Bakan Soylu, Antalya’daki sel felaketinin bilançosunu açıkladı

Tarihinin en büyük sel felaketlerinden birini yaşayan Antalya'da, Meteoroloji Bölge Müdürü Mehmet Latif Gültekin, yarın için de yağış uyarısında bulundu. Afet bölgesini ziyaret eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, selin bilançosunu açıkladı.

featured

Antalya Meteoroloji Bölge Müdürü Mehmet Latif Gültekin, Kumluca ve Finike ilçelerinde sel felaketine yol açan yağışların ardından açıklama yaptı.

Cuma gününden bu yana uyarılar yaptıklarını söyleyen Gültekin, “Orta Akdeniz üzerinden inen yağışlı bir sistemin özellikle batıda, Muğla’dan başlamak üzere bölgemizi etkilemesini bekliyorduk. Dün Muğla’da metrekareye 135 kilograma varan etkili yağışlar oluştu. Akabinde de akşam saatlerinden itibaren Antalya’nın batı ilçelerinde yağış etkili oldu. Yağış özellikle dün gece Kumluca, Finike hattında etkili oldu, yer yer aşırı yağışa yol açtı. Bunun sonucunda da dere taşmaları meydana geldi” dedi.

OKULLAR YARIN DA TATİL

Kumluca ve Finike ilçelerinde okulların yarın da tatil edildiği bildirildi.

BAKAN SOYLU BÖLGEYE GİTTİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, öğle saatlerinde helikopterle sel felaketinin yaşandığı Kumluca ilçesine geldi. Selin en etkili olduğu alanlarda esnaf ziyareti gerçekleştiren Soylu, vatandaşlara ve esnaflara geçmiş olsun dileğinde bulundu. Ziyaretlerinin ardından gazetecilere açıklama yapan Bakan Soylu, “Kumluca ve bir nebze de Finike’de gece saat 12’den sonra şiddetini arttıran ve etkili olan yağmur, maalesef hem tarım alanlarında hem de bulunduğumuz şehir merkezinde etkisini göstermiş, sele sebebiyet vermiştir. Öncelikle hem Kumluca’ya hem Finike’ye ve diğer zarar gören ilçeler de var Antalya’mızda. Her birine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” dedi.

‘200 KİLOGRAMIN ÜZERİNDE YAĞDIĞI YERLER VAR’

“Yağmurun 200 kilogramın üzerinde yağdığı yerler var” diyen Bakan Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yükseklerde 300-350 kilograma vardığı yerler var. Çünkü yükseklerde çok daha yoğun ve şiddetli bir yağmur yağdı. Çok doğal olarak bu Kumluca’nın Gavur Deresi denilen bölgede taşmaya sebebiyet verdi. Hem seralar etkilendi, tarım alanları, esnaf ve evler etkilendi. Ciddi bir sera hasarı var. İçinde bulunduğumuz çarşının, birçok sokakta esnafın çok ciddi bir hasarı var. Hem yerin altındaki otoparklardaki araçlar çok zarar gördüler, hem de selin sürükleyerek zarar verdiği araçlar var. Dün geceden itibaren hem valimiz hem büyükşehir hem ilçe belediyesi, diğer belediyeler, karayollarımız, DSİ, AFAD ve diğer kurumlar koordinasyonla herkes büyük bir gayret gösterdi.”

ŞU ANA KADARKİ BİLANÇOYU AÇIKLADI

Hasar tespit çalışmalarının hızlı bir şekilde başladığını aktaran Soylu, “701 personel görevlendirildi. Şu ana kadar 497 araç hasar gördü. Yaklaşık 100 konutun hasar gördüğü tespit edildi ama tespit devam ediliyor, henüz başında. 920 iş yeri şimdilik hasar tespiti söz konusu. Tüm bunlarla ilgili de hasar tespit çalışmaları devam ediyor. Kumluca ilçesinde 50-55 bin dönümlük bir sera olduğu değerlendiriliyor. Bunun 12 bin, 12 bin 500 dönümünde bir zarar var. Bu zararı arkadaşlarımız tespit edecekler ve Tarım Bakanlığımız da bu konuda devrede” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, selde can kaybının yaşanmadığını belirterek, “Şükredeceğimiz tek şey var. O da can kaybıyla karşılaşmadık. Sadece bir kalp krizi hadisesi oldu ama onun sele bağlı olup olmadığı konusundaki değerlendirme elbette ki arkadaşlarımızın yaptığı tespitler sonucunda oluşacak. Şu ana kadar 150 gönüllümüz var, 100 jandarma personeli, temizlikte vatandaşlarımıza yardımcı olabilmeleri için. Bu sayıyı 500’e çıkaracağız. Yine belediyenin altındaki otoparkta ciddi derecede araçlar var. En tavanına kadar su dolmuş durumda. Yüksek su çekebilecek pompalar getiriyoruz ve bu suyu çekeceğiz. Evlerin asansör boşluklarındaki sular da onlarla çekilecek. İnşallah burada vatandaşımızı yalnız bırakmayacağız. Kıymetli Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’la sabahtan itibaren bilgileri arz ettik. Hem milletvekillerimizi, hem bizleri vatandaşlarımızı yalnız bırakmamızı, hasarı tespit etmemizi ve olay yerinden kendisine bilgi vermemiz konusunda talimatı oldu” dedi.

Bakan Soylu, Antalya’daki sel felaketinin bilançosunu açıkladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!