Bakanlıktan ‘kanserojen maddeli baharat’ açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığı Singapur’a ihraç edilen baharatlarda kanserojen madde tespit edilen Türk firmasının yurt içine sattığı sumak ürününde renklendirici tespit edildiğini firma hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı. Bakanlık açıklamasında, “Yapılan incelemede, söz konusu firmanın, ülkemizden Singapur’a doğrudan bir ihracat başvurusu bulunmadığı tespit edilmiştir” denildi.

featured

Türkiye’deki özel bir firmanın Singapur’a ihraç edilen bazı baharat ürünlerinde kanserojen madde tespit edildiği gerekçesiyle satışı durdurulmuştu. Tarım ve Orman Bakanlığı konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, “Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından yapılan incelemede, söz konusu firmanın, Türkiye’den Singapur’a doğrudan bir ihracat başvurusu bulunmadığı, Singapur’daki yetkililerden Türkiye’ye henüz resmi bir bildirimde bulunulmadığı” belirtildi.

MAYIS AYINDA RENKLENDİRİCİ TESPİT EDİLMİŞ, SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULMUŞ

Denetimlere devam edildiğini belirtilen açıklamada şu bilgiler yer aldı:

“Firmanın yurt içinde satışa sunduğu ürünlere yönelik 2022 yılı Mayıs ve Temmuz aylarında yapılan denetimlerde, sumak ürününden alınan numunelerde izin verilmeyen renklendirici tespit edilmiştir. Firma hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuş, ilgili parti-seri nolu ürünler piyasadan toplatılmıştır.

Bakanlığımız, vatandaşlarımızın güvenilir gıda tüketmesine yönelik çalışmalarını, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında aralıksız yürütmektedir. 2022 yılında (08.11.2022 tarihi itibarıyla) ülke genelinde 7 bin 520 personelimizle gıda işletmelerine 1 milyon 81 bin 777 denetim yapılmıştır. Vatandaşlarımızın güvenilir gıdaya ulaşması için çalışmalarımızın kararlılıkla sürdürüleceği hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Bakanlıktan ‘kanserojen maddeli baharat’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. Vatandaşını düşünüyorsan firmanın adını ve ürünü açıklayacaksın ! Boş boş açıklama ne anladım ben şimdi bu açıklamadan! Vatandaş önce devletine güvenecek ! Ben güvenmiyorum arkadaş!

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!