Bakan Akar: Şehitlerin kanı yerde kalmadı

Akar, Pençe Kilit Operasyonu bölgesinde 5 askerin şehit olduğu saldırı sonrasında mağarada sıkıştırılan bir grup teröristin etkisiz hale getirildiğini operasyonda bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısının 100'ü geçtiğini bildirdi. ​​​​​​

featured

Bakan Akar, Pençe Kilit Operasyonu bölgesinde 5 askerin şehit olduğu hain terör saldırısının ardından dün beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile geldiği sınır hattındaki incelemelerini gün boyunca sürdürdü.

İlk olarak Mardin’e, oradan Şırnak’taki 23’üncü Piyade Tümeni’ne geçen Akar ve beraberindeki komutanlar daha sonra 1815 rakımlı Işıklı Üs Bölgesine çıktı. Sınırın sıfır noktasında, Pençe Kilit Operasyonu bölgesinin hemen yakınındaki mevkide bulunan üs bölgesinde incelemelerde bulunan ve sahadaki duruma ilişkin bilgi alan Akar, ardından Çukurca’daki 2’nci Ordu Taktik Komuta Yeri’ne gitti.

‘ETKİSİZ HALE GETİRİLEN TERÖRİST SAYISI 100’Ü GEÇTİ’

Gece boyunca buradan Pençe Kilit Operasyonu’nu beraberindeki Genelkurmay Başkanı, Kara ve Hava Kuvvetleri komutanları ile takip eden Akar, operasyonda görevli sınır hattındaki ve sınır ötesindeki birliklerin komutanları ile video konferans yöntemi ile görüştü. Son durumu ilişkin aldığı bilgiler kapsamında yeni talimatlar veren Akar, Pençe Kilit Operasyonu sırasında teröristlerin hain saldırısı sonucu şehit olan 5 kahraman askere rahmet dileyerek sözlerine başladı.

Hain saldırının gerçekleştiği bölgedeki operasyonların bölgedeki olumsuz hava şartlarına rağmen devam ettiğini belirten Akar, “Komandolarımız bir grup teröristi mağarada sıkıştırdı. Mehmetçiğin ‘teslim ol’ çağrısına teröristlerin ateşle karşılık vermesi sonucu mağaraya yönelik operasyon gerçekleştirildi. Söz konusu operasyonla birlikte Pençe Kilit Operasyonu’nda bugüne kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısı 100’ü geçti. Şehitlerimizin kanlarını, yakınlarının gözyaşlarını yerde bırakmadık, bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

Akar, olumsuz ve zor arazi ve hava koşullarına rağmen yürütülen harekata kara ve hava ateş destek vasıtaları, İHA ve SİHA’larla yoğun destek sağlandığını da belirtti.

‘OPERASYONU BAŞARIYLA TAMAMLAYACAK KİLİDİ KAPATACAĞIZ’

Pençe Kilit Operasyonu’nun planlandığı şekilde sürdürüldüğüne vurgulayan Akar, “Pençe serisi harekatlarımız devam ediyor. Bu bir zincir, zincirin son halkası da Pençe Kilit Operasyonu. Bu operasyonu da başarıyla tamamlayarak hem kilidi kapatacak hem de hudutlarımızın tam olarak kontrolünü sağlamış olacağız. Buna çok yaklaştık” diye konuştu.

Mehmetçiğin terörle mücadelede geldiği noktanın çok önemli olduğunu ifade eden Bakan Akar, “Büyük bir kahramanlık ve fedakarlıkla gerçekleştirdiğimiz mücadelenin başarıyla sonuçlanmasına az bir zaman kaldı. Terör örgütünün sözde ele başları dahil büyük bir panik içindeler. Örgütte çöküş alametleri var. Bunlar istihbarat raporları, terörist ifadelerinde de ortaya çıkıyor. Biz artan bir şiddet ve tempoda taarruzi ruhla operasyonlarımızı sürdürecek, asil milletimizi başına 40 yıldır musallat olan terör belasından kurtaracağız” dedi.

Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin tek hedefinin teröristler olduğunu vurgulayarak, “Kürtler ve Türkler kardeştir. Yüzyıllarca ekmeğimizi, suyumuzu paylaştık. Bunun en açık kanıtı şehitlikler. Bütün şehitliklerde Türkler-Kürtler-Araplar birlikte yatıyor. Teröristlerin arkasında kim olursa olsun terörle mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz” diye konuştu.

Gecenin geç saatlerine kadar beraberindeki komutanlarla Çukurca’daki 2’nci Ordu Taktik Komuta Yeri’nde harekatı takip eden Bakan Akar, geceyi de Çukurca’da geçirdi.

SAHRA HASTANESİNİ ZİYARET ETTİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pençe Kilit Operasyonu’nun gerçekleştirildiği sahanın hemen yakınında kurulan Işıklı Seyyar Sahra Hastanesi’ni de ziyaret etti.

1815 rakımlı bölgede kurulan sahra hastanesinde incelemelerde bulunan, çalışmalara ilişkin bilgi alan Akar ve komutanlar, buradaki sağlık çalışanları ile bir araya gelerek sohbet etti. Sağlık çalışanlarının tek yumruk ve tek yürek olarak Mehmetçik ile bir ve beraber olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Akar, rotasyon süreleri ve arazide verilen desteğin geliştirilmesi başta olmak üzere bazı konulara vurgu yaptı. Bakan Akar, daha sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile de telefonda görüştü.

Akar, Mehmetçiğe gösterilen yakın ilgiden ve sağlık çalışanlarının bölgedeki fedakar çalışmalarından dolayı Bakan Koca’ya teşekkür etti. Akar, konuşmasında, “Buradaki arkadaşlar vatan, bayrak ve Cumhuriyet için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Bunu bizzat yerinde bir kez daha müşahede ettik. Bütün çalışmalara şahit olduk. Bununla ne kadar övünseniz azdır. Tek yumruk, yürek olarak vatanımız, milletimiz için alçak teröristlerin sonunu getirmek, ülkemizin ve milletimizin güvenliğini tam olarak sağlamak ve terör belasından asil milletimizi kurtarmak için çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor” ifadelerini kullandı.

BAKAN AKAR’DAN ŞEHİT AİLESİNE TAZİYE

11’inci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’na giden Bakan Akar ve komutanlar, şehit Piyade Uzman Çavuş Onur Doğan için düzenlenen ‘Şehit Karşılama Onur Töreni’ne katıldı. Bakan Akar’ın şehit ailesi ile tören alanına gelmesiyle başlayan tören kapsamında uçaktan alınan Doğan’ın cenazesi, silah arkadaşlarının omuzlarında cenaze aracına taşındı. Cenaze aracına alınan Doğan’ın cenazesi, son yolculuğa uğurlanmak üzere 11’inci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı’ndan götürüldü.

Öte yandan törenden önce Bakan Akar, şehit Doğan’ın ailesi ile bir araya geldi. Baba Eyüp Doğan ve şehidin kardeşleri ile görüşen Akar, başsağlığı dileklerini iletti.

Terörü bitirmekte kararlı olduklarını kaydeden Bakan Akar, “Şehidimizin kanını yerde bırakmadık, bırakmayacağız. Teröristler nereye kaçarlarsa kaçsınlar peşlerindeyiz. Hainleri kaçtıkları deliklere kadar kovalayacağız” diye konuştu.

Şehidin babası Eyüp Doğan da Bakan Akar’a teşekkür ederek, “Evlatlarımızı bugünler için yetiştiriyoruz. Vatan sağ olsun” dedi.

Bakan Akar: Şehitlerin kanı yerde kalmadı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!