Babacan’ın çıkışını soğuk karşılayan lider… Altılı masada neler yaşandı?

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın seçimlere kendi parti kimlikleriyle katılma kararını altılı masa toplantısında bildirdiği öğrenildi. Ahmet Davutoğlu da Gelecek Partisi'nin de kendileri için aynı kararda olduğunu bildirdi. Saadet Partisi lideri Karamollaoğlu'nun karara soğuk yaklaştığı öne sürüldü.

featured

Ali Babacan’ın seçimlere parti olarak katılma kararı, gözleri altılı masa ve ittifak hesaplarına çevirirken, liderler tarafından nasıl karşılandığı merak konusu olmuştu. Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya bugünkü köşesinde bazı kulis bilgileri paylaştı. Babacan’ın bu kararı pazar günkü toplantıda gündeme getirdiği belirtildi.

Sarıkaya’nın toplantıda yaşananlara ilişkin yazısının satır başları şöyle:

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın, “Kendi kimliğimizle seçime katılacağız” açıklaması 6’lı masadaki liderler açısından sürpriz olmadı.

Çünkü Babacan bunu pazar günkü liderler zirvesinde diğer 5 genel başkana, “Arkadaşlarımız böyle istiyor, bizim kararımız bu yönde” diyerek kararlı bir tonda bildirmiş.

Sadece Babacan da değil, Genel Başkan Yardımcısı Kani Torun’un aktardığına göre Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da bu konudaki kararını net şekilde ortaya koymuş.

Davutoğlu, zaten bir süre önce bir televizyona verdiği geniş röportajda da bu tutumunu açıklamış ve arkadaşlarının kararının parti kimliği ile seçime girmek olduğunu bildirmişti.

Bu durumda 6’lı ittifakın önünde ötekinin listesinden üçüncü ittifak diye bir alternatif kalmadı.

Ancak bu bazı büyükşehirlerde ittifak içindeki partilerin liste birliği yapmayacakları anlamına da gelmiyor.

Hele ki Cumhur İttifakı bileşenleri AK Parti ile MHP’nin büyükşehirlerden ortak liste yapma olasılığından söz ettiği bir dönemde…

Burada şu nokta da önemli.

DEVA Partisi bir başka partinin listesi altında seçime girme seçeneğini getirerek, ilk kez SP lideri Karamollaoğlu tarafından gündeme sokulan üçüncü ittifakı ortadan kaldırırken, diğer iki seçeneği koruyor.

Nitekim dün DEVA Partisi Teşkilat Başkanı Sadullah Ergin de sohbetimizde buna vurgu yapıp aynen şöyle dedi:

“Üç alternatif vardı. Bunlardan biri kendi başımıza girmek, diğeri ittifak çatısı altında kendi kimliğimiz altında girmek, sonuncusu da başka parti listesi altında seçime katılmak. Biz sonuncuyu kaldırdık, diğer iki seçenek geçerliliğini devam ettiriyor. Buna zamanı gelince karar vereceğiz…”

Karar CHP ve İYİ Parti’den çok Saadet Partisi’nde soğuk karşılandı.

Diğerleri ise odak merkezi cumhurbaşkanlığı seçimi olan 6’lı masa birliğinin sürüyor olmasına önem vurgusu yaptı, bunun önemli olduğu belirtilirken verdikleri örnek de ilginçti:

“İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye meclisinde Cumhur İttifakı önde, Meclis fazlalığı ne ifade edebiliyor; iki başkan da yönetiyor. Kaldı ki cumhurbaşkanlığında bunun gibi etkenler de yok…”

Babacan’ın çıkışını soğuk karşılayan lider… Altılı masada neler yaşandı?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!