Bakan Nebati: Bizden önce Londra’ya mesaj göndermişler

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CHP'ye ilginç bir suçlamada bulundu. Nebati, "Hazinemiz adına Londra'ya gitmeden önce, 'Bunlarla görüşmenize gerek yok, yakında biz iş başına geliyoruz' diye haber gönderdiklerini biliyorum!" dedi.

featured

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Londra’ya “temiz para” gezisi ve “uyuşturucu” iddiası tartışılmaya devam ederken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’den açıklamalar geldi.

Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu’na konuşan Nebati, kendilerinin Londra temaslarını anlattı.

Müderrisoğlu, Nebati ile yaptığı görüşmeyi şöyle anlattı:

“Dün, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye, Kemal Kılıçdaroğlu’nun, -oldukça sorunlu- söylemlerinin perde gerisinde olup bitenleri sorma fırsatı buldum. Sohbetimizin gündemi, “Cari açığın uyuşturucu parası ile finanse edildiği” iddiasına ve “Londra’da temiz para bulma” polemiğine odaklandı. Kemal Bey, Bakan Nebati’nin son Londra temaslarını siyasi malzeme yapmışken, Bakanın ne düşündüğünü de öğrenmek lazımdı. Sn. Nebati, -biraz sonra açacağım- bazı hassas noktalara işaret ettikten sonra Sn. Kılıçdaroğlu’na çağrıda bulundu. Ama CHP Genel Başkanı’nın bir beyanı var ki… Ona da hayli sert tepki gösterdi.

Hazine Bakanımız, Londra’da toplam büyüklüğü 45 trilyon doları bulan, yıllardır Türkiye ile çalışan fon yöneticileriyle toplantı yaptığını, görüşme talebinin karşı taraftan geldiğini, görüşme yerinin ise Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği olduğunu vurguladı. Kemal Bey’in, kimi finans kuruluşlarının temsilcileri ile Londra’da bir restoranda fotoğraf vermesini ise yadırgadığını belirtti.

“Ben, gizli bir görüşme yapmadım. Hepsi açık, şeffaf ve devletin kayıtlarında olan temaslardı. Kamuoyu ile de paylaşıldı” dedi. Ve sonra sordu: “Kılıçdaroğlu kimlerle, ne konuştu, ne vaat etti, görüşmeyi kimler, ne için ayarladı?”

Bununla da yetinmedi ve ilginç bir detayı aktardı:

“Ben, hazinemiz adına Londra’ya gitmeden önce, ‘Bunlarla (!) görüşmenize gerek yok. Yakında biz iş başına geliyoruz. Muhatap almayın’ diye haber gönderdiklerini de biliyorum!”

“Türkiye Cumhuriyeti, ülkesine yatırım yapan, meşru kuruluşları muhatap alır. Tefeci ile işi olmamıştır, olmaz da. Kemal Bey’in o ifadesini, Türkiye’ye hakaret sayarım!”

Kılıçdaroğlu ‘Temiz para’ diyormuş. Bizim, finansmanımızdan şüphemiz yok. Londra’da Eurobond ve Sukuk (kira sertifikası) ihracı ile doğrudan yatırımı ele aldık. ‘Yatırımın önündeki engelleri kaldırdık, kaldırmaya hazırız. Türkiye güçlüdür, geleceği parlaktır, 21. yüzyılın ülkesidir’ dedik. Nitekim Sukuk ihracımıza da 11 milyar dolar talep geldi, ilk etapta 3 milyar dolar kaynak temin ettik.”

“Ödemeler dengesinin uyuşturucu parası ile finanse edildiği” iddiası! Bakan Nebati, önce sakin şekilde, “Kemal Kılıçdaroğlu’na sufle yapılmış” diye cümlesine başladı fakat bir anda hiddetlendi ve “Bu söylem, Türkiye Cumhuriyeti’ni zora sokmak için geliştirilmiş bir komplodur

Kemal Bey de iyi bilir ki Türkiye Cumhuriyeti; MASAK gözetiminden, bankaların şüpheli işlem bildiriminden geçmeyen veya yasaklı kişilere ait parayı kabul etmez! Yasal çerçeve suç geliri ile irtibatı olan finansın ülkeye transferine zaten izin vermez!”

Bakan Nebati: Bizden önce Londra’ya mesaj göndermişler

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!