Bakan Tunç’tan Adalet Divanı’nın kararına ilişkin ilk yorum

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Uluslararası Adalet Divanı'nın ihtiyati tedbir kararı vermesi, Filistin’de akan kanın durdurulması ve insanlık suçunun sona erdirilmesi açısından olumludur" dedi.

featured

Uluslararası Adalet Divanı (ICJ), Güney Afrika’nın İsrail’e karşı açtığı ‘soykırım’ davasında ilk kararı okudu. Mahkeme, İsrail’in, askerlerinin soykırım yapmasını önlemek için yetkisi dahilindeki tüm önlemleri alması ve insani durumu iyileştirmek için adımlar atması gerektiğine hükmetti. Uluslararası Adalet Divanı, soykırım davasında İsrail aleyhine ileri sürülen iddiaların ‘makul seviyede ispatladığına’ hükmetti.

thumbnail
İlişkili Haber

Adalet Divanı’ndan İsrail’e kötü haber: Soykırım suçlaması ‘makul seviyede’ ispatlandı

‘İNSANLIK SUÇUNUN SONA ERDİRİLMESİ AÇISINDAN OLUMLU’

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Lahey’deki kararın ardından sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Bakan Tunç, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İsrail’in BM Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle açılan davada, Uluslararası Adalet Divanı’nın ihtiyati tedbir kararı vermesi, Filistin’de akan kanın durdurulması ve insanlık suçunun sona erdirilmesi açısından olumludur. İsrail, Uluslararası Adalet Divanının aldığı ihtiyati tedbir kararına acilen uyarak insanlık suçuna son vermelidir.

7 Ekim’den bu yana 11 bini çocuk, 7 bini kadın olmak üzere 26 binden fazla Filistinlinin hayatını kaybetmesine, 64 binin üzerinde kişinin yaralanmasına neden olan İsrail, tedbir kararını acilen yerine getirerek saldırılarını bir an önce durdurmalıdır. Kararın uygulanması için uluslararası mekanizmanın da ivedilikle harekete geçmesi gerekmektedir.”

Bakan Tunç’tan Adalet Divanı’nın kararına ilişkin ilk yorum

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!