Bakan Bozdağ’dan başörtüsü için ‘referandum’ açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, başörtüsüne yönelik anayasa değişikliği teklifi için "Değişiklik 400 ve üzeri bir oyla kabul edildiği zaman halk oylamasına gitmeyeceğiz" dedi.

featured

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘başörtüsüne yasal güvence’ye dair kanun teklifi sunacaklarını açıklamasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Gelin çözümü anayasa düzeyinde sağlayalım” sözleriyle işaret ettiği anayasa değişikliği teklifi TBMM’ye sunulmuştu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da başörtüsüne yönelik anayasa değişikliği teklifi konusunda açıklamalarda bulundu. Bozdağ, “Anayasa değişikliğini yaparak bu meseleyi artık Türkiye’nin gündeminden kalıcı olarak çıkarabilirsin. Umar ve dilerim ki Türkiye Büyük Millet Meclisinin saygın üyeleri bu değişiklik teklifini 400’ün üzerinde bir oyla kabul ederek yasalaşır. Buradan şunu da ifade etmek isterim, Sayın Cumhurbaşkanı’mız da ifade etti, ben de tekrar etmek isterim. Bazıları ‘400’ün üzerinde bir kabul ile Meclis’ten geçerse dahi bu değişiklik halk oylamasına götürülecek, biz bu nedenle karşıyız.’ diye konuşabilir, konuşanlar da var. Çok net söylüyoruz; değişiklik 400 ve üzeri bir oyla kabul edildiği zaman halk oylamasına gitmeyeceğiz.” dedi.

Bozdağ, sözlerine şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanı’mız da halk oylamasına götürmeyeceğini ifade etti. Ancak 400’ün altında 360’ın üstünde kalırsa bunu düşünürüz dedi. Neden? O zaman da Türk halkı şunu diyebilir, ‘Meclis 400’le kabul etmedi, bana gelseydin ben kabul ederdim’ diyebilir. Bu açıdan da 400 ve üzeri bir kabul olduğu takdirde Cumhurbaşkanı’mızın halk oylamasına götürmeyeceğini açıkladığını buradan bir kez daha tekrar etmek isterim. Bunun arkasına kimse sığınmasın. 400 ve üzeri kabul olduğunda Resmi Gazete’de yayımlanır, yasalaşır ve bu konuda Türkiye’nin gündeminden kalıcı bir şekilde çıkmış olur. Umarız ki bu konudaki mutabakat Parlamentoda sağlanır ve Türk Parlamentosu 27’inci dönemi, Türkiye için örnek bir uzlaşmayı hayata geçirir.”

Bakan Bozdağ’dan başörtüsü için ‘referandum’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 1 ay önce

    Anayasa da belirli bir kesime haklar vermek eşitliğe aykırı

  2. 1 ay önce

    Neden halk oylamasina gitmiyorsun, halk oylamasi olsun. Geri tepmesinden korkar yigitler. Normalde muhursuz pusula ile is giderdi belki ama, o da masraf, dolar 20 tl oldu.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!