Bakan Bilgin’den ‘asgari ücret’ açıklaması

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün, milyonlarca işçiyi ilgilendirecek karar için ikinci kez bir araya gelecek. Kritik toplantı öncesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücret görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bilgin, "Asgari ücreti, diğer ücretleri de rahatlatacak bir düzeyde bir uzlaşmayla belirleyeceğiz." dedi. 

featured

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ikinci kez yapacağı toplantı öncesi Sosyal Güvenlik Kurumu’nca düzenlenen Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’nin kapanış konferansında asgari ücret görüşmelerine ilişkin konuştu.

Bilgin, çocuk bakımında emeğin, sigortalı olarak sistemin içinde yer almasının önemine değinerek, “Hem emeği istihdam içine çeken hem de çalışan annelerin temel sorunlarından birinin çözümüne yönelik bir proje. Modelleşme süreci çok karmaşık sorunları da beraberinde getiren bir süreç. Türkiye bu yolda giderek daha da ilerleyecektir. İstihdam bizim için çözülmesi gereken önemli bir mesele. İstihdam probleminin çözümünün temel siyaseti büyümeyi sürdürmek, artırmak. Türkiye bu konuda dünyada olumlu yönde ayrışarak yoluna devam ediyor” dedi.

Bakan Bilgin, sanayi büyüme oranlarının açıklandığını anımsatarak, “Dün sanayide büyüme oranları açıklandı; Türk sanayisi halen büyüyor. Bizim her yıl en az 1 milyonun üzerinde istihdam yaratan büyüme oranlarını gerçekleştirmemiz lazım. Bunun için de Türkiye’nin sanayiye yönelik büyümesi lazım. Bunları gerçekleştirerek Türkiye’nin yoluna davam edeceğine inanıyoruz. Bu anlayış ile yolumuza devam edeceğiz. Ekonomiyi büyütürken karşılaşacağımız küçük ölçekli sorunları da göz ardı edemeyiz” diye konuştu.

‘BU AY YASAL OLARAK İMZALAMAMIZ LAZIM’

Bilgin, asgari ücret görüşmelerine ilişkin, “Asgari ücret önemli bir kurumdur. Yapılan eleştirileri inceliyorum. Asgari ücret diğer ücretle çalışanların da ücretlerinin yukarı tırmanmasını sağlar. İnanıyorum ki bugünkü toplantıdan belli bir uzlaşma sağlayarak, asgari ücretliyi rahatlatacak bir ücrette anlaşma sağlayacağız. Bu ay içinde yasal olarak imzalamamız lazım. Bu defa da geniş bir uzlaşma ile bunu yapacağımıza inanıyorum. Bu hafta asgari ücretle ilgili önemli bir toplantı yapıyoruz. Toplantı bittikten sonra bir değerlendirme yaparak kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

‘TEKNİK SORUNLAR ÇÖZÜLDÜ’

Bakan Bilgin, EYT düzenlemesi ile ilgili ise “EYT’de teknik sorun ile yaş arasında nasıl ilişki kuruldu, bilmiyorum. Teknik sorun, kayıtlarla ilgili sorunlar. Sorunların çözüldüğünü söylüyorum. Bir sorun var değil. Altyapıyı oluşturuyoruz. İstifade edecek insanların tamamını kapsayacak bir düzenleme yapıyoruz” diye konuştu.

thumbnail
İlişkili Haber

Gözler kritik toplantıda… İşte asgari ücret için 3 farklı senaryo

 

Bakan Bilgin’den ‘asgari ücret’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!