Bakan Yanık: Tarikatmış, cemaatmiş bunlara bakmayız

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucu Yusuf Ziya Gümüşel ve kızını 6 yaşında evlendirdiği Kadir İstekli'nin tutuklanmasının ardından açıklama yaptı. Bakan Yanık, "Biz tarafların kimliği ile uğraşmayız. Tarikatmış, cemaatmiş, şahısmış buralara bakmayız. Bizim için korunacak değer çocuksa çocuktur. Şiddet mağduruysa mağdurdur onu alır koruruz." ifadelerini kullandı.

featured

İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızını 6 yaşındayken evlendirdiği ve kızının yıllarca tecavüze uğradığı ortaya çıkmıştı. Türkiye’yi ayağa kaldıran olayda Yusuf Ziya Gümüşel ve kızını evlendirdiği Kadir İstekli tutuklandı.

Olayla ilgili açıklama yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Biz tarafların kimliği ile uğraşmayız. Tarikatmış, cemaatmiş, şahısmış buralara bakmayız. Bizim için korunacak değer çocuksa çocuktur. Şiddet mağduruysa mağdurdur onu alır koruruz. Nitekim bunu yapmışız. Dolayısıyla hiç kimseye hiçbir ayrıcalığımız yoktur. Hiç kimseye hiçbir borcumuz yoktur. Bizim borcumuz milletimizedir, milletimizin mağdurlarınadır ve bu borcu da yerine getirebilmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz.” dedi.

Yanık, açıklamasına şöyle devam etti:

“Dava bize ihbar edildiği andan itibaren müdahil olarak hukuki anlamda daha önce sosyal hizmet desteği olarak sürdürdüğümüz sorumluluğumuzu şimdi hukuki destek olarak da sürdürüyoruz. Dosyaya ibraz ettiğimiz taleplerimiz çerçevesinde hem sanıkların tutuklu yargılanması noktasında hem de duruşmanın öne alınması noktasındaki taleplerimiz sayın mahkeme tarafından da kabul edildi ve karşılık gördü. Dolayısıyla bunları bir kez daha bu konudaki duruşumuzu kararlılıkla ifade etmek bakımından konunun paydaşları ile birlikte ifade etmenin önemine inanıyorum.”

Bakan Yanık: Tarikatmış, cemaatmiş bunlara bakmayız

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    Bu şu demek. Biz kök neden analizi yapmıyoruz. Sadece gün yüzüne çıkan sorunları bertaraf edip kenara çekiliyoruz. Buradan çıkan sonuç, bu tip olaylarla daha çok karşılaşacağız.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!