Bakan Soylu duyurdu… Cemevlerine saldırıda yeni gelişme

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da cemevlerine yönelik saldırılar ile ilgili olarak "Soruşturma derinleşmiş, yeni gözaltılar yapılmış ve eski Türkiye’nin ayak izlerine rastlanmamıştır." ifadelerini kullandı. Öte yandan, Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Başkanı Özdemir Özdemir, olaylara ilişkin açıklamalarda bulundu.

featured

Ankara’nın Çankaya ve Mamak ilçelerinde bulunan Cemevi ile Alevi dernek ve vakıflarına önceki gün kısa süreli aralıklarla saldırı düzenlenmişti. Saldırıdan sonra harekete geçen Ankara Emniyeti terör, istihbarat ve asayiş ekipleri, ortak çalışma başlatmıştı. Yapılan çalışmanın ardından görüntüsüne ulaşılan saldırganın kullandığı araçla olay yerinden ayrıldığı belirlenmişti. Aracıyla Eskişehir’e kaçmak isteyen saldırgan Ahmet Ozan K., Ankara’ya 70 kilometre uzaklıkta yolda yakalanıp gözaltına alınmıştı.

‘İLAHİ BİR GÜÇ TARAFINDAN BU SALDIRIYI YAPMAM SÖYLENDİ’

Ozan K.’nin ifadesinin ayrıntılarını aktaran CNN Türk muhabiri Arda Erdoğan, “İzmir’de oturduğunu söyledi. İnşaatlarda işçi olarak çalıştığını belirtti. Ankara’ya kendi aracıyla geldiğini kaydetti. Eylemlerinin ardından Eskişehir’e arkadaşının yanına gittiğini söyledi. İlahi bir güç tarafından bu saldırıyı yapmam söylendi, içimden gelen emirle yaptım. Kimseden talimat almadım.” dedi.

1 GÖZALTI DAHA

Ahmet Ozan K.’nin emniyette sorgusu sürerken, Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerinin Asayiş Şubesi ekipleriyle yaptığı çalışma sonucu 1 kişi daha gözaltına alındı. Olayda gözaltı sayısı, 2’ye yükseldi.

SÜLEYMAN SOYLU: PLANLI PROVOKASYON FAİLİ MEÇHUL KALMADI

Bakan Soylu, Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, “3 gün önce, eski Türkiye’nin bir alışkanlığı ile karşılaştık. Muharrem ayının 1’nci gününde 3 cemevine yönelik alçakça provokasyonla karşılaşmamıza rağmen; eski Türkiye’den farklı olarak bu planlı provokasyon faili meçhul kalmadı. Toplumumuzun tüm kesimleri tarafından lanetle karşılanan bu planlı provokasyon, milletimizin ‘birlik duvarına’ çarptı.” ifadelerini kullandı.

Soylu açıklamasına şöyle devam etti:

“Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde hükumetimiz göreve geldiği ilk günden itibaren herkesin kendisini ifade edebildiği Türkiye adımlarında; sadece son 2 yılda 1585 cemevi ziyaret edildi. 8 bin 600 talebin 5 bin 600’ü karşılandı. Ayrıca birçok adım ve ülkemizin her tarafında oluşan kardeşlik iklimi, tam da Muharrem ayının ruhuna uygun anlayışla bu karanlık ellerin menfur emelleri engellenmektedir. Soruşturma derinleşmiş, yeni gözaltılar yapılmış ve eski Türkiye’nin ayak izlerine rastlanılmıştır. Elde edilen tüm bilgiler, yargıya intikal ettirilerek birliğimizi hedef alan bu ‘planlı provokasyon’ en ağır şekilde cezalandırılacaktır.”

SALDIRIYA UĞRAYAN ALEVİ VAKFINDAN AÇIKLAMA

Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Başkanı Özdemir Özdemir, muharrem ayının ilk gününde Ankara’da cemevileri ve Alevi derneklere yönelik Ahmet Ozan K. (24) tarafından gerçekleştirilen saldırıya ilişkin açıklama yaptı. İmam Hüseyin Cemevi’nde açıklama yapan Özdemir, 30 Temmuz Cumartesi günü vakıfları ile cemevi ve derneklere saldırılar gerçekleştirildiğini, olayda vakıf üyesi bir kadının kesici aletle yaralandığını, tedavisi evinde devam ettiğini belirtti.

Özdemir, “Saldırıda zarar gören kardeşimize vakıf olarak geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Devletimize kast etmek isteyenler ve devletimizin kolluk güçlerini küçük düşürmeye çalışan bu şer güçler bilmelidir ki Türkiye Cumhuriyeti, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başımızda olduğu sürece, ilgili bakanlıklarımızın ve Ankara Emniyet Müdürlüğümüzün gayretleriyle kardeşliğimize kast etmek isteyenleri, ekmeğimize kan doğramayı hedefleyenleri ve bu şahsın ardında karanlıkta kalan kukla oynatıcıları bir bir ortaya çıkarılacaktır” ifadelerini kullandı.

‘BU OYUNLARA GELMEYİZ’

Özdemir, “Bu olaylarla ilgili buradan Alevi canlara ve Alevi dedelerimize seslenmek istiyorum; bu tip provokatif olayları dikkate almayalım. Bu saldırılar sadece bizlere değil, Türkiye vatandaşlarına yapılmıştır. İstiyorlar ki bu topraklar Suriye olsun, kardeş kardeşi öldürsün, herkes birbirine düşman olsun, kin gütsün. O karanlık güçler, o kukla oynatıcıları, dün olduğu gibi bugün de yarın da milletin kanından beslenmeye devam edemeyecek. Biz Aleviler olarak, Türkiye Cumhuriyeti devletinin bizzat kendisiyle ne bu oyuna geliriz, ne de kardeşliğimize göz dikenlere fırsat veririz” diye konuştu.

‘OLAYI SİYASALLAŞTIRIYORLAR’

Özdemir, bazı partilerin olayı siyasallaştırdığını ifade ederek, “Bir takım siyasi partiler, bölücü parti HDP, dün bazı illerde açıklamalar yapıyor. Bu yapılan açıklama vakfımıza ait değildir. Bizleri hiçbir şekilde bağlamıyor. Olayı siyasallaştırıyorlar. Bu da bizi, son derece derinden üzmektedir. Ortada yaşanmış bir olay var. Alçakça yapılan bir olay var. Bu olayı gerçekleştiren, şu an devletimizin kolluk güçlerinin elindedir. Burada herkes bilmelidir ki kadına kalkan bir elden siyasi rant elde etmeye çalışan hangi parti olursa olsun namussuz, şerefsiz ve alçaktır” dedi.

 

Bakan Soylu duyurdu… Cemevlerine saldırıda yeni gelişme

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    ilahi guc olsa hedef gosterecegi yer firavun ve sihirbazlari olur. Cemevine gonderse gonderse firavun veya sihirbazlari gonderir.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!