AYM önünde nöbet tutan öğretmenlere polis müdahalesi

Anayasa Mahkemesi önünde “Meslek Nöbeti” tutan öğretmenlere polis müdahale etti ve bazı öğretmenler gözaltına alındı ancak daha sonra serbest bırakıldı.

featured

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun TBMM’de görüşülmesi sırasında da öğretmenler kanunun yasalaşmaması için eylem yapmışlardı. CHP, TBMM’de kabul edilen bu yasanın bazı maddelerinin iptal edilmesi talebiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. CHP’nin iptal başvurusunu AYM bugün görüşmeye başladı. Eğitim-Sen ve Eğitim-İş sendikalarının da aralarında bulunduğu eğitim sendikaları Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptal talebinin görüşülmesine bugün AYM’de başlanması üzerine “Meslek Nöbeti” tutma kararı aldı. Geçtiğimiz hafta bir günlük iş bırakan öğretmenler, Ulus Meydanı’da kanunu kabul etmediklerini bir kez daha vurgulamış ve AYM önünde “Meslek Nöbeti” tutacaklarını açıklamışlardı.

 

Eğitim-İş açıklaması:

AYM toplantısının başlayacağı saatlerde AYM önünde buluşan eğitim sendikaları temsilcileri açıklama yapmak istedi. Öğretmenlere zor kullanan polis, aralarında Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, Genel Mali Sekreteri Hüseyin Selçuk’un da bulunduğu bazı öğretmenleri gözaltına aldı. Polisin zor kullanmasının ve gözaltıların ardından Eğitim-İş Sendikası yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“Bugün Türkiye için bir utanç günüdür. Eğitim-İş olarak, mesleğimize hakaret niteliğindeki Öğretmenlik Meslek Kanunu’na dair iptal başvurusunun görüşüldüğü Anayasa Mahkemesi önünde tuttuğumuz nöbet, ağır bir şiddetle bertaraf edilmeye çalışılmıştır. Genel Başkanımız Kadem Özbay ve MYK üyelerimiz Hüseyin Selçuk ile Orhan Yıldırım, darp edilerek, hakaretlere maruz kalarak, ters kelepçeyle gözaltına alınmıştır. Uyuşturucu baronlarının, ihale hırsızlarının sırtı sıvazlanarak gözaltına alındığı bu ülkede, Başöğretmen’in eğitim neferlerine bu muameleyi reva görenler bilsin ki, kendi korkularını açığa vurmuşlardır.
Türkiye’de hukukun en son ve en büyük kapısı olan Anayasa Mahkemesi önünde, Anayasa’da güvence altındaki en demokratik haklardan birini, barışçıl şekilde kullanırken sendikamızın saldırıya uğraması, en başta hukuk devleti ilkesinin katlidir.
Eğitim-İş olarak altını çiziyoruz, haklı mücadelemizden de, demokratik haklarımızdan da, dik duruşumuzdan da vazgeçmiyoruz.”

AYM önünde nöbet tutan öğretmenlere polis müdahalesi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 hafta önce

    Kariyer Basamağı dedikleri özetle: Öğretmen < Zamlı Öğretmen < Baş Zamlı Öğretmen

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!