Azerbaycan Savunma Bakanlığı duyurdu: Ermenistan ile çatışmalar başladı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Ermenistan'ın yapmış olduğu provokasyonlar sebebiyle sınır tarafında çatışmalar yaşanıyor. Azerbaycan, geçtiğimiz yıl verdiği büyük mücadelenin ardından Karabağ bölgesini 30 yıllık işgal sonrası geri almıştı.

featured

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun akşam saatlerinde sınırın Daşkesen, Kelbecer ve Laçın istikametlerinde geniş kapsamlı provokasyonda bulunduğunu duyurdu.

Açıklamada, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin sabotaj gruplarının farklı istikametlerde Azerbaycan ordusunun mevzileri arasındaki arazilere ve yollara mayın döşediği bildirildi. Bu durumu önlemek için Azerbaycan birliklerince alınan tedbirler neticesinde çatışmalar yaşandı.

Ermenistan ordusunun Basargeçer, İstisu, Karakilise ve Gorus illerindeki mevzilerinden Azerbaycan ordusunun Daşkesen, Kelbecer ve Laçın illerindeki bazı mevzileri ve sığınakları havan topları da dahil farklı kalibreli silahlarla aralıksız ateş altına alındı. Saldırı sonucu askeri personel arasında kayıplar, askeri altyapıda hasarlar meydana geldi.

Azerbaycan ordusunun da Ermeni Silahlı Kuvvetlerinin atış noktalarını susturmak ve çatışmanın genişlemesini önlemek için gerekli tedbirler aldığı belirtildi. Azerbaycan’a karşı provokasyon operasyonlarına katılan Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin personel ve teçhizatında kayıpların bulunduğu aktarıldı.

Çatışma ve kayıplarından tamamen Erivan yönetiminin sorumlu olduğu belirtilen açıklamada, kamuoyuna ek bilgi verileceği belirtildi.

AZERBAYCAN: KARŞI ÖNLEMLER LOKAL ASKERİ HEDEFLERE YÖNELİK

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan’ın provokasyonlarına yanıt olarak hayata geçirilen karşı önlemlerin lokal nitelikte ve askeri hedeflere yönelik olduğunu, Azerbaycan ordusunun Ermenistan topraklarına müdahalesi ile ilgili haberlerin doğru olmadığını duyurdu.

Bakanlığın açıklamasında, Azerbaycan ordusunun sivil nüfusu ve altyapıyı hedef aldığı iddiasıyla ilgili Ermenistan’ın yaydığı bilgilerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Açıklamada, “Ermenistan’ın provokasyonlarına yanıt olarak, karşı önlemler lokal niteliktedir ve atış noktaları olan meşru askeri hedeflere yöneliktir. Misilleme önlemleri küçük ölçeklidir. Azerbaycan sınırlarının güvenliğini sağlamayı ve Ermenistan’ın provokasyonlarına son vermeyi amaçlamaktadır.” ifadeleri yer aldı.

Bakanlığın bir diğer açıklamasında ise Azerbaycan’ın Ermenistan topraklarına müdahalesi ile ilgili haberlerin doğru olmadığı belirtildi.

Ermenistan ordusu akşam saatlerinde sınırın Daşkesen, Kelbecer ve Laçın istikametlerinde geniş kapsamlı provokasyonda bulunmuş, Ermeni birliklerce Azerbaycan ordusunun mevzileri arasındaki arazilere ve yollara mayın döşenmişti. Bu durumu önlemek için Azerbaycan birliklerince alınan tedbirler neticesinde çatışmalar başlamıştı.

Yaşananların, 2. Karabağ Savaşı sonrasında Ermenistan ve Azerbaycan arasında meydana gelen en büyük çatışma olduğu belirtiliyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı duyurdu: Ermenistan ile çatışmalar başladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

8 Yorum

 1. 7 ay önce

  Kılıcınız keskin olsun!

