Enes Kara çıkışı… Bahçeli ‘iflas’ dedi ve AKP’ye çağrı yaptı: Israrla istiyoruz

featured

MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında konuştu. Enes Kara’nın intiharına değinen Bahçeli ‘İntihar bir iflasın sonucudur’ ifadelerini kullandı. AKP’ye çağrı yapan Bahçeli ‘TBMM’ye geçen dönemden sunduğumuz ruh sağlığı kanun teklifinin de kabulünü bekliyor, bunu ısrarla istiyoruz’ dedi.

Elazığ’da Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın, cemaat yurdunda yaşadığı baskıları ve gelecek kaygısını anlattığı bir videoyu yayınladıktan sonra yaşamına son vermesiyle ilgili Bahçeli’den de bir değerlendirme geldi. Partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada Enes Kara’nın hayatını kaybetmesine değinen Bahçeli AKP’ye “TBMM’ye geçen dönemden sunduğumuz ruh sağlığı kanun teklifinin de kabulünü bekliyor, bunu ısrarla istiyoruz” çağrısında bulundu. “Enes Kara’nın intiharı siyasi ve ideolojik önyargılarla istismar edilmiştir” görüşünü savunan Bahçeli, “Yüreğimizin sızladığı bir intihar olayı üzerinden fırsatçılık yaparak inancımızı tahrip etmeye kadar dillerini uzatanlar samimiyet iflası yaşayan ilkesizlerdir. Tarikat ve cemaatler, devletle rekabete meyletmedikten, devleti ele geçirme hatasına düşmedikten sonra, sosyolojik bir realite olarak hayatın olağan akışı içinde var olmaya devam edeceklerdir” dedi. 

‘Şahane Bir Şey Yaşamak’ adlı şarkısındaki ‘Selam söyleyin o cahil Havva ile Adem’e’ sözleri nedeniyle son günlerde tartışma konusu olan Sezen Aksu’ya seslenen Bahçeli, Serçeysen serçeliğini bil, sakın kuzgunluğa heves etme ifadesini kullandı. 

Bahçeli’nin grup toplantısında yaptığı konuşmadan öne çıkan satırlar şöyle:

Rusya-Ukrayna arasında her ihtimale açık gerilim hattı, Rusya-ABD-NATO arasındaki nafile görüşme turları, Ege ve Akdeniz’deki kutuplaşmalar, güney sınırımızdaki terörle mücadele süreçleri gündem başlıklarından bazılarıdır.

KAZAKİSTAN’DAKİ OLAYLAR

Kazakistan’ı hakimiyet altına alan kaotik tablo tesirini kaybetmiştir. Bu dost ve kardeş ülkede iç isyan, iç çatışma ortamı sükut bulmuş, hayat normale dönmeye başlamıştır. Askeri birliklerin 15 Ocak’tan itibaren Kazakistan’dan ayrıldıkları gözlemlenmektedir. Sıradan zam protestosunun biçim, şekilde değiştirerek bir darbe mekaniğine dönüş yaptığını müşahede ettik. İç ve dış dinamikleri doğru analiz etmeden, bölgesel güç mücadelelerini okumadan Kazakistan’ın maruz kaldığı tehditleri anlamamız zordur. Sonuçta çok sayıda ölüm, yaralama ve yağma vakası yaşanmıştır. Kazakistan’daki olayların bölgesel direnci test ettiği ortadadır. Tek merkezden kurgulanmış terörist saldırılarla Kazakistan’ın çözülmesi, taviz üstüne taviz vermesi hedeflenmiştir. Bu bildik ve tanıdık kanlı bir şablondur. 5 Ocak 2022’de Kazakistan Güvenlik Konseyi’ne bizzat başkanlık yapmaya başlayan Tokayev olayların uzun bir hazırlık aşamasından geçtiğini açıklamıştır. Bunun yanında Afganistan menşeli grupların ülkeye girdikleri, saldırı ve suikastların tarafı olduğu iddia edilmiştir. Kazakistan’daki olayların önü alınmıştır fakat Türkiye’de dahil olmak üzere dikkat çeken ülkeler için bu gibi tehditler muhtemeldir. Hazırlıklı olmak tarihi mükellefiyettir.

TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI’NA ÇAĞRI

Kazakistan’daki istikrarsızlıklara karşı Türk Devleti Teşkilatı tavrını göstermiştir. Ancak üye ülkeler arasında bir askeri anlaşma olmadığı için barış ve istikrar gücü tesis edilememiştir. Üye ülkeler arasında askeri iş birliği şartlarının bina edilmesidir.

