Bahçeli’den ‘Kaymakam Burak Akeller’ açıklaması: Alnından öpüyorum

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır Kulp ilçesi Kuba Camii’nde görevli imam M.K.’nın, hutbe okurken şehitlerle ilgili bölümü atladığı gerekçesiyle Kaymakam Burak Akeller tarafından mikrofonla darbedildiği iddiasına ilişkin konuştu. Bahçeli, "Huzurlarınızında kaymakamımızın alnından öpüyor, onu yetiştiren ana babasına saygılarımı sunuyorum" dedi.

featured

Diyarbakır Kulp ilçesi Kuba Camii’nde görevli imam M.K.’nın, hutbe okurken şehitlerle ilgili bölümü atladığı gerekçesiyle Kaymakam Burak Akeller tarafından mikrofonla darbedildiği iddiası Türkiye’nin gündemine yerleşti. Diyarbakır Valiliği tarafından olaya ilişkin soruşturma başlatıldı.

Valiliğin ardından İçişleri Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı da devreye girdi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Diyarbakır-Kulp Kaymakamımız Burak Akeller Cuma Hutbesi’nde ‘şehitlerimiz ile ilgili kısmı okumayan’ cami imamına okuması için hatırlatmada bulunmuş ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın gönderdiği metnin tam okumasını sağlamıştır.” diyerek, olayla ilgili inceleme başlatıldığını duyurdu. Diyanet İşleri Başkanlığı da iddialarla ilgili, inceleme başlatılarak müfettiş görevlendirildiğini açıkladı.

KAYMAKAMDAN AÇIKLAMA: YÜKSEK SESLE TEPKİ GÖSTERDİM

Akeller iddiaları reddederken, “Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her hafta okunması gereken hutbede, bu hafta şehitlerimiz ile ilgili olarak rahmet duası vardı. Cami imamı bu kısmı okumadı, ben de hutbeden sonra dışarıda kendisine yüksek sesle tepki gösterdim” dedi.

O SENDİKALAR İMAMA SAHİP ÇIKTI

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın konuya ilişkin açıklamasında “Bu nasıl bir çiğliktir. Bu nasıl bir hamlıktır. Böyle mülki amir mi olur Allah aşkına! Kaymakamın, masumlaştırmak için yaptığı hiç bir gayretin bu çirkinliği örtmeyeceğini, hasıraltı edilmeyeceğini düşünüyor, İçişleri Bakanlığının gereğini yapacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı. Memur-Sen’e bağlı Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (Diyanet-Sen) yaşananların “bir anlık öfke ile değil planlı olduğunu” iddia etti.

DEVLET BAHÇELİ: ALNINDAN ÖPÜYORUM

Partisinin haftalık grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, konuya ilişkin açıklamalarda bulunarak, Kaymakam Akeller’e destek çıktı. İmamın hutbeyi okurken şehitlerle ilgili bölümü es geçtiğinin altını çizen Bahçeli, şunları söyledi:

“Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde geçtiğimiz cuma günü yaşanan, asıl mecrasından saptırılan bir hadise konuşulmuştur. İlçe kaymakamımız cumaya gitmiş, minbere çıkan imam, hutbeyi okurken, şehitlerimize rahmet içeren bölümü es geçmiştir. Şehitlerimize rahmet eden kısım okunmayınca kaymakam, imamı uyarmıştır. İmam, ‘bana baskı yapılıyor’ deyince, kaymakam, ‘sen devletin imamısın kimden korkuyorsun’ demiştir. Bir çizikten darp raporu almak, müslümanca bir tavır değildir. Huzurlarınızda kaymakamımızın alnından öpüyor, onu yetiştiren ana babasına saygılarımı sunuyorum. Konuyla ilgili hassasiyet gösteren Sayın İçişleri Bakanımız Ali Yerlikaya’yı teşekkürlerimi sunuyorum.

‘MAKLUBEYE KAŞIK SALLAYAN ALÇAKLAR ORTAYA DÖKÜLDÜ’

Bu hadiseyi fırsat bilip kaymakama saldıranları biliyoruz. Sefil amaçlarını biliyoruz ancak hiçbirine pabuç bırakmayacağız. Şehitlerimiz milletimizin gönlündedir. Cumhur’a husumet duyanlar saklandıkları deliklerden dışarı fırladı. Maklubeye kaşık sallayan alçaklar ortaya döküldü. DEVA’cılar, Serokçular, bölücüler, FETÖ’cüler, devlete ve millete diş bileyen namertler hemen kendilerini ele vermişlerdir. Mesele sadece kaymakam ile imam arasında geçen bir olay değildir. Serok Ahmet sana gelince, imamın darp edildiği haberini yayıp peşine takılman münafıklık alametidir.

Bu üzücü hadiseyi fırsat verip kaymakamımıza saldıran, kinlerini kusanları biliyoruz. Hiçbirisine pabuç bırakmayacağımızı tavsiye ediyoruz. Mesele kaymakam ile imam arasında geçen tatsız olay değildir. Pusuda bekleyenlerin provokasyonları bu tespitimizi netleştirmiştir.”

