Bakan Bilgin’den kafa karıştıran EYT açıklaması… EYT’lilerin tamamını kapsamıyor mu?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonların merakla beklediği EYT düzenlemesiyle ilgili yaptığı açıklamada, "prim gün sayısı ve hizmet süresi tutan yaklaşık 1,5 milyon kişi var" dedi. Oysa emeklilikte yaşa takılanların sayısının 1,9 milyon olduğu biliniyor.

featured

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, milyonlarca insanı doğrudan ilgilendiren EYT ile ilgili yeni bir açıklamada bulundu. Bilgin konuyla ilgili “Yaptığımız düzenleme herkesi kapsayan bir düzenleme, sınır koyan bir düzenleme değil” dedi.

Bakan Bilgin’in açıklamalarından satır başları şöyle:

“1,5 milyon civarında dediğim rakam Haziran ayında aldığımız rakam bu değişebilir. Orada neye bakıyoruz prim gün sayısına. Prime takılan olmayacak 5 bin ve 5 bin 400. Prim gün sayısını değiştirmiyoruz.

‘ŞARTLAR YERİNE GETİRİLDİĞİNDE ONLAR DA YARARLANACAK’

Bu sene sonu itibariyle emekli olabilecek olanlar emekli olacaklar. Geri kalan 4 milyon küsür insan prim gün sayısı ve yıl sayısını kaldırmıyoruz. Şartlar yerine getirildiğinde onlar da yararlanacaklar” diye konuştu.

ARALIK AYINI İŞARET ETTİ

Öte yandan gün içinde yaptığı ayrı bir açıklamada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, EYT düzenlemesinin Aralık’ta TBMM’ye geleceğini duyurdu. Bilgin, “EYT 2023’te uygulanacak. İnşallah aralık ayı içinde meclise takdim edeceğiz” dedi.

‘HİZMET SÜRESİ TUTAN YAKLAŞIN 1,5 MİLYON KİŞİ VAR’

Sözleşmelilerden asgari ücret zammına kadar birçok konuda değerlendirmelerde bulunan Bakan Bilgin, EYT düzenlemesine ilişkin de önemli bilgiler verdi. Meclis Plan Bütçe Komisyonunda bakanlığının bütçe sunumunda ilk kez sayı veren Bilgin, “Biz bu sene meclisin kararıyla 3600 ek gösterge meselesini düzenledik. İnşallah aralık ayı içinde meclise takdim edeceğiz EYT düzenlemesini. Şu anda yaş şartını kaldırırsak, prim gün sayısı ve hizmet süresi tutan yaklaşık 1,5 milyon kişi var” değerlendirmesinde bulundu.

EYT’LİLERDEN TEPKİ

Bakan Bilgin’in “EYT düzenlemesinden bir buçuk milyon kişi faydalanacak” sözleri üzerine EYT Federasyonu Gönül Boran Özüpak canlı yayında düşüncelerini ifade etti.

Özüpak, “Geride kalan 3 milyon kişi staj ve çıraklık hiçe mi sayıldı?” ifadelerini kullanarak Bakan Bilgin’in açıklamalarını yorumlayamadığını belirtti.

Bakan Bilgin’den kafa karıştıran EYT açıklaması… EYT’lilerin tamamını kapsamıyor mu?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!