Başbağlar katliamı şehitleri anıldı

Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 31 yıl önce 33 sivilin teröristlerce katledildiği hain saldırının acısı yüreklerdeki tazeliğini koruyor.

featured

Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993’te teröristlerce katledilen 33 sivil için anma töreni düzenlendi.

Törene, CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, 3. Ordu Komutanı Korgeneral Veli Tarakcı, Belediye Başkanı Bekir Aksun, milletvekilleri, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Katılımcılar, tören öncesi köydeki şehitlik anıtını ziyaret edip katliamda hayatını kaybedenler için dua etti. Başbağlar köyü meydanındaki kültür evi önünde gerçekleştirilen anma törenine, çok sayıda vatandaş ellerinde Türk bayraklarıyla katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından şehitler için dua edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere siyasilerin ve bürokratların gönderdiği taziye mesajları da okundu.

‘MİLLET OLARAK BİZ BU OYUNA GELMEDİK’

Bakan Bayraktar, anma programında yaptığı konuşmada, hain terör örgütünün bundan 31 yıl önce Başbağlar’da dünyanın gördüğü en alçak, en insanlık dışı saldırılardan birini düzenlediğini söyledi.

PKK’lı teröristlerin, akşam namazını kılmak için köy camisine giden vatandaşları meydanda toplayarak kurşuna dizdiğini ifade eden Bayraktar, şöyle konuştu:

“Köy camisini, okul ve köydeki evlerin tamamını ateşe verdiler ve toplam 33 vatandaşımızı maalesef şehit ettiler. Burada sıkılan kurşunlar, elbette sadece buradaki köylülerimizi değil ama insanlığı, insanlığın vicdanını ve tüm milletimizi hedef aldı. Yaşanan bu elim olayların ardından Başbağlar, yaşadığı bu büyük acıya, birliğimize, bütünlüğümüze ve kardeşliğimize sıkılan kurşunlara rağmen korkmadı, metanetini korudu ve teröre asla boyun eğmedi. Bu toprakları, ana yurdu, ata yurtlarını terk etmedi terk etmeyi bir kez bile düşünmedi. Hiçbir provokasyonlara kapılmadan devletine güvenmeye devam etti. Allah’a hamdolsun millet olarak biz bu oyunlara gelmedik ve bu sayede bu eli kanlı örgüt, bu eli kanlı katiller, kirli amaçlarına ulaşamadılar.

‘TERÖRİSTLER ADETA NEFES ALAMIYOR’

Aramıza nifak tohumları ekmek isteyen şer odaklarına fırsat vermememiz gerekiyor. Ülkemiz üzerinde karanlık emelleri olanlar şunu çok iyi bilmelidir ki, bu köklü devlet ve bu aziz milletimiz var oldukça, asla ve asla bu emellerine ulaşamayacaklardır.

Teröristlerden döktükleri kanın hesabını katbekat her an her yerde soruyoruz. Nerede olurlarsa olsunlar peşlerini bırakmıyor, yakalıyor ve gereğini yapıyoruz. Hamdolsun şimdi ülkemizin hiçbir yerinde teröristler adeta nefes alamıyor. Ülkemizi terör belasından tamamen kurtarmak için güvenlik güçlerimiz gecesini gündüzüne katarak büyük bir mücadele sürdürüyor. Bu terör belasını yok edene kadar da hem sınırlarımız içinde hem sınırlarımız dışında mücadelemiz hiç durmadan büyük bir kararlılıkla devam edecek.

‘CUMHURBAŞKANI’MIZ LİDERLİĞİNDE BU COĞRAFYAYA HUZURU TEKRAR GETİRDİK’

Tabii terör, sadece canlarımızı alıp kaos çıkarmak istemiyor, esas itibarıyla onların hedefi, ülkemizin kalkınmasını, ülkemizin ileri gitmesini ve milletimizin refahının yükselmesini engellemek. Ancak Sayın Cumhurbaşkanı’mınız liderliğinde, onun ortaya koyduğu sağlam irade, kararlılıkla ve elbette güvenlik güçlerimiz, silahlı kuvvetlerimiz, içişleri bakanlığımız, jandarmamız, polisimiz, korucularımızın cesareti ve mücadelesiyle bölgeyi terörden temizledik ve bu güzel coğrafyaya huzuru tekrar getirdik.

‘450 KİLOMETRE YOL YAPTIK’

Yine PKK terörünün alçakça saldırılarına maruz kalan ve bu saldırılar sonucu şehit düşen öğretmenimiz Aybüke Yalçın, onun bir kez daha ruhu şad olsun, onun adını verdiğimiz Şehit Aybüke Yalçın Petrol Sahası ve yine PKK terörüne kurban verdiğimiz astsubayımız Esma Çevik’in adını verdiğimiz iki sahada, bugün 41 kuyudan günlük 45 bin varil, Türkiye’nin en kaliteli petrolünü hamdolsun üretiyoruz. Bölgede yaşayan gençlerimiz, kadınlarımız, çocuklarımız, o kadar büyük bir ümit içerisinde buradaki faaliyetlerimiz, yatırımlarımız o şehre o kadar büyük bir ümit ve heyecan getirdi ki daha şimdiden 3 bin kardeşimize istihdam, iş imkanı sağladık. Dağlarda 450 kilometre yol yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Bütün bu yaptığımız ve yapacağımız yatırımlarla, petrol üretimimizle adeta bölgenin çehresi değişiyor. Ama ülkemizde inşallah yeni yapacağımız keşiflerle doğal gaz ve petrol keşifleriyle, enerjideki dışa bağımlılığımızı düşürerek çok daha güçlü ekonomisi, çok daha kuvvetli, kalkınmış ve müreffeh bir ülke olma yolunda hızla ilerliyor.”

BAŞBAĞLAR KATLİAMI

Kent merkezine 220 kilometre uzaklıktaki Başbağlar köyünde, 5 Temmuz 1993 akşamı PKK’lı teröristler, kadınları derede topladıktan sonra evleri yağmalayıp para, altın ve değerli eşyaları alarak tüm evleri ateşe verdi.

Yapılan zulme karşı çıkan 5 kişiyi de evlerde ateşe vererek öldüren teröristler, akşam namazını kılıp camiden çıkan 28 erkeği de köy meydanında topladı. Burada bir süre örgüt propagandası yapan teröristler, daha sonra bu kişileri de kurşuna dizdi. Olaydan sonra bölgede yapılan incelemede yüzlerce boş kovan bulundu.

Hain saldırının acısı yüreklerdeki tazeliğini koruyor.

Başbağlar katliamı şehitleri anıldı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!