IRAK SEÇİMLERİ VE KERKÜK

Irak’ta yapılan seçimlerin sonuçları netlik kazanmıştır. Şu anda hükümet kurulmasıyla ilgili süreç işlemektedir. Irak halkının iradesiyle belirlenen parlamento ilk oturumunu gerçekleştirmiştir. 2003 yılından bu yana siyasi teamül haline gelen etnik ve mezhep temelli paylaşım düzeni devam etmektedir. Parlamento başkanının seçilmesine müteakip, başbakan da belirlenmiş olacaktır. Irak parlamentosuna 7 Türkmen milletvekili seçilmiştir. Türkmenler asli kurucu unsur olmalarına rağmen sosyal, siyasi ve ekonomik haklardan mahrumdur. Bu durum çelişkilidir, adaletsizdir. Irak Türkmenleri siyasi cepheleşmeden çok çekmiştir. Türkmenler kimlik ve kültür özelliklerinden içinde yaşadıkları coğrafyaya kadar gerilimlerin ortasında yer almışlardır. Irak’ın anlaşmazlık ve itilaflarla pekişmiş alanlarında yaşayanlar Türkmenler’dir. Musul ve Telafer’den başlayarak Mendeli’ye kadar uzanan bölgede Türkmenler varlık mücadelelerini sürdürmektedir. Nasılsa, Irak coğrafyasında itilaflı bölgeler diye lanse edilen bölgelerin tamamında Türkmenler yaşamaktadır. Son yarım asırlık süreçte tarihi Türkmen kentleri Kerkük, Tusurmatu, Altınköprü ve Kifri’nin demografik yapısıyla alçakça oynanmıştır. Bu Türk düşmanlığıdır. Türkmenlerin ve Türkmen kentlerinin imhasına hizmet etmek barbarlıktır.

Peşmerge’nin Kerkük başta olmak üzere yuvalarına, onurlarına kast etme hazırlıkları felakettir. Buna cüret edenler karşılarında Türklüğün iradesini bulacaktır. Kerkük Türk’tür. Siyasi temsilleri en doğal haklarıdır. Irak Türkmenleri yok sayılamaz. Türkmenlerin birden fazla bakanlık görevinde yer almaları tarihi ve siyasi mecburiyettir. Türk’ün Şiisi, Sünnisi olmaz. Etrafımız bu kadar kuşatılmışken, Türk düşmanlığı kıtaları dolaşırken birbirimize mezhep siperinden mi bakacağız? Mezhepçilik fitnedir, silahtır. Bu silaha sarılanlar asla bizden değildir. Türk’ü, Türkmen’i arayanlar kardeşlikle geçen muhteşem tarihte bulacaktır.”

ENES KARA AÇIKLAMASI

Siyasi ve ideolojik önyargılarla istismar edilmiştir. Bir gencimizin girdiği ruhi bunalımdan çıkamayarak intihar etmesi bizi derinden üzmüştür. 20 yaşındaki Enes kendisini boşluğa bırakmış, videoda da cemaat yurdunda kaldığını ifade etmişti. TBMM’ye geçen dönemden sunduğumuz ruh sağlığı kanun teklifinin de kabulünü bekliyor, bunu ısrarla istiyoruz. İstismarın her zemininin karşısındayız. Suçsuz, günahsız insanlarımızın israfına tahammül edemeyiz, gençlerimizi sahipsiz bırakamayız. Malum intihar vakası ne ilk ne de son olacaktır. CHP’nin ve malum yoldaş medyasının sürekli gündemde tuttuğu Enes Kara intiharı kollektif bir saldırıya dönüşmüştür. 

‘HAYATIN OLAĞAN AKIŞI İÇİNDE VAR OLMAYA DEVAM EDECEKTİR’

Tarikat ve cemaatler devletle rekabete meyletmedikten sonra sosyolojik bir realite olarak hayatın olağan akışı içinde var olmaya devam edecektir. Biz kimsenin avukatı değiliz ama mesele dinimiz olunca sözümüzü asla esirgemeyiz. Bu tip üzücü intihar hadiselerine defalarca şahit olunmuştur.

‘İNTİHAR İFLASIN SONUCUDUR’

Hiçbir intihar tasvip edilemez, hoş görülemez. İntihar bir iflasın sonucudur. Biz sebepler üzerinden konuşulmasını daha makul buluyoruz. Gerçeklerin örtbas edildiği, algıların ön plana geçtiği bugünkü dönemde tutarlı bir mantık örgüsüyle tefrik etmek durumundayız. Maddi ve manevi miras, teknoloji, düşünüş biçimi insanın topluma bakışını her cepheden etkilemektedir. 

