Türkiye’de ilk başörtülü vali oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Afyonkarahisar valisi olarak atanan Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Kübra Güran Yiğitbaşı Türkiye'nin ilk başörtülü valisi oldu. Yiğitbaşı aynı zamanda TÜRGEV yönetim kurulu üyesi.

featured
service

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Valiler Atama Kararnamesi ile 10 ilin valisi yer değiştirdi, 9 ilin valisi Vali Mülkiye Başmüfettişliği görevine getirilirken, yerlerine yeni vali atandı.

thumbnail
İlişkili Haber

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile 9 vali görevden alındı, 20 ilin valisi değişti

Afyonkarahisar Valiliği’ne atanan Kübra Güran Yiğitbaşı Türkiye’de ilk başörtülü vali oldu.

Yiğitbaşı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve 2021 yılından beri yardımcılığını yürüttüğü Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’a teşekkür etti.

Yiğitbaşı’nın paylaşımı şöyle:

KÜBRA GÜRAN YİĞİTBAŞI KİMDİR?

1979 Ankara doğumludur. Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nde bitirdikten sonra, İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Bölümü’nde “Baba Yoksunluğunun Çocuk Üzerindeki Etkisi” üzerine çalışma yapmıştır. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde, “İkna Edici İletişim Sürecinde Siyasal Mesaj Tasarımı” adlı teziyle doktorasını tamamlamıştır.

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde araştırma görevlisi ve Dr. öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Lisans ve yüksek lisans düzeyinde; Araştırmacı Gazetecilik, Medya ve Sivil Toplum, Çocuk Yayıncılığı, Yaratıcı Yazarlık Atölyesi, İletişim Etiği, Medya ve Çocuk gibi dersler vermiştir. Üniversite bünyesinde Dekan Yardımcılığı, Fakülte Yönetim Kurulu ve Fakülte Kurulu üyeliği, Anabilim Dalı Başkanlığı, Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü gibi idari görevlerde bulunmuştur. 15 Temmuz darbe girişimine karşı mücadelede kadınların rolünü konu alan “Kalplerin Direnişi” adlı belgeseli Boğaziçi Film Festivali’nde gösterilmiş, TRT belgeselde yayınlanmıştır.

Çocuk Yayınları ve Dışa Açılım adlı kitabın yazarıdır. 2019 yılında Basın İlan Kurumu Genel Kurul temsilcisi olarak atanmıştır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak görevini sürdüren, aynı zamanda TÜRGEV Kurulu Üyesi de olan evli ve 3 çocuk annesi Kübra Güran Yiğitbaşı, Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameyle Afyonkarahisar Valisi olarak atandı.

 

Türkiye’de ilk başörtülü vali oldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

14 Yorum

 1. 1 hafta önce

  Türban (onlar ve siz buna baş örtüsü diyorsunuz) sorun değil…

  Asıl sorun radyo TV cinin vali olabilmesi…

  • 1 hafta önce

   Kanunen ne gerekli vali olabilmek için biliyor musun peki. Yada sizlere sormalıydılar değil mi. Bir zamanlar pazarda kapalı olduğu için çocuklara kötü örnek olur diye atılan öğretmeni hatırlayan var mı acaba. Öğretmen yeterliliği yok diye mi atılmıştı yoksa.

   Cevapla
 2. 1 hafta önce

  Ilk yoruma katiliyorum. Bas örtüsü bizim büyüklerimizin bagladigi sekilde olur. Bunu adi türban.
  Ve de siyasi kimlik belgesi!
  Kamu Hukuku okumamis birisi nasil böyle bir önemli göreve gelebiliyor? Hakikaten bizim fabrika ayarlarina dönerek kurucumuzun ve calisma arkadaslarinin devlet yönetimini benimsmemiz gerekiyor.

 3. Ilk yoruma katiliyorum. Bas örtüsü bizim büyüklerimizin bagladigi sekilde olur. Bunu adi türban.
  Ve de siyasi kimlik belgesi!
  Kamu Hukuku okumamis birisi nasil böyle bir önemli göreve gelebiliyor? Hakikaten bizim fabrika ayarlarina dönerek kurucumuzun ve calisma arkadaslarinin devlet yönetimini benimsmemiz gerekiyor.

 4. 1 hafta önce

  Bence bu anayasal suçtur. Ha diyeceksiniz ki sanki ilk kez anayasal suç işleniyor. İktidar ve muhalefet el ele verip Türkiye Cumhuriyeti’ni bitirmiştir. Herkes başının çaresine baksın.

 5. 1 hafta önce

  Bu kadar çok görevi bu kadar kısa zamana nasil sigdirabiliyorlar anlamak mümkün değil:)) yapmadığı meslek, görev kalmamış..yetmemiş 3 de çocuk yapmış..10 parmağında milyon marifet..bir memur 1 idari görevde 30 yılını geçirip uzmanlığını tecrübesini mesleğini yaparken kullanir ve emekli olur, bunlar 50 tane idari görev yapmış toplasan 5 yıllık sürede, bunun da 3 yılı çocuk yapmak filan falan , ne kaldı geriye???

 6. 1 hafta önce

  -Dile benden ne dilersen?
  -Haşa ağam ne haddime?
  -Dile yavrım dile, valleha ne dilersen yapacam?
  -Siz bilin ağam, sizin lafınız üstüne laf mı olur haşa huzurdan?
  – Temem, seni vali yapmışam
  – Vali mi yapmışsan?
  – Hee noldı begenmedin mi?
  – Begenmemek ne ola ağam ? Allah ne muradıy varsa versin, duttugun altın olsın, ver o mübarek elini öpem..
  -Temam temam de haydi get, uğurlar ola..

  • 1 hafta önce

   Ne mezunusun ya da hangi alanda doktora yaptın. Uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi yada yönetim bilimleri felan galiba. Kendinizden olmayanları cahil mi sanıyorsunuz siz bu ne aşağılama hırsı böyle.

   Cevapla
   • 1 hafta önce

    Boş ver takma kafanı…Bu işlerin öyle olmadığını sen de biliyorsun ben de.

    Cevapla
 7. 1 hafta önce

  darısı CB lıgında. 2023 ten sonra.duyumlara gore de ychp nın sır gıbı sakladıgı adayda boyle ımıs.!!!!

 8. 1 hafta önce

  hükümet değişince üstlerini çizerler bunların

 9. 1 hafta önce

  Tipik tayyip stratejileri bunlar. Ortaligi kizistirmaya calisip, kendi saflarini siklastirma denemeleri. Bu arkadasin basortulu vali olmasi sorun degil, Turgev’den valilige gecmesi sorun. Elestirilmesi gereken konu o. Yoksa isterse ninja kiyafetiyle vali olsun, hic onemli degil. Atamadaki amac, bir kesimi konusturup, kendi saflarini tutmak. Cok basit insanlar gercekten de. Tutmaz artik.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!