Bakan Koca’dan yerli aşı üretimine ilişkin açıklama

featured

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 50 bin metre büyüklüğündeki aşı ARGE üretim merkezinin önümüzdeki günlerde ihalesinin yapılacağını duyurdu.

Sağlık Bakanlığı 2022 Yılı Plan ve Bütçe Komisyonu Toplantısı’nda konuşan Bakan Fahrettin Koca açıklamalarda bulundu.

Atamalar hakkında da bilgi veren Bakan Koca, KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirme ile mülakat olmadan 30 bin sözleşmeli sağlık personeli ve kura ile de 10 bin sürekli işçi alımı yapılacağını bildirdi.

İşte Bakan Koca’nın açıklamalarından öne çıkanlar:

AŞI ARGE ÜRETİM MERKEZİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “TURKOVAC aşımızın acil kullanım onayına başvurduğumuzu söylemiştim. Şimdi yine sevindirici olan yeni bir müjdeyi vermek istiyorum. Özellikle proje çalışmalarını tamamladığımız 50 bin metre kare büyüklüğünde olan aşı ARGE üretim merkezimizi önümüzdeki günlerde ihalesini yapacağız. Dünyanın bu alandaki en gelişmiş ünite merkezinin inşaatını gelecek yıl sonunda bitirmek istiyoruz. Dünyada bu anlamda bu altyapıyla bu büyüklükte ikinci bir yer olmadığını tahmin ediyorum.” dedi.

MOLNUPIRAVIR KULLANIMI

700 dolar olan ilacın yerine 30-35 kat daha ucuza mal edeceğimizi planladığımız ilacı vatandaşımız ile yakın zamanda buluşturacağız.

SMA TARAMASI ZORUNLU HALE GELİYOR 

Evlilik öncesi SMA taramalarını zorunlu hale getiriyoruz. (Topuk kanından SMA taraması), her doğan bebeğe yıl bitmeden tarama yapmaya başlıyoruz.

ATAMALAR

KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirme ile mülakat olmadan 30 bin sözleşmeli sağlık personeli ve kura ile de 10 bin sürekli işçi alımı yapılacak.

TORBA YASA TEKLİFİ

Mesai sonrası çalışmanın isteğe bağlı olarak geri getirilmesi ve emeklilik için iyi bir düzeltme yapılması gerektiği kanaatindeyim.

TIPTA UZMANLIK EĞİTİMİ GİRİŞ SINAVI

Dershanelerdeki küçük nüanslar ile farklılık oluşturulmasının önüne geçilmesi kanaatindeyim ve bu yüzden çekirdek müfredattan sorular sorulması, okul puanı ve yaptığı hizmet esas alınarak bir hizmet puanının da buna ilave edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bakan Koca’dan yerli aşı üretimine ilişkin açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 9 ay önce

  Yapın tabi ödeviniz.Teşekkür ederiz Türk Milleti olarak.Bilahare Aşı arge merkezi dediğiniz yere biz gelir,Refik Saydam Hıfsızsıhha Enstitüsü Aşı Geliştirme Evi deriz bitti gitti!

  Cevapla
 2. 9 ay önce

  bu türkovac korkarım biontek pfizer in fasonu..
  dökme alınıp burada ambalajlanıyordur !
  zira insanlarda bu sıvılara karşı şüphe var !

  Cevapla
 3. 9 ay önce

  Öyle tabi. Sağlık bakanlığı kurumu bu zamanda kalksa insanlar daha sağlıklı olur. Durum bu. Aşırı saygısa gerek yok.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!