Bakan Soylu’dan Faruk Fatih Özer ve Levent Göktaş açıklaması

featured

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nde düzenlenen İstanbul İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) Hazırlık ve İzleme Sürecini Değerlendirme Toplantısı’na katılmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kripto para uygulaması Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer ile Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastı soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan emekli Albay Mustafa Levent Göktaş’ın durumlarına ilişkin soru üzerine Soylu açıklamalarda bulundu.

Soylu, “İnterpol birimimiz de açıkladı. Dünyanın neresinde olursa olsun izliyoruz, takip ediyoruz ve kırmızı bülten çıkartıyoruz. Gerek ikili ilişkilerimizde gerekse de İnterpol üzerinden bunları Türkiye’ye getirmek için çaba sarf ediyoruz.” diye konuştu.

Bakan Soylu, “Örneğin bir hat var. Bu hattı son yıllarda kapattık. Yani Türkiye’de suç işleyip Gürcistan üzerinden başka ülkelere gidebilme ve oralarda kendilerini konumlandırabilme. Milletimize şunu da söylemek isterim: Suç işleme kabiliyetini Türkiye’ye yönelik oradan devam ettirebilmeye matuf organize suç örgütü mensupları var. Bu konuda 2-3 yıldır, burayı da o alanı da kapatmış durumdayız.” ifadesini kullandı.

Yaptıkları takiplerle organize suç örgütü lideri Serkan Kurtuluş’u Haziran 2020’de Arjantin’de hem emniyet istihbaratının hem de İnterpol’ün yaptığı  çalışmalar sonucu yakaladıklarını ve orada cezaevinde olduğunu kaydeden Soylu, yine onunla birlikte birçok yaralama, tehdit, yağma, iş yerine zarar verme ve cinayet suçundan aranan Binali Camgöz’ün de aynı şekilde Arjantin’de 2 yıldır cezaevinde olduğunu dile getirdi.

İçişleri Bakanı Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yine onun yanı sıra Türkiye’de hem çokça cinayet işlemiş, birçok ailenin de canını yakmış yine Gürcistan’a giden, Gürcistan’da da kırmızı bültenle içeri aldığımız ama adli kontrolle, bir vesileyle orada çıktıktan sonra Gürcistan’dan kaçan Barış Boyun da İtalya’da Rimini şehrinde Türk ve İtalyan polisinin ortak çalışması sonucu yakalandı ve şu anda hapiste ve iadesini bekliyoruz, İnterpol üzerinden.”

Volkan Reçber’in Karadağ’da yakalandığını aktaran Soylu, “O da Romanya’daydı. Onu da Romanya’da yakalattık. Fakat Romanya’dan sonra şöyle bir şey oluyor. Bazı ülkelerin kendi hukuk rejimlerinde maalesef parayla bu tip yani daha doğrusu bir adli süreç o da. Bir para karşılığı, tazminat karşılığı bırakıyorlar. Ondan sonra da o ülkeyi terk ediyor. Bu tip meselelerle karşılaşıyoruz. Karadağ’da onu da yakalattık. O da şu anda iadeyi bekliyor. Yine Mehmet Sabri Şirin Hollanda’da, yine Hollanda polisi ile Türk polisinin ortak bir süreci sonucunda yakalanmış oldu. Bunların hepsi organize suç örgütü yöneticileri.” değerlendirmesinde bulundu.

İADE SÜRECİYLE İLGİLİ KONUŞTU

Soylu, Faruk Fatih Özer ve Mustafa Levent Göktaş’ın iade sürecine ilişkin de “Hem Sayın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Bey hem ben muhataplarımızla sürekli görüşme halindeyiz. Ben en son önceki gün Bulgaristan İçişleri Bakanı ile ve yine o gün Arnavutluk İçişleri Bakanı ile Sayın Bakanımız da kendi muhataplarıyla görüştüler. Zannediyorum önümüzdeki mahkemelerden sonra iade edileceklerini bekliyoruz. Yani bizim talebimiz de o yönde. Çünkü oranın da kendine yönelik bir iç hukuk sistemi var. İç hukuk sistemi işliyor ve muhataplarımızla sürekli bu konuları değerlendirdiğimizi söylemek isterim.” bilgisini paylaştı.

Bakan Soylu’dan Faruk Fatih Özer ve Levent Göktaş açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!