Aykan Erdemir yine sahnede… Şimdi de Patrikhane kışkırtması

featured

Kaçak FETÖ’cü, eski CHP Milletvekili Aykan Erdemir, Erdoğan-Putin ittifakı sonrasında Fener Patrikhanesi’nin baskı altına alındığını ve Türkiye’nin Rus Ortodoks Kilisesi’ni desteklediğini savundu.

Bir dönem, CHP Bursa milletvekili olan, şimdi ABD’de yaşayan Aykan Erdemir Türkiye karşıtı “analizleri”ne bir yenisini daha ekledi. Erdemir’in, John Lechner ile birlikte yazdığı yazının başlığı “Türkiye-Rusya kıskaç hareketi ekümenik patrikliğin varlığını tehdit ediyor” başlığını taşıyor.

Erdemir’in “analizi”ni inceleyen yazar Ardan Zentürk’ün UlusGazete‘de yayınlanan yazısının satır başları şöyle:

“Türkiye’nin Rusya ile kurduğu ittifak çerçevesinde Batı ve özellikle NATO’ya dönük tehdit oluşturduğuna ilişkin bilinen siyonist/neo-con iddiaları güçlendirmek amacıyla yazılan yazıda, Fener Patriği 1.Barthelemeos’un 5 Ocak 2019’da, 1686 yılı itibariyle Rus Ortodok Kilisesi’ne bağlanmış Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin bağımsızlığını onaylan bir karar aldığı hatırlatıldı.

Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin ülkenin Moskova’dan bağımsızlık mücadelesinde aldığı kararın, Rum Ortodoks Patrikliği tarafından onaylanmasının da Moskova’da ŞOK ETKİSİ yaptığı ileri sürüldü.

Yazıda bu gelişmenin, aynı zamanda Rus Ortodoks Kilisesi’nin, İstanbul’un 1453’te Osmanlı orduları tarafından ele geçirilmesinden sonra başlattığı “Üçüncü Roma”iddiasının da sonunu getirdiğini hatta, Rus lider Vladimir Putin’in Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin bağımsızlık kararından sonra yaptığı açıklamalarda “kan gölü doğabilir” tehditlerinin de yer aldığı kaydedildi.

Kaçak FETÖ Aykan Erdemir, İsrail-BAE tarafından desteklenen ve Türkiye’ye karşı 17/25 Aralık ve 15 Temmuz saldırılarının ana karargahı olduğu belirlenen merkezi Washington’daki Foundation for Defense of Democracies-FDD Demokrasileri Savunma Vakfı) Türkiye bölümünü yönetiyor. Vakfın uzmanları arasında CIA elemanı Rahup Brunson da var…

Sünni-Müslüman kimlik taşıyan “Erdoğan yönetiminin” Fener Patrikhanesi’ni kullanarak geniş bir Ortodoks coğrafyada “yumuşak güç” oluşturabileceği fakat Türkiye’nin bunun tam tersini tercih ettiği de idda edildi. Yazıda, Türkiye’nin Fener Patrikhanesi’nin Batı’nın hegemonya kurumu olarak gördüğü de savunuldu.

Aykan Erdemir-John Lechner, yazılarında 15 Temmuz 2016 sonrasında hükümete yakın yayın organlarında darbeye, CIA ve Fetullah Gülen ile birlikte Fener Patrikhanesi’nin de katıldığı yönündeki haberlerine yer verdiler. Türk kamuoyunun bünyesindeki Hıristiyan unsurları Batı’nın “Beşinci Kolu” olarak değerlendirdiği de iddiaları arasında yer aldı.

Yazıda Batı’nın Türkiye’ye karşı laik demokrasiyi savunması ve Türkiye-Rusya arasında sıkışıp kalan Fener Patrikhanesi’nin güvenliği için hassas olması gerektiği de kaydedildi.”

AYKAN ERDEMİR CHP’DE NASIL YER BULDU?

Kılıçdaroğlu Aralık 2013 başında ABD’ye yaptığı ziyarette Aykan Erdemir’in gerçekleştirdiği programlar doğrultusunda temaslarda bulunmuş, günümüzde kaçak veya aranan çok sayıda FETÖ’cünün katıldığı toplantılarda konuşmuştu…

Ardan Zentürk, yazısının devamında Erdem Atay’ın, Aykan Erdemir’in kimler tarafından, nasıl CHP milletvekili yapıldığını anlattığı Veryansın Tv’deki yazısını özetliyor.

İşte o yazı…

Aykan Erdemir yine sahnede… Şimdi de Patrikhane kışkırtması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim… öyle değil mi, tersimli kemal?

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!