Bakan Yanık’tan LGBT karşıtı mitinge tepki

Bakan Derya Yanık, İstanbul'da gerçekleşen mitinge ilişkin "Her grubun protesto hakkı vardır. Nefret söylemini yanlış buluyorum." dedi.

featured

Geçtiğimiz pazar günü İstanbul Saraçhane’de Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu tarafından “Ailelerimizle, ailemiz için buluşuyoruz” mitingi düzenlendi. Mitinve sivil toplum kuruluşları temsilcileri yanı sıra bazı tarikat müritleri de ilgi göstermişti.

Mitingde lgbt aleyhine pankartlar taşınarak sloganlar atılmıştı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, İstanbul’daki miting hakkında konuşurken, nefret söylemini yanlış bulduğunu söyledi. Yanık, “Devletin, her insanın, her vatandaşın temel insan haklarını korumak ve teslim etmek yükümlülüğü var” dedi.

Yanık, Hürriyet gazetesi Ankara temsilcisi Hande Fırat’a yaptığı açıklamada, “Hükümetimizin de doğal olarak değerleri var. Eş cinselliği normalleştirmek ya da normal görmek gibi bir lüksümüz yok” ifadelerini kullandı.

Yanık şunları söyledi: “Ancak devletin ve hükümetin, her vatandaşın temel insan haklarını korumak ve teslim etmek yükümlülüğü bulunuyor. Her grubun protesto hakkı vardır. Nefret söylemini yanlış buluyorum. Ben bir hukukçuyum ve mesleğimin büyük bölümü insan hakları temelinde geçti. Nefret söylemini kime karşı olursa olsun yanlış buluyoruz. Yıllar önce ‘E-5 Sendromu’ olarak adlandırılan, karınları deşilerek yol kenarına atılan transları hatırlayın. Bunlar yaşanmamalı. Yanlış, günah görebilirsiniz hatta aykırı bulabilirsiniz. Nefret söylemi, kime karşı olursa olsun kabul edilemez. Çünkü nefret söylemi ile yaşam hakkını engellersiniz.”

Bakan Yanık’tan LGBT karşıtı mitinge tepki

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 7 gün önce

    Kres emanet edilmemesi gereken sahisa bakanlik verilmis. Herkes birbirine saygili olmak demek yerine, herkesin protesto hakki varmis buyurmus. Sen hakki gasp et, ondan sonra protesto hakki ama cop tehlikeli ve arkasinda mahkeme surundurmeli. Gezi de kac kisi hala mahkemelerde surunuyor belli degil, ama Adil Oksuz ile Zerekiya psini saldiranlar terfi alsin. Hayatiniz palavra. Zaten 23 nisan olayinda ben notumu vermistim.

  2. 6 gün önce

    Lgbt nin kökeni radikal islamdır

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!