Bakan Ersoy’dan kafa karıştıran müzik yasağı açıklaması: Kısıtlama pandemi ile alakalı değil

Koronavirüs salgını sürecinde gece müzik uygulamalarına kısıtlama getirilmişti. İçişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yayınladığı genelge ile müzik yasağının saat 00.00'den 01.00'a uzatıldığını açıklamıştı. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, "Konuya sadece pandemi gözüyle bakmamak lazım. Ses kirliliği de var işin içinde. Kısıtlama, genel olarak ele alınan bir durum" ifadelerini kullandı.

featured
service

Türkiye’de pandemi süreci ile birlikte alınan tedbirlerden birisi de canlı müzik yasağı olmuştu. Salgın nedeniyle sosyal mesafeyi azaltmak amacıyla alınan müzik yasağı, 00.00’dan sonra olarak belirlenmişti. Sokağa çıkma yasağı, seyahat kısıtlaması, maske gibi konularda normalleşme süreci başlamış ancak müzik yasağına ilişkin bir düzenleme yapılmamıştı. Yaklaşık 2 yıldan bu yana devam eden kısıtlamayla ilgili önceki gün değişiklik yapıldı. Saat sınırı 00.00’dan 01.00’a taşındı.

‘İHTİYAÇLARA DEVLET AKLIYLA YAKLAŞIYORUZ’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Habertürk TV’de katıldığı canlı yayında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Müzik yasağı konusuna geniş bakılması gerektiğini belirten Ersoy, “Şimdi o müzikle ilgili konuya geniş bakmak lazım. Daha önce de belirttiğim gibi bakan olmam vasfıyla da normalleşme taraftarıyım. Pandemi öncesine dönmeden bahsediyorum. Ama ihtiyaçlara devlet aklıyla yaklaştığımız zaman sadece bir kesimin değil, bütün kesimlerin çıkarını ve hakkını gözetmeniz gerekiyor. Sadece bir kesimin hakkını savunarak bu işleri yapamıyorsunuz” dedi.

‘SES KİRLİLİĞİ OLARAK DA BAKMAK LAZIM’

Yasağın sadece pandemiyle ilgili olmadığını söyleyen Ersoy, şunları ifade etti: “İçişleri Bakanlığı’nın genelgesini iyi okuduğunuz zaman saat 12’den 1’e uzatılması önemli ama orada sadece uzatılmasından bahsetmiyor Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yönetmeliğine de geniş şekilde vurgu yapıyor. Bu da çok çok önemli. Aslında bu vurguyu yaparak ses kirliliği ile mücadelede anlamında bazı şeyleri vurgulamak istiyor. Ana sıkıntı da burada başlıyor. Sadece pandemi gözüyle bakmamak gerekiyor. Ses kirliliği olarak da bakmak gerekiyor.”

Bakan Ersoy’dan kafa karıştıran müzik yasağı açıklaması: Kısıtlama pandemi ile alakalı değil

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!