Bahçeli: Darbeye tevessül eden Anayasa Mahkemesi’dir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararın uygulanmaması ve Can Atalay'ın vekilliğinin düşürülmesi üzerine gelen 'darbe girişimi' tepkilerine yanıt verdi. "Demokrasiye, milli huzur ve güvenliğimize darbeye tevessül eden Anayasa Mahkemesi'dir" diyen Bahçeli, eylem çağrılarına yönelik de "Hiç kimse bedeli ve sonuçları çok ağır olacak bir yanlışın faili olmamalıdır" açıklaması yaptı.

featured

Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’nin TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği karar, dün TBMM Genel Kurulu’nda okunmuştu. Kararın okunmasıyla birlikte tutuklu bulunan Atalay’ın milletvekilliği düşürülmüştü.

Karar üzerine CHP Genel Başkanı Özgür Özel, “Bütün Türkiye’ye sesleniyoruz. Anayasa’nın yok sayılması devletin yok sayılmasıdır. Bugün bir maddeyi yok sayanlar, yarın öbür maddeyi yok sayarlar. Malımızın, canımızın güvencesi Anayasa’dadır” demişti. Özel, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Anayasa Mahkemesi’nin verdiği hak ihlali kararları uygulanmamasını “darbe girişimi”  olarak nitelemişti.

thumbnail
İlişkili Haber

Özgür Özel’den ‘Can Atalay’ açıklaması: Direneceğiz, mücadele edeceğiz

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesiyle ilgili “Adalet yerini bulmuştur” değerlendirmesi yapıp tepkilere yanıt verdi.

Karara yönelik yapılan eylem çağrılarıyla ilgili de açıklama yapan Bahçeli “Sokağı ve kanunsuz direnişi adres gösterenler, dahası ülkemiz aleyhine her türlü pozisyonun alınmasından bahsedenler husumet figüranlarıdır. Hiç kimse bedeli ve sonuçları çok ağır olacak bir yanlışın faili olmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Bahçeli “Demokrasiye, milli huzur ve güvenliğimize darbeye tevessül eden Anayasa Mahkemesi’dir” dedi.

‘DARBEYE TEVESÜL EDEN ANAYASA MAHKEMESİ’DİR’

Bahçeli’nin açıklaması şöyle:

“Gezi Parkı davası kapsamında hüküm giymiş olan Hatay Milletvekili Şerafettin Can Atalay hakkında Yargıtay 3.Ceza Dairesi’nin verdiği adil, hakkaniyetli ve hukuk temelli kararın, TBMM’nin dünkü birleşiminde okunmasıyla ilgili şahsın milletvekilliği düşürülmüş, nitekim adalet yerini bulmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Hukukun üstünlüğü herkes için bağlayıcıdır. Hiç kimsenin suç işleme özgürlüğü, suçluyu koruma imtiyazı veya bir yargı kararını darbe iddiasıyla yok sayma hakkı olamaz. Demokrasiye, milli huzur ve güvenliğimize darbeye tevessül eden Anayasa Mahkemesi’dir.

Milli iradenin tecelligahı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anayasa Mahkemesi’nin medya gücünü arkasına alarak ilerlettiği vesayetçi, art niyetli, peşin hükümlü, siyasi hüviyetli sakat ve sancılı tutumunu reddetmiş, Anayasa’nın 84’üncü maddesinin ikinci fıkrası çerçevesinde kesinleşmiş mahkeme kararının gereğini yapmıştır.

‘BEDELİ VE SONUÇLARI AĞIR OLACAK’

Millet iradesi demokrasi ve hukuk namusuna sahip çıkmıştır. Şerafettin Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşmesinin hitamında yeni bir gezi provokasyonu telaffuz edenler gaflettedir. Sokağı ve kanunsuz direnişi adres gösterenler, dahası ülkemiz aleyhine her türlü pozisyonun alınmasından bahsedenler husumet figüranlarıdır.

Hiç kimse bedeli ve sonuçları çok ağır olacak bir yanlışın faili olmamalıdır. Türkiye’nin anarşiye ve sokak diline teslimiyeti sadece ham bir hayaldir. Demokrasiye ve hukuka saygı herkesin, hepimizin temel sorumluluğudur. Şuur kaybının pençesinde bu sorumluluğun hilafına hareket edenleri ne tarih ne de millet affetmeyecektir.”

 

Bahçeli: Darbeye tevessül eden Anayasa Mahkemesi’dir

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!