Bakan Kurum: Atatürk Havalimanı hiçbir şekilde imara açılmayacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Atatürk Havalimanı'nın Millet Bahçesine çevrilmesine ilişkin olarak "Hiçbir şekilde imara açılmayacak ve konut inşa edilmeyecek" diye konuştu.

featured

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Atatürk Havalimanı’nın Millet Bahçesine çevrilmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Sabah gazetesinden Erhan Öztürk’e konuşan Kurum şöyle dedi:

Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’yle 5 milyon metrekarelik bir yeşil koridoru İstanbul’a kazandıracağız. Hiçbir şekilde imara açılmayacak ve konut inşa edilmeyecek. 2023’e kadar, Cumhuriyetimiz’in 100’üncü yılına geldiğimizde 500 millet bahçemizi ülkemize kazandırmış olacağız.

100 yılda yapılabilecek çevre yatırımlarını, 20 yıl gibi kısa bir sürede başarmış olan bir ülkeyiz.

‘AYLIK KİRANIZ BU FİYATI GEÇEMEZ’

20 yılda emlak rayici neyse siz bunu çarparsınız-bölersiniz ve aylık kiranız bu fiyatı geçemez. Kirada yıllık artışı, o yılın TÜFE ortalaması neyse bu çerçevede yapabilirsiniz. Aksi her durum kanuna aykırıdır. Hem ev sahibi vatandaşlarımızı hem de kiracılarımızı mutlu edecek bir düzenlemeyi önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanımız paylaşacak

‘HAZİNE ARAZİLERİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ’

Milli Emlak Genel Müdürlüğü ve TOKİ eliyle, arazi maliyetlerini de aşağı çekmek adına Hazine arazileri üzerinde çalışıyoruz. Bunları uzun vadeli ödeme şekliyle satışa çıkaracağız. Mesela bir arazide 500-1000 metrekarelik alanlar olacak ve tek katlı evler yapılacak. Bazı yerlerde, 3-4 katlı binalar yapılacak. Konut tipleri için biz projeler çalışacağız. Ancak vatandaş da imar planına uygun projesini hazırlayıp, ruhsatını alarak evini yapabilecek. Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Konya, Adana gibi bilhassa konut fiyatlarının çok arttığı şehirlerde çalışıyoruz.”

SALDA GÖLÜ UNESCO’YA GİRECEK

Konuşmasında Salda Gölü’nden de bahseden Bakan Kurum, “Salda Gölü’nün inşaatlar nedeniyle bozulduğunu iddia ettiler. Görüntülerdeki yer bataklık değil. Mevsim normalleri çerçevesinde su çekilmiş. Sarı çamur görüntüsü de gölü besleyen gözelerden sızan suların üzerine gelen polenlerin rüzgârla taşınmasından. Salda Gölü’nün UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dâhil edilmesi için de çalışmalarımıza devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum: Atatürk Havalimanı hiçbir şekilde imara açılmayacak

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!