AYM’den bir karar daha: Savcılar da eleştirilir!

featured

Anayasa Mahkemesi (AYM), İlhan Cihaner’in savcı olduğu dönemde, kendisine ‘andıçcı savcı’ denmesine açtığı davayla ilgili başvurusunu ‘kabul edilemez’ buldu.

Independent Türkçe’den Can Bursalı’nın haberine göre CHP eski milletvekili ve Parti Meclisi üyesi olan Cihaner, başvurusunda yürüttüğü bir soruşturmada hamile bir kadının kolluk güçlerinin müdahalesi nedeniyle ikiz bebeklerini düşürmesini haberleştiren hükümete yakın Yeni Şafak gazetesininin “andıçcı savcı” ifadesini kullanmasının “şeref ve itibar hakkını ihlal ettiğini” ve hakkında yürütülen kampanya nedeniyle “bağımsız ve tarafsız mahkemede yargılanma hakkının ihlal edildiğini” belirtti.

SAVCILAR DA ELEŞTİRİLİR!

Yüksek mahkeme kararında, şeref ve itibar hakkını ihlal edildiği iddiasının dayanaktan yoksun olduğu gerekçesiyle kabul edilemez olduğunu belirtti. AYM ayrıca, Cihaner’in haberin yazıldığı dönemde yürüttüğü ve hakkında yürütülen soruşturmalar nedeniyle oldukça tanınan bir yargı mensubu olduğuna değinerek, “Her ne kadar adalet sisteminde görev alan hâkimler ve savcılarla birlikte diğer yargı çalışanlarını asılsız suçlamalardan korumak devletin görevlerinden ise de söz konusu ilke kamu adına soruşturmaları yürüten Cumhuriyet savcılarının her türlü eleştirinin dışında olduğu anlamına gelmemektedir” değerlendirmesini yaptı.

Cihaner’in haber nedeniyle şeref ve itibar hakkının ihlal edilmediği kararında şu ifadeler de yer aldı:

“Demokratik toplumlarda ifade özgürlüğünün incitici, şoke edici ya da endişelendirici bilgi ve düşünceleri de kapsadığına şüphe yoktur. Değerlendirmelerin tamamı ve yargı mercilerinin farklı çıkarları dengelerken sahip oldukları takdir payları da dikkate alındığında somut olayda derece mahkemelerince alınan kararların devletin şeref ve itibar hakkı bağlamındaki pozitif yükümlülüklerine aykırılık oluşturmadığı sonucuna ulaşılmıştır.”

NE OLMUŞTU

Yeni Şafak’ın 21 Şubat 2010’daki haberinde, Cihaner’in talimatıyla düzenlenen Erzincan’daki İsmailağa Cemaati’ne yönelik operasyon sırasında eşinin gözaltına alınmasını engellemek isteyen S.G.’nin jandarma tarafından tekmelendiği ve hamile olan kadının olaydan 40 gün sonra düşük yaptığı iddia edilmişti.

Cihaner, savcı olarak görev yaptığı dönemde FETÖ başta olmak üzere bazı tarikatlara yönelik soruşturma yürütmüştü. Cihaner, Başsavcı olarak görev yaptığı dönemde FETÖ mensupları tarafından odası basılarak gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.

AYM’den bir karar daha: Savcılar da eleştirilir!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!