Bakan Bozdağ: Kılıçdaroğlu usta bir siyasetçi, çok başarılı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Kılıçdaroğlu çok usta bir siyasetçi. Yani parti içinde rekabette de diğer şeyde de... Orada (sandıkta) ustalığı yok ama böyle hizip, grup, partisi içerisinde kendi düzenini kurmada gerçekten çok başarılı. Bunun hakkını teslim etmeli." dedi.

featured

Bozdağ, Ülke TV’nin canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Zühtü Arslan’ın Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanlığı’na üçüncü kez seçilmesi hatırlatılarak, “Sonuç muhalefette büyük bir sevinçle karşılandı. Başkanlık seçimine dair sizin yorumlarınız nedir? Bu tartışmalar neden ve nasıl ortaya çıkıyor? Siz Anayasa Mahkemesi’nde herhangi bir adayı işaret ettiniz mi?” sorusu üzerine Bozdağ, Türkiye’de son iki günün en önemi tartışmasının bu olduğunu söyledi.

Muhalefetin cumhurbaşkanı adayının kim olacağı ve ortak aday çıkarıp çıkaramayacağına yönelik bir soru üzerine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını, önce kendi partisi içinde sonra altılı masanın altında ve etrafında olanların nezdinde ve Amerika’dan, Londra’dan, Berlin’den de bir kuşatma yaparak, dışarıdan ve içeriden pek çok şekilde tahkim ettiğini belirten Bozdağ, “Adım adım kendi adaylığını kabul dışında bir seçenek masadakilere bırakmayacak bir noktaya getirdi. Şu anda artık masadan Kılıçdaroğlu dışında bir seçenek ortaya koyulacağını düşünmüyorum. Kılıçdaroğlu kuşatmasını yaptı.” dedi.

‘KILIÇDAROĞLU ÇOK USTA BİR SİYASETÇİ’

Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin tarihinde “bu adamlar yenilmez” denilen adamları yendiğini ve yediğini belirten Bozdağ, “Kılıçdaroğlu çok usta bir siyasetçi. Yani parti içinde rekabette de diğer şeyde de… Orada (sandıkta) ustalığı yok ama böyle hizip, grup, partisi içerisinde kendi düzenini kurmada gerçekten çok başarılı. Bunun hakkını teslim etmeli.” değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun masada da çok başarılı olduğunu ifade eden Bozdağ, “Şimdi masanın patronu kim? Herkes, ‘patron benim’ diyor. Ama patron Kılıçdaroğlu. Hiç lamı cimi yok. Ne Meral Hanım patron ne de diğerleri patron. Onlar patronmuş gibi yapıyor. Ya göz görüyor, su akıyor. Burada patron tartışmasız Kılıçdaroğlu’dur.” diye konuştu.

“Şimdi neden diğerleri Kılıçdaroğlu’nun adaylığına artık rıza gösterme noktasına geldi?” diye soran Bozdağ, şöyle devam etti:

“Çünkü artık seçimi Kılıçdaroğlu da olsa başka isimler de olsa alamayacağına inanıyorlar. Alamayacakları için Kılıçdaroğlu’nun adaylığına sanki karşıymış gibi durup, gönülden ‘evet’ diyecekler. Birincisi, seçimden sonra da, ‘biz senin alamayacağını bildik. O kadar karşı durduk. Sen aday oldun, bize kaybettirdin.’ İkincisi de şu anda listeler üzerinde mutabakat oluşmadan o masadan aday açıklaması çıkmaz. Çünkü buçuk partiler, hatta buçuk bile olmayan partiler var. Eğer şimdi aday konusunda açıklama olursa listede kaç vekil lazım? Kazanacak yerde kaç lazım? Şüpheli yerde kaç lazım? İYİ Parti’nin listesinden mi girecek? CHP’nin mi listesinden girecek? Bunun mutabakatı yapılmadan o masadan aday açıklaması çıkmaz. Şu anda bunun mutabakatı yapılmış mı? Yok. Herkes gönlünden geçeni söylüyor. Herkes grup kuracak kadar milletvekili istiyor. O baktığınızda dört tane küçük parti var. 80 vekil yapar grup olursa. O zaman nereye koyacaksın bu seksen vekili? 10’ar olursa 40 vekil yapar. Şimdi hangi illerden konacak? CHP’nin listesine mi, İYİ Parti’nin listesine mi girecekler? Burada uzlaşma olmadan herkes Kemal Bey’in adaylığını kabul etse dahi aday açıklamasına rıza göstermezler. Şu anda pazarlığa oturmaktan çekiniyor, şimdiye kadar ertelediler. Ama artık erteleme imkanları kalmadı. Bu pazarlığı eninde sonunda yapacaklar. Yani bugün yapmazlarsa yarın çünkü 10 Mart’ta Sayın Cumhurbaşkanımız seçimin yenilenme kararını alacak.”

Bakan Bozdağ: Kılıçdaroğlu usta bir siyasetçi, çok başarılı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!