Bakan Fidan: Venezuela ile Gazze konusunda aynı fikirdeyiz

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, "Venezuela ile Gazze konusunda aynı amacı, aynı şekilde hareket ediyoruz. Uluslararası platformlarda da beraberlik tavrı..." dedi.

featured

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Türkiye’ye gelen resmi temaslarda bulunmak üzere, Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil ile görüştü, ardından Türkiye-Venezuela Ortak İşbirliği Komisyonu Dördüncü toplantısına katıldı. Toplantının ardından yapılan ortak basın açıklamasında, Venezuela ile olanın her alanda ilerlemekte olduğunu belirten Fidan, “Özellikle Türkiye olarak, Latin Amerika ve Karayipler açılımın merkezinde Venezuela yer almakta. Son yıllarda ziyaretler, anlaşmalar, ilişkiler, ticaretin başta Venezuela olmak üzere Latin olmak üzere Amerika’da Türkiye giderek daha da etkin bir aktör haline gelmekte, biz de bakanlık olarak buna paralel bir şekilde, özellikle daha mikro olarak ilişkilerimiz için bakanlığımızda Latin Amerika ve Karayipler’e bakan, sadece bundan sorumlu yeni bir genel müdürlük kurduk. Toplumla bunu da paylaşmak istiyorum.Venezuela ile biz sadece ikili ilişkiler alanında değil, bölgesel ve küresel paylaşımda alışverişte bulunmaktayız. ‘de devam eden katliamdı. İfade etmek istiyorum ki; Venezuela ile Gazze konusunda aynı fikirde, aynı şekilde hareket ediyoruz. Uluslararası platformlarda da beraberlik tavrı… Gazze’deki katliamın durdurulması, Filistin Devleti’nin yeteneği konusunda da faaliyetleri ortak olarak sürdürülmesi durduruluyordu” dedi.

‘SOYKIRIM DEVAM EDİYOR’

Bakan Fidan, Gazze’deki kırılmanın sona ermesi için ne gibi adımlar atılacak sorusuna, “Katliam durmadı, soykırım devam ediyor ama İsrail’e yönelik uluslararası baskı son yıllarda emsali görünmemiş şekilde artıyor. Bu önemli bir mücadele. Bu mücadele uzun soluklu bir mücadele ve bu mücadeleyi çok sistemli bir şekilde yılmadan, bıkmadan, usanmadan devam ettirmeniz gerekiyor” şeklinde yanıt verdi.

‘İSRAİL’İN YALNIZLIĞA MAHKUM EDİLMESİ FEVKALADE ÖNEMLİ’

Filistin Devletinin bilgileri hakkında da açıklamalarda bulunan Fidan, “Son zamanlarda bu tanıma konusuna ilave daha güzel haberler aldık. Biliyorsunuz Türkiye’den sonra başka ülkelerde Uluslararası Adalet Divanı’nda Güney Afrika’nın açılan davaya taraf olma kararı aldı. Biz bu sayının giderek İsrail’in hem genişleme alanında hem de hukuk alanında giderek yalnızlığa mahkum edilmesi, Avrupa başta olmak üzere diğer çeşitliliklerde Filistin’in çeşitli birimlerinin büyümesi ve destekçilerini giderek yalnızlaştırmakta. Evrensel ömrün küresel rüzgarı yenilgilere karşı, mahkum olduğu hiçbir şüphem yok, şu anda Filistin’i kapsayan ülke sayıları, gerçekten tanınmayan ülke süreleri çok çok ülkün boyunca. olarak uluslararası toplumun beslenmesi gereken hakları alamıyor. Güvenlik Konseyi’nde de sadece bir ülkenin direnmesiyle bu oluyor. Bildiğiniz gibi oğlu oylamada 143 ülke tanıma yönünde oy kullanmıştı genel kurulda. Bu fevkalade büyük bir taşınabilirdi. Bu konuda da çalışmalar devam ediyor. Dostlarımızla, müttefiklerimizle stratejilerimiz devam ediyor. Hem bütçenin işleyişi, hem de hukuki statüsü, insani yardım faaliyetleri sürekli bir şekilde devam edecek. Bu dış politika politikamızdan asla ve asla düşmeyecek” hayatta kalmayı kullandı.

‘TİCARİ İLİŞKİLERİN ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA, ÜÇ MİLYAR DOLARA ÇIKARILMASI HEDEFİ BELİRLENDİ’

Venezuela Dışişleri Bakanı Yvan Gil ise “Bizim hükümetimiz aynı zamanda ticari anlamda, yatırımlar anlamında, ekonomik bilgiler amacıyla da tanıtımlar için çalışmalar gerçekleştirdiler. Ve bugün artık görülebilir ki, genel görünümüz ki, Türkiye ile Venezuela olarak üç önemli anlaşmamız var. Şu an iki taneyi var. Bir parça çok yakında tamamlanacak ve bunların bir parçası, ürün ve hizmetler arasında iki ülke arasında ihracat ve ithalat ile ilgili bir ticari anlaşma olacak. Üç milyar boyunca çıkış hedefi belirlendi. Aynı zamanda başka bir anlaşmamız da çifte vergilendirmenin önlenmesi anlaşması ki zaten mevcut ve aynı zamanda çok yakında iki ülkede de geçen sene imzalanan karşılıklı yatırımların teşviki ve korunması için çok yakında girecek” dedi. (DHA)

Bakan Fidan: Venezuela ile Gazze konusunda aynı fikirdeyiz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!