Bakan Selçuk’tan öğretmenleri ilgilendiren açıklamalar: Her isteyene formasyon veremeyiz

featured

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmen eğitimlerinin bütünsel bir yapıya kavuşturulması gerektiğini belirterek, ‘MEB olarak formasyonun kaldırılması konusunda yıl başına kadar gerçekleştirmeye gayret ettiğimiz süreç, aslında tam da bunu ifade ediyor. Her dileyene, her isteyene pedagojik formasyon vermekle sağlıklı bir yol almamız mümkün değil’ dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TED Üniversitesi’nde düzenlenen 3. Uluslararası Öğretmen Eğitimi ve Akreditasyon Kongresi’ne katıldı.

Öğretmen adayları için pedagojik formasyon konusunda açıklamalarda bulunan Bakan Selçuk, 2020 yılı öğretmen atamaları sayısıyla ilgili bir bilgilendirmede bulunmadı.

Bakanlık olarak “güçlü öğretmen, güçlü gelecek” vurgusunu sıklıkla yaptıklarını belirten Selçuk, “Öğretmenle ilgili tahrif edilmiş bir alanı yeniden tarif etme ihtiyacımız var. ‘Öğretmen nedir’ sorusunu sorduğumuzda o kadar çok hazır cevap var ki… Aslında bir çocuğun bilmeme haliyle oturup meseleyi yeniden tefekkür etme ihtiyacımız var. Temel kavramlarımızı yeniden sorgulamaya, yeniden anlamaya ihtiyacımız var” değerlendirmesinde bulundu.

KPSS DURURKEN…

Selçuk, 2023 Eğitim Vizyonu’nun merkezine öğretmen yetiştirmeyi aldıklarını belirterek, öğretmenliğin özünde öğretmenin kendi öğrenme yolculuğu olduğunu söyledi.

Öğretmen yetiştirmeyle ilgili yeni bir tanım çerçevesine ihtiyaç bulunduğuna ve bunun bir ekosistem gerektirdiğine değinen Selçuk, “Belki KPSS sınavı dururken kalite ile ilgili ne konuşabiliriz ya da formasyonla ilgili bu anlayış devam ederse kalite ile ilgili ne konuşabiliriz diye sormak lazım. Öğretmen ihtiyacının organik olarak belirli bir düzen içerisinde sürdürülmesini konuşmak lazım. Bütün bunlar bize şunu gösteriyor, hep birlikte işin bir tarafından tutup ilerletmek zorundayız ama bunun için bir amaç, hayal ve ideal birlikteliği gerekiyor.” diye konuştu.

FORMASYONUN YENİDEN TANIMLANMASI LAZIM

Bakan Selçuk, eğitim fakültelerindeki birçok dersin ayrı sınıflarda, ayrı saatlerde verilerek sonrasında öğrencilere “bunları sınıfta birleştirin” yaklaşımı sürdüğü sürece öğrencilerin bu öğrendiklerini okulda uygulamasının beklenemeyeceğini kaydetti.

Bu noktada verilen eğitimlerin bütünselliğinin önemine vurgu yapan Selçuk, “Anlatmaya çalıştığımız bu ekosistemin bütünselliğini tasavvur etmek. Milli Eğitim Bakanlığı olarak formasyonun kaldırılması konusunda yıl başına kadar gerçekleştirmeye gayret ettiğimiz süreç, aslında tam da bunu ifade ediyor. Her dileyene, her isteyene pedagojik formasyon vermekle sağlıklı bir yol almamız mümkün değil” dedi.

ÜCRETSİZ VERİLMESİ LAZIM

Bu noktada öğretmenlik hakkını elde edenlere Bakanlık ve üniversiteler iş birliğinde formasyonun verilebileceğini aktaran Selçuk, sözlerine şöyle devam etti:

“Formasyonun da yeniden tanımlanması lazım. Pedagojik formasyon, içeriği ve yaklaşımı, Milli Eğitim Bakanlığının ihtiyaçları açısından bugün için çok işlevsel görünmüyor. Bunun yeniden çerçevelenip, öğretmenlik hakkı kazanan gençlerimize ücretsiz olarak verilmesi lazım. Bunun da alt yapısını kurduk. Bunu tabii ki üniversitelerle, sivil toplum kuruluşlarıyla yapacağız.”

