Bakan Yanık’tan ‘Pınar Gültekin’ davasına ilişkin açıklama

Aile Bakanı Derya Yanık, canice katledilen Pınar Gültekin'in katiline verilen cezaya 'ağır tahrik' indirimi uygulanmasına ilişkin açıklama yaptı. Bakan Yanık, cezaya 'ağır tahrik' sebebiyle indirim uygulanmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti. Yanık, "Pınar Gültekin davasıyla ilgili, dün itibariyle istinafa dilekçemizi verdik. Sonuna kadar süreci takip edeceğiz." dedi.

featured

Aile Bakanı Derya Yanık, canice katledilen Pınar Gültekin’in katiline verilen cezaya ‘ağır tahrik’ indirimi uygulanmasına ilişkin açıklama yaptı. Bakan Yanık, cezaya ‘ağır tahrik’ sebebiyle indirim uygulanmasının kabul edilemez olduğunu ifade etti.

Bakan Yanık, sosyal medya hesabından konuya ilişkin şunları paylaştı:

“Muğla’da Pınar Gültekin’i canavarca katleden sanık hakkında verilen cezaya “ağır tahrik” sebebiyle indirim uygulanmasını kabul etmemiz mümkün değildir.

En başından itibaren müdahil olup yakından takip etmekte olduğumuz davada, tasarlayarak ve kasten Pınar Gültekin’i genç yaşında hayattan ve sevdiklerinden koparan bu kişinin, indirim olmaksızın en ağır cezayı alması için kararı bakanlık olarak istinafa götüreceğiz.

Kamu vicdanını ve adalete olan güveni zedeleyici bu karara itiraz etmek, hepimiz için bir vatandaşlık hakkıdır.”

‘İSTİNAFA DİLEKÇEMİZİ VERDİK’

Bakan Yanık, Etimesgut Belediyesi Sacettin Gürbüz Engelsiz Yaşam Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezindeki ziyaretinin ardından gazetecilerin, Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in öldürülmesiyle ilgili davada mahkemenin verdiği karara ilişkin sorularını yanıtladı.

Bu konuda sürecin devam ettiğine işaret eden Yanık, “Haksız tahrik indirimi uygulanmış olmasına biz de açıkçası çok üzgünüz. Çünkü biz Bakanlık olarak bu davayı en başından beri takip ediyoruz. Dosyanın içeriğine, ilgili arkadaşlarımız çok vakıflar ben de bizatihi yakından takip ediyorum dosyayı, bir hukukçu kimliği ile de ayrıca takip ediyorum. Dün itibarıyla İstinaf Mahkemesine müracaat etme anlamında süre tutum dilekçemizi verdik. Gerekçeli karar açıklandıktan sonra da istinaf gerekçelerimizi ayrıca dosyaya sunacağız. Süreci takip ediyoruz.” diye konuştu.

Derya Yanık, kadına yönelik şiddetle mücadelenin önleyici hizmetlerden, yargılama aşamasına kadar bir bütün olduğunu vurgulayarak, “Bu olayda artık çok canavarca bir eylemin ortada olduğu çok açık. Dolayısıyla failin hukuka uygun bir biçimde hak ettiği cezayı alması da şiddetle mücadelemizin bir parçası. Sonuna kadar süreci takip edeceğiz ve üst mahkemelere de taşıyacağız.” dedi.

Davada sanık Cemal Metin Avcı’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının, haksız tahrik indirimiyle 23 yıla indirilmesine ilişkin değerlendirmesi sorulan Yanık, Bakanlık olarak bu konudaki yaklaşımlarını, itirazlarıyla dilekçeleriyle ifade ettiklerini kaydetti.

‘ARKADAŞLARIMIZ TİTİZLİKLE DOSYALARI ÇALIŞIYORLAR’

Bakan Derya Yanık, yargılamanın seyri, hızı, yargı mercilerinin verdiği kararların içeriğinin, şiddetle mücadeleye çok önemli katkısı ve çok ciddi bir desteği olduğunu hep ifade ettiklerini aktardı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, şöyle konuştu:

“Ben bir hukukçu kimliğiyle söyleyecek olursam haksız tahrik bir yargılama süjesi midir? Doğru, evet öyledir. Ancak bunu, olayın niteliğine, içeriğine, şekline, şemaline göre değerlendirirsiniz, biz burada haksız tahrik indirimi uygulanmaması gerektiğini en başından beri Bakanlık olarak söylüyoruz. Çünkü olayın vuku buluş şekli ortada. Bu anlamda bizim kanaatimiz, dosyanın içerisindeki delillerden yola çıkarak, bu asla bir ön kabul değildir. Onun özellikle altını çizmek istiyorum, bizim bakanlık olarak yaptığımız hiçbir işlem, hiçbir itiraz ya da hiçbir süreç takibi genel geçer, ezberler üzerinden yürümüyor. Arkadaşlarımız titizlikle dosyaları çalışıyorlar, titizlikle delilleri inceliyorlar ve bu deliller çerçevesinde beyanlarda, taleplerde bulunuyoruz, davayı üst mahkemelere taşıyoruz yahut da ‘evet, bu çerçevede bu verilen karar doğrudur.’ diyoruz.

Pınar Gültekin davasında da aynı şekilde süreci en başından beri çok titizlikle takip eden hukukçu arkadaşlarımızın kanaati, bu davada ve bizim de kanaatimiz, ben de dediğim gibi bir hukukçu kimliğiyle dosyayı başından beri takip ediyorum, haksız tahrik indirimi bu davada son derece yanlış bir değerlendirmedir. Faili cesaretlendiren bir değerlendirmedir ve kamuoyunun ‘adaletin tecellisi’ düşüncesini sarsan bir sonuçtur. Biz buna itirazımızı yapacağız. Yüksek mahkemeler de değerlendirecekler.”

Bakan Yanık’tan ‘Pınar Gültekin’ davasına ilişkin açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

 1. 2 seçenek geliyor aklıma
  Ya bu hakimi birileri yukarıdan arayıp bu şekilde bir karar verilsin istediler
  Ya da HAkimin 360 derece etrafında sebepsiz zenginleşme var mı kontrol edilsin.. !!!!
  kesinlikle verilebilecek en az cezayı vermiş… ya emirle, ya rüşvetle!

 2. 6 gün önce

  Yıllardır CİMER’e kadınlara ve çocuklara yönelik suçlarda indirimlerin kaldırılması başvurusunu yapıyorum.

  Her seferinde “Böyle bir çalışmamız bulunmamaktadır” yazıyorsunuz.

  Çalışmanız olmazsa almadığınız önlemler sonucu böyle bir olay olduğunda konuşma hakkınız da olmaz!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!