 2. 7 ay önce

  Dünya düzeni strateji ile çalışıyor. Rusya ab’ye d.gazı, kömürü kesmişken Azerbaycan burada devreye girip enerji ve d.gaz kozunu kullanırsa, kadim Türk topraklarını geri almamız konusunda kimse sesini çıkaramaz. Geriye kalan tüm topraklarımızı alalım ve artık tam olarak kavuşalım gardaşlarımızla.

 3. 7 ay önce

  Karabağ gerçek anlamda kurtarılmış değil! Kandırmaca var! Öyle olsa yerleşime açarlar! Hala Ermenistan devlet başkanı ike ne görüşüyor? İşgalden kurtarılmış toprağın için neyi görüşeceksin? Azerbaycan ve Türkiye kandırılıyor!

 4. 7 ay önce

  Ez geç sür kansızları daha ne bekliyorsun?

 5. 7 ay önce

  Azerbaycanda da demokrasi yok oradada tek adam rejimi var halk maalesef sesini çıkaramıyor!

 6. 7 ay önce

  Türk dünyası birleşip bütünleşmeden hiçbir sorunu çözülmez ve hiçbir düşmanı yenemez. Eğer ABD, ab, Rusya federasyonu küresel güç konumundalarsa bu birleşmenin sayesinde. birleşmek için doğu Türkistanda çin Seddi, Ortadoğu’da güney Azerbaycanı ablukaya tutan İran ve Ermenistan Seddi ve batıda Yunan seddini kurmalıyız , Allah’a tevekkül

 7. 7 ay önce

  Yakin zamanda olacaklari yaziyorum:

  Rusyanin Azerbaycan ve Ermenistan arasina yerlestirdigi baris gücü, Rusyanin Ukrayna ile yürüttügü savas nedeniyle görevini yerine getiremiyor diye bati basininda alttan alttan propaganda edilmeye basladi bile. Bunun sonucu olarak Ermenistan daha fazla zaman kaybetmeden bati ülkelerinden ermenistana „baris gücü“ yerlestirmesini isteyecek. Rusyanin buna karsi koyacak gücü olmayacak ve kisa bir süre sonra artik Türkiye dogu sinirinda da ABD‘nin kiskacina alinacak. Sonrasinda ermenistanin silahlandirilmasi vs. gelecek. Güneyde Türk ten nefret eden etnik manyaklar, doguda Türk‘e yüz yildir soykirim lekesi sürmeye calisan baska etnik manyak, batida Türkün adina bile tahammül edemeyen AB nin oyuncagi manyak yunan. Iceride Fetö, DHKPC, yok daha bilmem ne…Iktidarda sadece secim gündemi olan bir hükumet ve karsisinda bir halt olmayacak sacma sapan bir muhalefet. Ekonomi berbat, enflasyon, fakirlik ve bölünmüslük hat safhada. Neyseki Gülsen tekrar sahnelere geri dönüyor.

  • 7 ay önce

   Değerli yorumcu @Kara, son cümleniz güldürdü. Ancak enseyi karartmayalım. Biz Türk’ler oyun bozmaya bayıldığımız gibi, oyun kurma sanatını da çok iyi icra ederiz. Bakınız, tarih sayfaları. Meselâ, bizim oyun kurmamıza bile gerek kalmadan olacakları bir de ben tahmin edeyim izninizle; “General Kış” AB ülkelerinin canına okuyacak. ABD çok yakın bir gelecekte iç savaşı ile boğuşuyor olacak ve kendi içine çökecek. Vasalları olan Yunan ile, kemik yalayıcıları YPG tayfası sudan çıkmış balığa dönecekler. İçimizdeki 5. kol da henüz adayını bulamadığı için, daha önce de olduğu gibi oy kullanmayı bile unutarak seçimi kaybedecek. Bu durumda çok da fazla efor sarfetmeden hedeflerimize ulaşacağız. Hedeflerimiz mi, “Tam Bağımsız Türkiye”, “Orta Ölçek Üzeri Güç Odağı Türkiye”. Siz iyisi mi bunu oldu bilin 🙂

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!