Azovcular İstanbul’da meydana çıktı

Rus güçleri tarafından tutuklanan Neo Nazi Avoz örgütü mensupları için Taksim'de bir grup eylem düzenledi.

featured

Rusya’nın Ukrayna‘ya yönelik askeri harekatıyla birlikte Azov Taburu yeniden konuşulmaya başlandı. Bir Neo Nazi örgütlenmesi olan Azov’lar yabancı düşmanı ve ırkçı saldırılarıyla nam salmış bir örgüt.

2014 yılında ihtilaflı Donbas bölgesinde Rus yanlılarına karşı çatışmalarda ortaya çıktığı biliniyor. Beyaz üstünlüğünü savunan grup, Ukrayna’nın o zamanki İçişleri Bakanı Arsen Avakov’un isyancı savaşçılarla mücadele etmek için üye sayısı 12 bini geçmeyen yeni paramiliter örgütlerin kurulmasına yetki vermesinin ardından aynı yıl mayısta gönüllü bir kuvvet olarak ortaya çıktı.

İstanbul Taksim’de bir grup Azov taraftarı Ukraynalı, Rus güçleri tarafından esir alınan Azov taburu mensuplarının bırakılmasını istedi.

İstiklal Caddesi Odakule Meydanı’nda saat 15.00’de, bir araya gelen grup, Ukrayna bayrağı açarak, ellerinde dövizlerle savaş karşıtı sloganlar attı.

Mariupol’da Rus ordusuna teslim olan Azov taburu mensuplarının serbest bırakılmasını isteyen grup adına yapılan konuşmada şu ifadeler kullanıldı:

“Onlar, kimseye karşı hiçbir suç işlemediler. Onların yaptığı, her Ukraynalının yaptığı gibi, kendi devletini ve milletini korumaktır. Bir aydan uzun süredir gözaltındalar. Ne yazık ki Rusların yine sözünü tutmadıklarını görüyoruz. Rus tarafı, Azov Birliği’ni Ukrayna’ya geri vereceğine dair söz verdi. O kişiler, askeri tutuklu olarak gözaltına alınacaktı. Daha sonra da Ukrayna’ya geri verilecekti. Ancak işin hiç de ilginç olmayan tarafı, Rusya, her zamanki gibi söz tutmayıp; onları suçlu olarak gözaltına aldı ve Rusya’ya götürdü. Memleketimizi koruyan Azov Birliği’ni, idama mahkum bırakabilirler. Onları öldürebilirler. Bu yapılan, tüm anlaşmanın ihlali demektir.”

Eylemde ayrıca, bazı Ukraynalılar, temsili kanlı tişört giyip, kafalarına çuval geçirerek esir alınan Azov taburu mensuplarını canlandırdı.

Azovcular İstanbul’da meydana çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

5 Yorum

 1. 2 ay önce

  Faşistlerin ne işi var Istanbul’da?

 2. 2 ay önce

  Bu irkci g.tler firsatini bulsalar basta Turkleri acimadan katlederler. Ha pkk ya serbestlik tanimissin ha bunlara.

 3. 2 ay önce

  Türk vatandaşı eylem yapamıyor bu ülkede, hemen valilikler yasak getiriyor 15 gün 1 ay…siz nasıl eylem yapabiliyorsunuz acaba..jop filan yemediniz mi Türk Polisinden, peki biber gazı..o da mi yok..herşey serbest yani.. Allah Allah..Soma emekçileri dayağı yedi ama , saymaya devam edelim mi!!

 4. 2 ay önce

  Gitsinler bizim şaşkın Kılıçdar’ a hemen helalleşsinler… Sonra da doğru Altanlara ve hcemallere büyük destek alırlar… Pus satılık soytarılar.. yakında hepimizin sonu gelecek..

 5. 2 ay önce

  Ukraynalılar Türkiye’ye medeniyet getiriyor diyen insanlar nerede, ülke de nazi propagandası yapılıyor ama onlar çöp topladı değil mi. Sorun değil

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!