YEREL SEÇİM MESAJI

Bahçeli’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“14 Mayıs ve 28 Mayıs cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra 31 Mart yerel seçimlerin ardından Türkiyemiz hızlanacaktır. Toplamda 1389 belediyenin önümüzdeki 5 yıllık yol haritası Türk milleti tarafından belirlenecek, cumhurda olanlar şahlanacaktır. DEM’lenmiş CHP anadolu irfanı karşında mağlup olacaktır. Terör örgütleri, sözde aydınlar, demokrasi muhalifleri, cumhuriyet karşıtları 31 Mart’ta hiç unutmayacakları bir ders alacaklardır. Cumhur bizim Türkiye hepimizindir. Cumhur ittifakı 31 Mart seçimleriyle Türkiye’nin geleceğini hem inşa edecek hem de demokrasi meşalesi ile aydınlatacaktır.

‘ALTI OK DEĞİL ALTINOK MÜHÜR VURACAK’

Adaylarımız milletimizin takdirini kazanmıştır. Şu ana kadar 385 belediye başkan adayı ilan edilmek suretiyle duyurulmuştur. Boyun eğmeyiz, teslim olmayız, hiçbir odağa Cumhur bizim Türkiye hepimizindir. Canla başla Türkiye için çalışacağız.

CHP’de çatlak sesler, çamur hesaplar öne çıkmıştır. İç karışıklık had safhadadır. Bir siyasi acziyete güven duyulamaz, yerel yönetimlerde sorumluluk verilemez. İstanbul muradına erecek, Ankara’ya altı ok değil Altınok mühür vuracak. İzmir’de de dağın sıcaklığı tuncu eritip savuracaktır.

Devletimizin bekası, milletimizin refahı, vatanımızın selameti için Cumhur İttifakı vardır, hazırdır. MHP yüksek bir sorumluluk duygusuyla dava arkadaşlarımızın titiz çalışmalarıyla üstüne ne düşüyorsa sonuna kadar yapacak.

İLK MİTİNG TARİHLERİNİ AÇIKLADI

Partimizin 385 adayı şu ana kadar kamuoyu ile paylaşılmıştır. İlk açık hava toplantımızı Misak-ı Milli’nin ilan edilişinin 104’üncü yılında Mersin’de yapma kararı aldığımızı, 4 Şubat’ta da Manisa’da gerçekleştireceğimizi paylaşmak istiyorum. Bölgesel krizlerin tırmandığı, çatışmaların tahrik edildiği bir dönemden geçiyoruz. İsrail’in sürdürdüğü katliamlar devam etmektedir. Kadın ve çocuk olmak üzere 25 bine yakın insan terör devleti İsrail’in saldırılarıyla hayattan koparılmıştır. Dileğimiz BMGK’nın yapacağı toplantıda barışa hizmet eden kararın çıkmasıdır.

ÖZEL’E ‘DERSİM’ TEPKİSİ

DEM’lenmiş CHP’nin, yolsuzluk vakalarının volkan ağzı gibi patladığı sadece görünen kısmdırı. Büyükçekmece belediyesinde yaşananlar vicdanları sızlatmıştır. DEM’lenmiş CHP milletle arasına duvar çekmiştir. Bunların halkçılığı kelebeğin ömrü kadardır.

CHP Genel Başkanı’na hatırlatmak isterim ki Türkiye’de Dersim diye bir yer yoktur. Orası tunç yüreklilerin yaşadığı Tunceli’dir. Ankara’yı, İzmir ve diğer belediyeleri CHP’den kurtarmak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e vefa gereğidir. DEM’lenmiş CHP gidecek, milli birlik ve kardeşlik güçlenecektir. Önümüzdeki 31 Mart seçimlerinin tarihi önemde olduğunu düşünüyoruz. CHP’de çatlak sesler, çamur hesaplar öne çıkmıştır. Davul ile tokmağın ayrı kişilerde olduğu partiye güvenilemez.

İstanbul muradına erecek, İzmir’de dağın sıcaklığı dağı eritip tuncu savuracaktır.”

İMAMIN ATLADIĞI HUTBEDEKİ ŞEHİTLERLE İLGİLİ BÖLÜM

İmamın okumadığı, hutbedeki şehitlerle ilgili bölüm şu şekilde:

“Şehitlerimizin uğruna canlarını feda ettikleri ulvî değerleri yaşamak ve yaşatmaktır.Geçen hafta hain bir terör saldırısı nedeniyle vatan evlatlarımız şehadet makamına ulaştı. İnanıyoruz ki, Rabbimizin rahmeti şehitlerimizin üzerinedir. Onlar, kendilerine müjdelenen cennet nimetleriyle sevinmektedirler. Şehitlerimizi ve gazilerimizi yetiştiren anne babalar başımızın tacıdır. Onların eş ve çocukları en değerli emanetimizdir.

Biliyoruz ki, Allah’ın yardımı müminlerle beraberdir ve zafer inananlarındır. Vatanımıza göz diken, milletimize ve ümmet-i Muhammed’e düşmanlık besleyen, Filistin’de bebek, kadın, yaşlı demeden masumları katleden işgalci zalimlere gelince, onlar, mutlaka kaybedeceklerdir.”

thumbnail
İlişkili Haber

Tunceli’yi ‘Dersim’ yaptı… Özgür Özel, mezarı başında Kamer Genç’i incitti!

Bahçeli’den ‘Kaymakam Burak Akeller’ açıklaması: Alnından öpüyorum

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!