Ayasofya’nın tarihi ‘İmparatorluk Kapısı’ tahrip edildi… ‘Kendilerinin tamir edeceklerini söyledi’

Ayasofya Camisi'nin tarihi ‘İmparatorluk Kapısı’nda tahribat meydana geldiği tespit edildi. Sanat Tarihi Derneği şikayetçi olacaklarını açıklarken, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB) de tepki geldi.

featured

İki yıl önce müze statüsünden camiye dönüştürülen Ayasofya‘nın tarihi İmparatorluk Kapısı tahrip edildi.

Sanat Tarihi Derneği sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile Ayasofya’nın İmparatorluk Kapısı’na kimliği belirsiz kişiler tarafından zarar verildiğini belirtti.

Sanat Tarihi Derneği’nin söz konusu paylaşımı şöyle:

“Gelen bir şikayet fotoğrafı üzerine bu akşam (18.04.2022) saat 20.45 civarı Ayasofya Camisinin, tarihi “İmparatorluk Kapısının” bu halde olduğunu tespit ettim ve fotoğrafladım.

Nöbetçi güvenlik müdürünün bilgim yok demesi üzerine isminin Talip Bey olduğunu söyleyen ve Ayasofya’nın Sorumlu Müdürü olduğunu belirten şahsın kan donduran konuşmasına şahit oldum maalesef. Birinci dereceden tarihi eser olan Ayasofya’ya zarar vermenin kanunen suç olduğunu belirtip, tutanak tutularak kameralardan suçlunun teslim olmasını talep ettim.

Fakat komik bir şekilde kamera kayıtlarının olmadığını ve zaten büyütülecek bir şey olmadığını, kendilerinin orayı tamir edeceklerini söyledi. Hatta bu şekilde olmaz suçlunun bulunması İçin savcılığa başvuracağımızı söyleyince ise kötü niyetli olduğumuzu ve olay çıkarmak istediğimizi söyledi.

Böyle bir şahsın dünyanın en önemli mimari eserlerinden Ayasofya Camisinden sorumlu olmasını asla kabul etmiyoruz ve de etmeyeceğiz. Hem tarihi kapıya zarar verenlerin tespit edilmesi için hem de bu şahsın bir an önce bu görevden uzaklaştırması için ayrı ayrı şikayetçi olacağız. Saygılarımızla.”

İBB: KONU SAVCILIĞA TAŞINMALI

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Sanat Tarihi Derneği’nin konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımı alıntılayarak şöyle dedi:

“Ayasofya’nın tarihi kapısının özel bir çaba ile tahrip edilmesi çok acı. Bu tahribatı yapan kişi veya kişiler kamera kayıtları ile tespit edilmeli. 1. Derece tarihi yapı Ayasofya’ya kasten zarar vermeleri nedeniyle konu 2863 sayılı Kanun 65. maddesi uyarınca savcılığa taşınmalı. Bu işlem tarihi yapıya kasten zarar verme ve tahrip etme suçudur. Kanunda karşılığı ‘iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası’dır.”

Ayasofya’nın tarihi ‘İmparatorluk Kapısı’ tahrip edildi… ‘Kendilerinin tamir edeceklerini söyledi’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 4 ay önce

    kapiyi sokup pimapen takarlar olur biter. efes’e mermer doseyenden ne beklersin.

    Cevapla
  2. Yüzlerce yıl Osmanlı ve Cumhuriyet yönetiminde hiç bir zarar görmeyen tarihi eser sizin döneminizde ne tahrip olmadıydı yı tamamlayanlardan olmuş…
    Bu, gerçek dindarın yapacağı bir şey değil…ancak, dindar görünümlü, cahil, küçük çıkarı için yapamayacağı hiç bir şey olmayan, son 20 yılda sayısı hızla artan, cüretkar bir profilin yapacağı şey..

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!