SEZEN AKSU’YA TEPKİ: SERÇEYSEN SERÇELİĞİNİ BİL

Sorumsuz ve şuursuz bir sanatçısının sefalet hali cehalet çukurunun açık seçik bir numunesidir. Bu sanatçıya diyorum ki serçeysen serçeliğini bil, sakın kuzgunluğa heves etme. Bu tiplerin kalpleri taşlı ve dikenlidir. 

CHP’nin maneviyat kundakçılığından mütevellit kabarık sicilini temizlemeye kimsenin nefesi yetmeyecektir. Kılıçdaroğlu, efendimizin soyundan geliyorsa onun ahlakıyla ahlaklanması, imanıyla bütünleşmesi beklenen ve olması gereken bir insanlık halidir. Ancak kırıntısı dahi kendisinde yoktur. Türkiye karşıtlarının uydusu haline gelen siyasi bir anlayışının efendimizin soyundan geldiğini iddia etmek münafıkça bir uydurmadır.

‘YOKSA KILIÇDAROĞLU’NUN KAFASINDA KAVALA MI VAR’

CHP zihniyeti terörist Demirtaş’ın yanında, Sorosçu Osman Kavala’nın izindedir. Anlayamadığımız nokta CHP’lilerle birlikte yabancı ülke diplomatlarının mahkemede ne aradıklarıdır. Osman Kavala, Türkiye’yi sevmemesine rağmen CHP’lilerin Kavala sevgisi neye yorumlanmalıdır. Yoksa Kılıçdaroğlu’nun kafasında cumhurbaşkanı adayları arasında Osman Kavala da mı vardır! ‘Bu Bahçeli’ye kapak olsun’ diyen Kılıçdaroğlu’na şunu demek isterim ki biz tencere veya şişe değiliz ki kapak bizi bulsun. Sayın Kılıçdaroğlu sokak lambası gibi olma ki kime yandığın belli olsun. Bu yıl ki piyangonun Kılıçdaroğlu’nun çıkmadığına çok şaşırdım, halbuki bütün numaralar ondaydı. 

6 PARTİNİN PARLAMENTER SİSTEM ÇALIŞMASI

Zillet ittifakı dağınıktır. Bu ittifakın henüz cumhurbaşkanı adayı bile yoktur. Serok Ahmet ziyaretleri sıklaştırmış deyim yerindeyse mekik dokumuştur. Anlaşıldığı kadarıyla Serok ittifakta kendisine yer açabilmek için yeni bir ittifak tasarımı için harekete geçmiştir. Serok’un önerdiği yeni ittifak modeli ise bir kurnazlıktan başka bir şey değildir. Zillet ittifakı millete güven vermekten çok uzaktır. Zillet ittifakı Türkiye’nin önündeki 10 yılını gasp etmeyi, tarihin akış istikametini tersine çevirmeyi siyaset zannedecek kadar gerçeklerle bağlantısını koparmıştır. 

CHP, İP ve diğer yedekler zillettedir, hüsranın pençesindedir. CHP Genel Başkanı’nın ‘Biz de sütten çıkmış ak kaşık değiliz’ lafı aleni bir itiraftır. Türkiye zillete düşmeyecektir. Çıkmaz sokak, suyu çekilmiş dere yatağı, ürünsüz tarla  neyse zillet ittifakı odur.  Bir HDP’li bölücü hikayemizin bittiğini söylemiştir. Türk milleti caniye ruhsat vermeyecek kadar neciptir.”

 

Enes Kara çıkışı… Bahçeli ‘iflas’ dedi ve AKP’ye çağrı yaptı: Israrla istiyoruz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 5 ay önce

  “Ruh Sağlığı Kanun Teklifi”. Hayatımda duyduğum en saçma şey. Rahmetli Cem Karaca’nın bir şarkısında söylediği gibi: “ Beni siz delirttiniz” diye cevap verilir bu saçmalığa.

  Cevapla
 2. 5 ay önce

  çocuklarımızı delirten o tarikat kitaplarını bir gün TV’lerden okuyun yaa !! Gücünüz varsa , o kitaplarda ne anlatılıyor herkes görsün.

  Cevapla
 3. 5 ay önce

  ”ruh sağlığı kanun teklifi” hmm napcaklar, gençler gidecek psikoloğa psikolog diyecekki : umursama itaat et geç boşver yada al sen şu antidepresan şekeri oh kafa rahat.
  bu tarikatların yurt açması engellenecek bitti. bu konuda program hazırlayan partiye oyumu verceğim.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!