Bakan Varank’tan CHP’ye: Danışman Amerika’dan, finansman Londra’dan, akıl Almanya’dan

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM'deki bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada 'Togg' üzerinden muhalefeti eleştirerek "Danışman Amerika'dan, finansman Londra'dan, akıl Almanya'dan ama lafa gelince 'Togg'un neresi yerli'. Asıl sizin nereniz yerli? İthal muhalefetsiniz siz." ifadelerini kullandı.

featured

2023 bütçe görüşmeleri devam ediyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığının 2023 yılı bütçeleri TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, hükümeti eleştiren muhalefete yüklenerek, “İsterseniz ben size teknolojinin geldiği noktayı anlatayım. İnanır mısınız ödemeyi unuttuğunuz elektrik faturalarını bile online ödeyebiliyorsunuz. Hatta çok sevdiğiniz hamburgeri online sipariş edebiliyorsunuz. Hepiniz aynı değilsiniz kabul ediyorum. Aranızda öyle teknoloji uzmanları var ki Genel Kurul salonunda cep telefonundan online iskambil bile oynayabiliyorsunuz. Teknolojiyi de ABD’yi de yeniden keşfetmeye gerek yok.” dedi.

“Dört yıl önce akıllı mühimmatlarda kullanılan yerli üretim lazer direktörünü sizlere tanıtmıştım.” diyen Bakan Varak, “Bugünse mühendislerimizin tasarlayıp ülkemizde ürettiği başka bir ürünü getirdim. Bu lazer dedektör bir sinyal çipi. TÜBİTAK BİLGEM’de üretildi. Biz çip üretebiliyoruz. Bu çipin kilogram başına ihracat değeri 388 bin dolar. Peki bizi eleştirenlerin yüksek teknoloji anlayışı ne? Sayın Kuşoğlu ‘Genel Başkanımız teknoloji konusunu ön plana çıkarmak için Amerika’ya gitti’ dedi. Peki Kılıçdaroğlu’nun gezisinden hangi teknoloji öne çıktı? Onun da fotoğrafı var. İşte hamburger teknolojisi. İşte bizim teknoloji gündemimiz ile CHP’nin teknoloji gündemi.” ifadelerini kullandı.

Bakan Varank sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu benim sunduğum beşinci bütçe. Her geldiğimde muhalefetin ‘Yerli otomobil nerede?’ sorusuyla karşılaştım. 2019’un sonunda Togg’un ilk prototipini sunduk. 2020 Temmuz’da fabrikanın temelini attık.’Bu fabrika bitmez’ dediler. Fabrikayı da açtık. Yerli ve milli otomobilimizi seri üretim bandından indirdik. Hani nerede diyordunuz ya şimdi Meclis’imizin önünde duruyor. Çıkıp görebilirsiniz.

O kadar iftiranın üzerine gidip bakmaya utananlar olur diye fotoğrafını gösterdim. Bu projeyi hayata geçirenler, bu ülkenin inanınca neyi başarabileceğini gösterdi. Bunun arkasında Recep Tayyip Erdoğan var. İşte lider. Işte vizyon, işte teknoloji Çok rahatsız olduysanız siz de Kılıçdaroğlu’nun hamburgerli fotoğrafını bakın gösterin.

Bu ete kemiğe bürünmüş başarıya rağmen Togg’un yerliliğini sorgulayan muhalefetle karşı karşıyayız. Ama burada yerlilikle ilgili samimi bir itirafta bulunmak istiyorum. Bizim de bir başarısızlığımız var. Her alanda yerliliği yükselttik ama muhalefetin yerliliğini yükseltemedik. Şu tabloya bir bakın danışman Amerika’dan, finansman Londra’dan, akıl Almanya’dan ama lafa gelince ‘Togg’un neresi yerli’. Asıl sizin nereniz yerli? İthal muhalefetsiniz siz.”

BAKAN ÖZER’İN BÜTÇE KONUŞMASI

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İlkokul çağı nüfusunun 5 milyon 219 bin 459, kayıtlı öğrenci sayısının 5 milyon 200 bin 144, okullaşma oranının ise yüzde 99,63 olduğunu belirterek, ilkokulda sadece 11 bin 654 öğrencinin kayıt dışı olduğunu ifade etti.

Ortaokuldaki 5 milyon 60 bin 300 çağ nüfusunun 5 milyon 31 bin 879’unun eğitim sistemi içerisindeyken 28 bin 421 öğrencinin kaydının bulunmadığını kaydeden Özer, bu çağda okullaşma oranı yüzde 99,44 olduğunu söyledi. Özer, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Lisede 5 milyon 84 bin 264 çağ nüfusu vardır. Bunun 4 milyon 843 bin 596’sı kayıtlıdır. 240 bin 668’i kayıt dışıdır. Okullaşma oranı yüzde 95,06’dır. Dolayısıyla ilkokul, ortaokul ve lisede kayıt dışı kalan toplam rakam 280 bin 743’tür. 1,2 milyon değildir, 670 bin kız çocuğunun okula erişimiyle ilgili sorun hiçbir veriye dayanmamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı olarak 280 bin 743 öğrencimizi de bir şekilde eğitime katmak için İçişleri Bakanlığının MERNİS sistemini de çok aktif bir şekilde kullanarak ve çağrı merkezi kurarak, tek tek ailelere ulaşarak eğitim içerisine dahil etmeye çalışıyoruz.”

Bakan Varank’tan CHP’ye: Danışman Amerika’dan, finansman Londra’dan, akıl Almanya’dan

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Varank bu nasil bir soyadi,hangi kökenden geliyor,Türk olmadigina yemin ederim ki Karadenizde gizli rumlar oldugunu da biliyoruz.Sizi Amerika’nin iktidara getirdigini sizin adaminiz itiraf etti.Utanmadan CHP’ye laf atiyorsun,Biraz adamlik gururunuz olsun.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!