraya taşınacak.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan proje ile;

- Millî Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığımızı, Kuvvet Komutanlıklarımızı bir araya toplamış oluyoruz.

- Her şeyiyle, duruşuyla düşmana korku, dosta güven veren bir yapıyı burada meydana getirmiş olacağız.

- Merkezi ve müşterek bir savunma sistemini bulunduracağız.

Birçok ülkede en çok bilinen ABD'deki Pentagon gibi savunma bakanlığı ile kuvvet komutanlıkları aynı yerleşke içerisinde ve bir arada bulunmaktadır. Atina Yunanistan'da da Savunma Bakanlığı ile Kuvvet Komutanlıkları aynı yerdedir ve genelde Pentagon diye kullanılmaktadır.

Ankara'nın büyümesi ve ortaya çıkan ihtiyaçlar Millî Savunma Bakanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarının şehir merkezinden ABD Pentagon benzeri bir yapı içerisinde şehir merkezi dışına alınması fikri uzunca zamandır gündeme gelmiş ve 2000'li yılların başından itibaren ise zaruret olmaya başlamıştır.

Artık gerekli onayların alınması, mali konuların çözülmesi ile düşünce ve projeden uygulama aşamasına gelen Ay Yıldız Projesi'nde ilk etabın, 19 Mayıs 2023'de devreye alınması planlanmıştır.

Ay Yıldız Projesi'nin tanıtımındaki bilgiler dikkate alındığında mimari açıdan çok güzel bir yerleşke olacağı ve Millî Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını daha modern bir şekilde uzunca yıllar karşılayacağı anlaşılmaktadır.

Ay Yıldız Projesi'nde kritik tesis ve altyapı güvenliği konusunda her türlü tedbirin planlandığı anlaşılmaktadır. Zaten öylede olacaktır. ASELSAN kritik tesislerin ihtiyaç duyulan her türlü güvenliğinin alınması konusunda tecrübe kazanmış bir şirket olup gereğini yapacaktır.

Karargâh dışında ve içinde güvenliğe ilişkin en yeni teknolojilerin kullanılacağı ayrıca yerleşkenin uçaksavar ve füzeler ile de nokta hava savunmasının planlandığı anlaşılmaktadır. 

En çok sorulan birinci soru, tesisin hava taarruzlarına karşı hassas olup olmadığıdır. Evet büyük ölçüde hassastır. Bu önemli karargâhın içindeki harekât merkezleriyle birlikte vurulması ve işlevsiz hale getirilmesi düşmanın öncelikli hedefleri arasında olacaktır. 

Toplu hedef teşkil eden karargahların ve harekât merkezlerinin nükleer saldırılara dayanıklı olsa bile artık modern mühimmat ile vurulması kolaydır. Bu nedenle karargâh ve merkezlerin sabit ve hareketli yedeklerinin personel, malzeme ve teçhizatı ile planlanması zaruridir.

15 Temmuz'da Genelkurmay Başkanlığının ve diğer karargahların kolayca FETÖ mensubu üyeleri tarafından ele geçirilmesi konusunun ve görüntülerinin akıllardan hiç çıkmayacağı dikkate alındığında hangi tedbirleri alırsanız alın önceliğin insan faktörü olduğu unutulmamalıdır.

En önemlisi tarihimize ışık tutan özellikle ileride yapımı bittikten sonra boşaltılacak olan şimdiki Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı Karargahlarının bir şekilde korunarak Cumhuriyet'in kuruluş yıllarına ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün anısına saygı gösterilmelidir.