Bakan Nebati, yabancı bakanla arasında geçtiğini iddia ettiği sohbeti anlattı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yabancı bir bakan ile arasında geçtiğini iddia ettiği diyalogu anlattı.

featured

Bakan Nureddin Nebati, a haber’de katıldığı programda enflasyon ile ilgili açıklamalarda bulunurken, yabancı bir bakanla arasında geçtiğini iddia ettiği diyalogu anlattı. Nebati şöyle dedi:

‘SİZ YÜZDE 10’LUK ENFLASYONLA SOKAĞA ÇIKAMIYORSUNUZ’

“Yabancı bir bakanla konuşuyordum, bana enflasyonumuzun yüksekliğinden bahsetti. Doğru dedim. Biz bunu çözeceğiz, kararlıyız. Ama bakın dedim “ben bu enflasyonla sokağa çıkabiliyorum, siz yüzde 10’luk enflasyonla sokağa çıkamıyorsunuz.”

Bakan Nebati enflasyon ile ilgili de “Enflasyonla mücadele etmemiz lazım, sürdürülebilir değil. Uzadıkça sıkıntılar artar” dedi.

 

Nebati’nin açıklamasından satır başları:

“Kur korumalı sistemin açıklandığı tarih, yeni bir enstrümanla ülke içerisinde oynanan manipülatif ihanete varan söylemlerle bitirildiği, ardı ardına gelen tedbirlerin geldiği bir adımdı.

6’ay sonra 7 ay geçti ve bir kabusu yaşayarak geçirdik bu süreci.

Rusya-Ukrayna savaşı tüm dünyadaki dengeleri altüst etti. Bu bir kabus. Ağır bir travmaya sebep oldu tüm dünyada. Bunun koyduğu enflasyon tedarik zorlukları gibi şeyler salgın döneminin de ötesine geçti.

2022’nin Ocak ayı ile 2020’nin Ocak ayı arasında bir dejavu yaşandı. Pandemi olmasaydı Türkiye çok farklı olacaktı.

İlk vakalar ile beraber dükkanlar kapandı, işletmeler durdu. İnsanlar önünü göremiyor. Ne olacağını bilmeyen bir Türkiye ve dünya resmi. Biz dedik ki insanlar işlerini kaybedeceğini bilsin. 20 Aralık tarihine kadar serbest düşüşün olduğu zamanı hatırlayın. 20 Aralık’ta tedbirler paketi açıklandı ve toplumun her kesimi destek verdi. Başka bir sabaha uyanıldı. Salgın boyunca Türkiye farkını ortaya koydu, küçülecek denirken büyümüş ve ayrışmış, ticaret ve üretim canlı. Tüm bunların üzerine inşa ederek yolumuza devam edelim.

Salgın dönemi boyunca Türkiye farkını ortaya koydu. Ticaret canlı ve yepyeni pazarlar bulundu.

(Salgın sonrası) Ekonomide bu işi biz bitireceğiz dediğimizde savaş planlarımızı öteledi.

Savaş Türkiye’ye fiyat artışı olarak yansıdı.

Ben ümitliyim… Türkiye salgın döneminde olduğu gibi şimdi de başarılı bir sonuç elde edecek.

Türkiye altyapısını tamamlanmış bir ülke ve kapasitesi çok büyük. Yanı başımızda savaş varken bile çarklar döndü.

ENFLASYON AÇIKLAMASI

Emtia fiyatları gerginlikten dolayı yükseliyordu, savaş ile beraber daha fazla arttı. Bu sürecin enflasyon ile yürüyeceğini ve biz muhalefetin bize bunun ile saldırmaya çalışacağını söylemiştik. TÜİK bugün rakamları açıkladı. Enflasyonun kalıcı olmaması için gerekli tedbirlerin alınması önemli.

Enflasyonun ilk dönemleri tatlıdır. Ticaret canlanır. Ama sabit gelirli sıkıntı yaşar. Bu sıkıntıyı bertaraf edecek hükümet ve sayın cumhurbaşkanımız var. Bu kesim desteklemeli. Destekliyoruz. Asgari ücret artırıldı. İkinci yarıda artırıldı. Ciddi destek sağlanmış oldu. Emekli, dul yetim tamamında maaş artışına gidildi.

Bunu hisseden bir kesim var. Bu iş ne kadar sürer diye bakınıyor. Temmuz ayındaki artışla kendini iyi hissedenler ne kadar devam edecek diye bakınıyor. Adımlar atıyoruz. 90’lı yıllarda dar gelirliler sıkıntıyla karşı karşıya kaldığında, mesela hasta olduğunda hastaneye gitme şansı yoktu. Ama Türkiye gibi bir yerde dar gelirli hastalandığımda bana sahip çıkan bir devlet var diye biliyor.”

Bakan Nebati, yabancı bakanla arasında geçtiğini iddia ettiği sohbeti anlattı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 ay önce

  gavur da diyebilirdi.

 2. 2 ay önce

  siz sokağa çıkabiliyorsanız bizim koyun gibi olmamızdan.. Avrupa da %50 enflasyon olsa ülkeyi başına yıkarlar siyasetçilerin…

 3. 2 ay önce

  Pardon hangi sokak o acaba? Bir dahaki sefer haber verin biz de gelelim bakalım nasıl çıkıyormuşsunuz sokağa?

 4. 2 ay önce

  dinci olmasa 50kere düşerdi hükümet.halkın zihniyetini burdan anlıyorsunuz.insan farkı.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!