Selçuk, göreve başlayan öğretmenlerin bu parametrelerde nasıl yol alacakları, okulun içerisinde ne yapacakları, bu konudaki ön hazırlıklarına ilişkin bir sistematiğin de gerektiğini kaydetti.

Selçuk, tüm bunlara bakıldığında okul ve öğretmen yetiştirmenin şu an aslında birbirinden bağımsız durduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bu şekilde devam ettiğinde okulla eğitim fakültesi arasındaki bağlantı da giderek zayıflıyor. Okulu Profili Değerlendirme adı altında bir okulun tüm parametrelerini birlikte bir yapay zeka sistematiği içinde ele alan, eğitim fakültelerinden de bu sistematiği dikkate almalarını bekleyen bir altyapı kurduk. Pilotu devam ediyor, bitmek üzere. Sadece bu yeter mi, tabii ki yetmez. Öğretmenlerimizin sürekli, sürdürülebilir ve yerinde eğitim almaları gerekiyor. Hizmet öncesi ya da hizmet içi eğitim dediğimizde sadece yılda 2-3 gün bir çalışmayla bunu yönetmek çok mümkün değil. Hizmet öncesinde de bugünkü sistematik içerisinde mümkün değil. Çünkü fiili olarak baktığımızda eğitim fakültelerindeki derslerin belki yüzde 5’i bile uygulamalı ders değil. Ama en son kapatılan öğretmen okullarında uygulamalı ders oranı yüzde 50’ye yakındı. Teorik, pratik ayrımı da olmayan bir bütünsellik içindeydi.”

YÖK’LE ‘ÖĞRETMEN YETİŞTİRME KURUMU’ ÇALIŞMASI

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Türkiye’nin bu konuda hala canlı bir geleneği olduğuna işaret ederek, “Yükseköğretim Kurulu ile birlikte yeni nesil bir eğitim fakültesini, belki eskimeyen demek lazım, yani Türkiye’nin öğretmen yetiştirme geleneğini dikkate alan ve bu gelenek doğrultusunda bir eğitim fakültesi, bir öğretmen yetiştirme kurumu modelleme çalışmasına birlikte bir başlangıç yapmış durumdayız. Yıl başından önce bununla ilgili bir içerik ve yaklaşımı da ilan etmiş olacağız.” diye konuştu.

Bu konuda birkaç fakültede pilotlama çalışmasının yürütüleceğini aktaran Selçuk, konuşmasına şöyle devam etti:

“Sürekli dönüşen, değişen ve zamanın ruhunu içselleştiren bir anlayışla bir öğretmen yetiştirme sistemine gereksinim duyuyoruz. Bütün öğretmen adayları sınavlara girip de sınavları kazandıktan sonra okullarımıza geldiklerinde karşılaştıkları durumu, tabloyu anlamaya çalışıyoruz ve nasıl bir sıkıntı ya da problem var, bunları çözümlemeye çalışıyoruz.”

“Milli Eğitim Bakanlığının kendi öğretmenlerine yönelik verdiği hizmetin de yeniden çerçevelenmesi lazım.” diyen Selçuk, bunun için de Türkiye’de 950’nin üstünde merkezde öğretmen destek noktası açacaklarını söyledi.

Bu kapsamda Ankara’nın Keçiören ilçesinde büyük bir merkez kurduklarını anlatan Bakan Selçuk, uzmanların yetiştirilmesi ve akabinde de bütün il ve ilçeler düzeyinde öğretmenlerin sürekli olarak, yerinde, zamanında sürdürülebilir ve sürekli eğitim almaları ile ilgili üniversitelerde eğitim fakülteleriyle çalışılacağını ifade etti.

Bakan Selçuk’tan öğretmenleri ilgilendiren açıklamalar: Her isteyene formasyon veremeyiz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!