Bakan Nebati: Şirketlerin 10 milyar dolarlık DTH bozmasını bekliyorum

featured

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, ekonomist ve akademisyenlerle bir araya geldi. Bakan Nebati’nin enflasyonun 2022 sonuna kadar yüzde 30’un altına inmeme potansiyeli olduğunu söylediği, ‘politika faizini önemsizleştirdik’ sözlerine yer verdiği belirtildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ekonomist ve akademisyenlerle İstanbul’da bir araya geldiği toplantıda, cari açık sorununu kalıcı olarak çözmeyi, orta gelir tuzağını aşmayı ve uluslararası konjonktürü iyi değerlendirerek küresel değer zincirlerinde üst sıralara çıkmayı hedeflediklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde gerçekleşen görüşmede, ekonomistler, akademisyenler ve piyasa katılımcıları ile bir araya gelen Nebati, Türkiye’nin ekonomik görünümüne dair bir sunum gerçekleştirdi.

Basına kapalı düzenlenen toplantı yaklaşık 4,5 saat sürdü.

Toplantının sona ermesinin ardından basınla paylaşılan bilgi notuna göre, Bakan Nebati, toplantıda “Türkiye Ekonomi Modeli”nin, toplumsal dinamikleri bilen, esnek ve Türkiye gerçekleri ile iç içe olduğunu, bu model kapsamında cari açık sorununu kalıcı olarak çözmeyi, orta gelir tuzağını aşmayı ve uluslararası konjonktürü iyi değerlendirerek küresel değer zincirlerinde üst sıralara çıkmayı hedeflediklerini söyledi.

‘POLİTİKA FAİZİNİ ÖNEMSİZLEŞTİRDİK’

Bakan Nebati’nin enflasyonun 2022 sonuna kadar yüzde 30’un altına inmeme potansiyeli olduğunu söylediği belirtildi. Bakan Nebati’nin “Politika faizini önemsizleştirdik. Bu bir başarı değil mi?” dediğinin de altı çizildi. 

Kur kaynaklı kaygıların yönetilmesine yönelik özellikle mevduat ürünlerinde “Kur Korumalı TL Mevduat” gibi farklı finansal enstrümanlar geliştirdiklerine değinen Nebati, Türk lirası mevduata dönüşümün desteklenmesi amacıyla devreye alınan devlet desteklerini anlattı.

 Varlıklarını Türk lirasına dönüştüren kurumlara vergi istisnası getiren kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildiğini hatırlatan Bakan Nebati, Türk lirası tasarrufları güçlendirmeye devam edeceklerini vurguladı.

Nebati’nin kurumların ellerindeki Döviz tevdiat hesaplarını TL’ye çevirmeleri halinde elde edilecek Kurumlar Vergisi istisnasını kullanmak isteyeceklerini belirterek, “Önümüzdeki dönemde kur hareketini takip etmenizi öneriyorum. Şirketlerin 90 milyar dolar civarında döviz mevduatı bulunuyor. Ekibimiz 20 milyar dolarında döviz bozulabileceğini öngörüyor. Ben ise, 10 milyar dolar civarında bozum gerçekleşmesini bekliyorum” dediği öğrenildi.

Nebati, daha önce yeni dönemdeki ekonomi politikalarının iş dünyasına aktarılması amacıyla bazı sektörler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelmişti.

Bakan Nebati: Şirketlerin 10 milyar dolarlık DTH bozmasını bekliyorum

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 5 ay önce

    Doviz bozdurmak nedir? Halk agiziyla ekonomik verileri aciklamak nasil bir is anlamiyorum. Bilgisiz, tecrubesiz kisiler eliyle ulkeyi mahvettiniz.

    Cevapla
  2. 5 ay önce

    Ne oldu, gözlerdeki ışıltı sönmeye mi yüz tuttu?

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!